Epizoda 3625. únor 2022

Poslechněte si podcast: Roman Lenner (Valbek): Lidem jsem dal firemní účet, ať mají peníze, říká šéf české firmy na Ukrajině

Své ukrajinské zaměstnance se český byznysmen Roman Lenner snaží dostat z Ukrajiny. Azyl jim zkusí zprostředkovat jak na Slovensku, tak i v Česku. Poskytl jim i firemní účet.

12:47

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 121Včera 16:43

Petr Novák (AutoSAP): Dodavatelé autodílů mají lék do špatných časů. Sází na pružnost svých lidí

Automobilovou výrobu se nedaří vrátit do předcovidového tempa. Výpadky materiálů a čipů tak dodavatele ženou do ztráty. V rámci úspor může být řešením navýšení počtu agenturních zaměstnanců nebo ještě pružnější pracovní doba.

Epizoda 120Před dvěma dny 14:16

Tereza Kavan Klimešová (Deloitte): Stravenky a home office jsou standard. Firmy teď lákají lidi na akcie

Akciové plány jsou vhodným nástrojem pro každého, kdo chce zaměstnance motivovat a udržet si je, říká expertka Deloitte Tereza Kavan Klimešová. Avšak v Česku proti nim jdou daňová pravidla.

Epizoda 119Před čtyřmi dny 12:03

Petr Dvořák (Vodafone): Svět se zmenšil. Pro Čechy končí na hranicích Evropy

Mobilní operátor Vodafone hledá podle svého šéfa Petra Dvořáka prostor pro úspory uvnitř firmy. Ale upozorňuje, že pokud ceny, hlavně energií, zůstanou tak vysoké, promítne se to do toho, jak firma „formuje ceny“.

Epizoda 118Před šesti dny 17:33

Olin Novák (Rohlík.cz): Hlavní zbraň proti inflaci. Vylepšíme sklady a nasadíme v nich roboty

Češi loni utratili za potraviny u on-line prodejce Rohlik.cz 11 miliard korun. Firma teď získala od investorů další miliardy korun a má velké plány – zahraniční expanzi i velké inovace v Česku.

Epizoda 117Před týdnem 16:26

Michal Kulig (dodavatel energií Yello): Nový tarif nutí lidi energie šetřit. Je to v pořádku

Úsporný tarif pomůže lidem překonat „šok“ z rychlého růstu energií. Celé zdražení však kompenzovat nemůže, říká šéf dodavatele Yello Energy Michal Kulig.

Epizoda 116Před týdnem 10:46

Miroslav Kratochvíl (cementárna Lafarge): Nestíháme vyrábět. Odstávka a vyšší zájem nás připravily o zásoby

Cement je klíčovou surovinou stavebnictví. Po pitné vodě jde o nejvíce spotřebovávanou komoditu na světě. „Všichni jedou na sto procent, i přes vyšší ceny poptávka výrazně převyšuje nabídku,“ říká v Agendě šéf jedné z cementáren.

Epizoda 115Před týdnem 12:25

Petr Kymlička (Moore Czech Republic): Míříme do recese, začne na podzim a potrvá rok

Propad odvětví prodejů a nákupů firem nekončí, ale bude dál pokračovat. I díky zvyšování úrokových sazeb ČNB, říká partner poradenské Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Epizoda 114Před týdnem 17:08

Jan Polívka (CCS): Benzin a nafta budou i po válce stát kolem 40 korun za litr

Ceny benzínu a nafty jsou podle šéfa CCS Jana Polívky blízko vrcholu. Návrat k předválečným cenám ale neočekává ani po ukončení konfliktu na Ukrajině. Ohledně dopravy vidí do budoucna velkou příležitost v elektromobilitě.

Epizoda 113Před týdnem 14:11

Tomáš Balík (Samsung): Kvůli Číně chybí součástka za pár haléřů, nové mobily jsou v ohrožení

Průměrná doba obměny telefony se v kontextu současného dění prodloužila o měsíc a půl. Na samotných přístrojích však Češi nešetří. Ročně se tak v Česku utratí 27 miliard korun jen za telefony a tato suma roste.

Epizoda 112Před týdnem 14:52

Michal Pernica (Lesy Colloredo Man): Ceny dřeva jsou nejvyšší za 20 let. Lidé od jara shání zásoby na zimu

Ceny dřeva nebyly mnoho let výš než teď, hodnotí Michal Pernica, šéf Lesů Colloredo Mansfeld. V boji s kůrovcem je ale Česko stále nejhorší ze zemí střední Evropy.