- Podcasty
- Rozhlasový sloupek

Poslechněte si podcast: Jiří Březina starší: Mikrotenové sáčky
Tuhle jsem šel lesem, byl už skoro večer a padalo šero. Nebyl to zrovna neproniknutelný hvozd, jen řídký příměstský lesík, kde nevhodné dřeviny živoří v nevhodné půdě a obyvatelé sídliště tu bídu ještě vylepšují ošlapáváním kořenů, lámáním větví a odhazováním odpadu.
Rozhlasový sloupek
Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.
Miroslav Boček: Dům v keři
Ve spleti opadaných větviček zlatého deště jsem spatřil opuštěné ptačí hnízdo. Domov utkaný z kousků trav, stébel a mechu. Vetknutý mezi hlučné životy nás, lidí.
Jan Flaška: Rodinný výlet podle dětí, tedy tragédie
Je zajímavé, jak se liší to, co řekne rodič, a to, co slyší dítě. Třeba když rodič řekne: „Půjdeme na nenáročný výlet s krásným výhledem,“ dítě to slyší jako: „Vezmu tě na pochod smrti do Mordoru, kde tě na konci sežere medvěd.“ Tam, kde dospělý vidí zříceninu s bohatou historií a chráněný výskyt vzácného mechorostu, dítě vidí prach, komáry a zmeškané notifikace.
Antonín Pelíšek: Poděkování rozhlasu
Osmdesáté narozeniny českobudějovického rozhlasu, které si v těchto dnech připomínáme, mi až naléhavě přinášejí vzpomínky na mé první setkání s tímto médiem. Rozhlas U Tří lvů má totiž velký podíl na tom, že jsem život spojil s literární a novinářskou dráhou.
Jan Štifter: Jeden den jedné rodiny
Jeden den v kontextu naší rodiny… Představuji si, jak si můj děda Rudolf přepírá špinavou košili, vrací se domů jako hrdina Pražského povstání, jeden z těch, kteří Prahu převedli z války do klidných časů.
Věra Hlaváčková: Káva
Jsme rozkročeni mezi Anglií a Francií, takže někdo dává přednost kávě a někdo čaji. Já jsem jednoznačný kafař. Svědomitý, dva velké hrnky denně jsou nutnost. Bez nich nemůžu fungovat. Aspoň si to myslím.
Martina Adlerová: Naléhavá sdělení
Naléhavé sdělení je něco, co se nedá ignorovat. V naší širší rodině je „naléhavými sděleními“ proslulý jeden ze strýců, kterému říkáme Budík, a to proto, že slovo strýček je pro tohoto rodinného buditele příliš obyčejné.
Zdena Kolářová: Můj rozhlas
Rozhlas nebo také rádio, jak jsme téhle instituci my, zaměstnanci, říkali, se stal mým životním osudem. Když jsem poprvé náhodou nakoukla pod pokličku rozhlasového vysílání, byla jsem naprosto okouzlená.
Roman Lisý: Psí rasismus
Rasismus. Téma rezonující ve společnosti většiny sociálních skupin. Tedy alespoň u lidí. Zážitek z nedávné doby, kdy jsem byl svědkem rozhovoru mezi dvěma postaršími pejskařkami, mi vnukl nutkavou potřebu podívat se na samotný rasismus z širšího úhlu pohledu.
Jan Štifter: Moje láska Žaneta
Jmenovala se Žaneta a určitě nemá tušení, že byla mou první láskou. Bydleli jsme ve Zlivi, v domku naproti šamotce, do školy jsme šli spolu v září roku 1990: ten první ročník, kde už před tabulí nestála soudružka, ale paní učitelka.