• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Rozhlas sehrál v srpnu 1968 zásadní roli, redaktoři vzdorovali okupantům

21. srpna 1968 do Československa přijela vojska Varšavské smlouvy a začala okupace značící začátek normalizace. Jakou roli hrál tehdy Československý rozhlas a jak na okupaci vzpomínají jeho tehdejší zaměstnanci? „Chodili ke mně kolegové a říkali ‚nic se nedá dělat, rozhlas je obsazený. Tam jsou lidi zavření. Někteří dokonce mrtví před rozhlasem.‘ Vojáci v rozhlase. To byl konec,“ vzpomíná bývalá redaktorka Maria Lokajová.

11:03

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Včera 02:10

Musíte vyhodnotit, kdy už zbraň použít, na to neexistuje žádný návod, radí strážníkům jejich trenér

Bývalý elitní policista a nynější zápasník Tomáš Peleška cvičí nově strážníky v Kladně. Sportovec s přezdívkou Robocop je připravuje na speciální zákroky, při kterých je nutné zneškodnit ozbrojeného člověka nebo se účinně bránit proti skupině lidí. Na jednom tréninku natáčel reportér Radek Duchoň.

Před třemi dny 02:39

Při opravě střechy rotundy a věže v Týnci nad Sázavou našli tesaři zazděnou láhev a husitský prapor

Tesaři opravují v Týnci nad Sázavou střechu románské rotundy a přilehlé věže. Šindelová střecha na obou stavbách totiž dosloužila. A při práci našli hned dvě zajímavosti, jak zjistila reportérka Věra Hájková.

Před čtyřmi dny 02:46

Praha 2 zve na vinobraní do Grébovky. Bude ve znamení filmu

Vinobraní na Grébovce se ponese ve znamení filmu. Parky a ulice Prahy 2 totiž filmaři rádi využívají jako kulisy. Součástí vinobraní proto bude i promítání filmu Na střeše, který se natáčel právě v této městské části.

Před pěti dny 01:56

Miniaturní repliku Karlova mostu v Dobříši rozebírají stavbaři po kamenech. Všechny musí očíslovat

Dělníci začali kámen po kameni rozebírat památkově chráněný most přes Pilský potok v Dobříši na Příbramsku. Byl v havarijním stavu. Žulové kvádry odborníci zrestaurují a vrátí zpátky tak, aby si most zachoval svůj původní vzhled. Téměř 200 let stará stavba má 4 oblouky a má být miniaturní replikou Karlova mostu v Praze. U začátku stavebních prací byla i naše reportérka Natalie Máchová.

Před šesti dny 02:22

Vítězné náměstí v pražských Dejvicích zná svou novou podobu. V soutěži uspěl holandsko-český tým

V architektonické soutěži na dostavbu takzvaného 4. kvadrantu Vítězného náměstí v pražských Dejvicích uspěl holandsko-český tým Benthem Crouwel Architects a studio OVA. Podle jejich návrhu by se mělo jedno z nejvýznamnějších pražských náměstí vrátit ke zhruba sto let staré urbanistické koncepci od Antonína Engla.

Před týdnem 03:23

V Čelákovicích znělo opět houkání parní lokomotivy. Oslavy 150 let železnice si tu užily tisíce lidí

Psalo se 4. října 1873, kdy do Čelákovic přijel úplně první vlak. Po trati Praha – Lysá nad Labem. Právě díky železnici se totiž město i celé okolí začalo tehdy velmi rychle rozvíjet. Čelákovice si tuto velkou událost připomněly v sobotu 16. září. Na slavnostní akci s názvem „150 let železnice v Čelákovicích“ byla i se svým mikrofonem Soňa Jindrová.

Před týdnem 03:11

Krásné počasí, skvělé víno a dobrá zábava. Mělnické vinobraní nabízí program pro celou rodinu

Historické centrum Mělníka hostí už 84. ročník Mělnického vinobraní. Odpoledne prošel městem průvod s více než stovkou postav v dobových kostýmech. Nechyběla hudba, ani rytíři na koních. Císaře Karla IV. a jeho chot´ Alžbětu Pomořanskou cestou na náměstí vítaly davy lidí.

Před týdnem 01:55

Výroba v kolínské Toyotě se po 4 měsících opět rozběhne. Firma už spustila karosárnu a lakovnu

Výroba v kolínské automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic se v pondělí téměř po čtyřech týdnech plně obnoví. Dnes firma spustila výrobu karoserií a lakovnu. Auta se v Kolíně přestala vyrábět 22. srpna, závod tak přijde o 19 dní výroby.

Před týdnem 02:46

Rekonstrukce Hvězdy v Benešově se blíží do finále. Proč v ní začalo hořet, policie ještě stále neví

Brzy to bude rok, co vyhořel v Benešově obchodní dům Hvězda. Nejdřív mluvili statici o demolici, majitel se nakonec rozhodl pro záchranu. Jak práce pokračují a třeba i jakou barvu bude mít fasáda nové Hvězdy zjišťovala reportérka Věra Hájková.

Před týdnem 02:05

Správa železnic chce opravit trať v Mladé Boleslavi. V současné době provádí geologický průzkum

Část železnice mezi stanicemi Mladá Boleslav město a Mladá Boleslav hlavní nádraží povede tunelem. Správa železnic ho postaví při kompletní opravě trati, která má začít v roce 2030. Pomocí 29 vrtů teď zkoumá podloží. V Mladé Boleslavi natáčel reportér Radek Duchoň.