Rozhlasový sloupek
11. březen 2025

Poslechněte si podcast: Jiří Březina starší: Transplantace mozku

Neustálý vývoj lékařské vědy se dá hezky ukázat na transplantacích. Z jednoho těla do druhého se stěhují ledviny, játra, srdce i jiné věci, jejichž výčtem vám nechci kazit snídani.

02:20

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 02:38

Antonín Pelíšek: Poděkování rozhlasu

Osmdesáté narozeniny českobudějovického rozhlasu, které si v těchto dnech připomínáme, mi až naléhavě přinášejí vzpomínky na mé první setkání s tímto médiem. Rozhlas U Tří lvů má totiž velký podíl na tom, že jsem život spojil s literární a novinářskou dráhou.

Včera 01:29

Jan Štifter: Jeden den jedné rodiny

Jeden den v kontextu naší rodiny… Představuji si, jak si můj děda Rudolf přepírá špinavou košili, vrací se domů jako hrdina Pražského povstání, jeden z těch, kteří Prahu převedli z války do klidných časů.

Před dvěma dny 02:02

Věra Hlaváčková: Káva

Jsme rozkročeni mezi Anglií a Francií, takže někdo dává přednost kávě a někdo čaji. Já jsem jednoznačný kafař. Svědomitý, dva velké hrnky denně jsou nutnost. Bez nich nemůžu fungovat. Aspoň si to myslím.

Před třemi dny 01:58

Martina Adlerová: Naléhavá sdělení

Naléhavé sdělení je něco, co se nedá ignorovat. V naší širší rodině je „naléhavými sděleními“ proslulý jeden ze strýců, kterému říkáme Budík, a to proto, že slovo strýček je pro tohoto rodinného buditele příliš obyčejné.

Před čtyřmi dny 02:39

Zdena Kolářová: Můj rozhlas

Rozhlas nebo také rádio, jak jsme téhle instituci my, zaměstnanci, říkali, se stal mým životním osudem. Když jsem poprvé náhodou nakoukla pod pokličku rozhlasového vysílání, byla jsem naprosto okouzlená.

Před týdnem 01:54

Roman Lisý: Psí rasismus

Rasismus. Téma rezonující ve společnosti většiny sociálních skupin. Tedy alespoň u lidí. Zážitek z nedávné doby, kdy jsem byl svědkem rozhovoru mezi dvěma postaršími pejskařkami, mi vnukl nutkavou potřebu podívat se na samotný rasismus z širšího úhlu pohledu.

Před týdnem 01:27

Jan Štifter: Moje láska Žaneta

Jmenovala se Žaneta a určitě nemá tušení, že byla mou první láskou. Bydleli jsme ve Zlivi, v domku naproti šamotce, do školy jsme šli spolu v září roku 1990: ten první ročník, kde už před tabulí nestála soudružka, ale paní učitelka.

Před týdnem 02:29

Jiří Březina starší: Duben, ještě tam budem

Duben, ještě tam budem. Tahle věta mě napadla, když jsem si nedávno vyšel k rybníkům. Jen škoda, že mě nenapadla už doma.

Před týdnem 02:02

Martina Adlerová: Tibia a Fibula

Jeden můj známý si zlomil nohu. Rád o tom vypráví, a tak kromě velmi podrobného popisu, jak se to stalo, jak moc to bolelo, kdo byl přítomen (zasahující lékař) a kdo měl být přítomen, a nebyl (manželka), máme k dispozici i nově nabyté znalosti: latinské názvy kostí.

Před týdnem 02:26

Jan Cempírek: Ono „se“ to nějak vyřeší

Jedním z nejzajímavějších – a zároveň nejzákeřnějších – slov v našem jazyce je nenápadné „se“. Pouhá dvě písmenka, a přitom nám vstupují do života téměř denně. Ne snad fatálně, ale rozhodně vytrvale.