Host Dopoledne pod Ještědem
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Roman Budský, dopravní expert

Téma: Změna silničních pravidel. Řidičák na zkoušku nebo změna bodového systému. Nejenom tyto novinky čekají řidiče už od příštího roku, kdy začne platit novela silničního zákona, který se dočkal největší aktualizace od svého zrodu v roce 2006. Na jednotlivé změny se zaměříme hodinu před polednem s dopravním expertem Romanem Budským.

19:17

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Před dvěma dny 20:18

Vysíláme živě z ponikelské sklářské firmy Rautis, která udržuje ruční výrobu perličkových vánočních ozdob z konce 19 století, a která je už třetím rokem na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO

Před třemi dny 14:32

Mimo displeje je doba lepší, než se zdá. Pořád potkáte lidi, kteří poradí, myslí si starosta Hejnic

Na severním úpatí Jizerských hor leží město Hejnice, kterým protéká řeka Smědá. Hlavní dominantou malebného města je bazilika Navštívení Panny Marie a další pamětihodnosti. Co dělá radost i starost tamním obyvatelům, co se podařilo a jaké mají plány, prozradili starosta Jaroslav Demčák a místostarostka Lucie Podhorová.

Před čtyřmi dny 18:16

Petr Správka - předseda představenstva Silnice LK a

s. Téma - údržba silnic v zimě, Liberecký kraj, který tvoří z velké části horské a podhorské oblasti, je na zimní údržbu silnic náročný. Celkem 2 130 km silnic tvoří i silnice II a III tříd. Dozvíme se v jakých oblastech se používá posypová sůl, kde inertní materiál, jak probíhá směna dispečera v čase kalamity, kolik sypačů, radlic, nakladačů a sněhových fréz je připraveno k ošetření zimních silnic.

Před týdnem 17:12

Lesní hospodáře trápí přemnožená zvěř. Může to změnit plánovaná novela zákona o myslivosti?

V českých lesích zničí přemnožená zvěř v průměru 15 procent nově vysazených stromů. Většinou jde o odolné dřeviny a vede to ke snižování biodiverzity lesů. Vyplývá to ze zprávy Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Nakolik by tuto situaci měla napravit novela zákona o myslivosti, jsme se ptali lesníka Jana Dudy.

Před týdnem 16:58

Tomáš Šapovalov: cestovatel

Téma: Jedlíci na cestách. Německo, Holandsko, Polsko a Maďarsko procestoval Tomáš Šapovalov se svým kamarádem Jaroslavem Bouzkem. Jejich cílem bylo nejenom ochutnávat, ale také zmapovat národní jídla a regionální kuchyně. O své gurmánské zážitky a recepty se podělili v televizním pořadu a také v knize nazvané příznačně Jedlíci na cestách. Hodinu před polednem nám o své dobrodružné cestě plné nečekaných gurmánských překvapení bude vyprávět spoluautor knihy a cestovatel Tomáš Šapovalov.

Před týdnem 19:29

Vysíláme živě z Koláčkovy řemeslné pekárny v Janově nad Nisou

Vánočky, vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, nebo vosí hnízda. Podle cukrářů bychom se měli do pečení vánočního cukroví pustit nejpozději tři týdny před Štědrým dnem, abychom mu dopřáli čas na uležení. Kde to ale voní už v těchto dnech, tak to je v Koláčkově pekárně v Janově nad Nisou, kam se s ČRo Liberec vypravíme hodinu před polednem. Podíváme se pod šikovné ruce cukrářů, a necháme se inspirovat zajímavými recepty.

Před týdnem 17:19

Bezpečný online nákup: Je důležité ověřit si, kdo je prodávajícím, zdůrazňuje odborník

Nakupování online šetří čas, a někdy i peníze. Přes internet si můžeme porovnat ceny, a objednat si cokoliv od jídla, přes elektroniku až po lístky do divadla. Jaké jsou nástrahy online nákupů a na co si dát pozor?

Před týdnem 18:26

Martin Hettner, ředitel DPMLJ

Martina Poršová: tisková mluvčí DPMLJ. Téma: Novinky v DPMLJ. V Liberci pokračují opravy na terminálu MHD ve Fügnerově ulici. Jakými změnami prochází povrch terminálu, jak dlouho budou opravy trvat, jaká omezení ještě obyvatele Liberce čeká, jaké jsou reakce cestujících, nejenom na to se zaměříme hodinu před polednem s ředitelem DPMLJ Martinem Hettnerem a tiskovou mluvčí Martinou Poršovou. Dotkneme se také úpravy cen jízdného v příštím roce, dozvíme se, jak se osvědčil elektrobus, a pozveme posluchače do rozsvícené adventní tramvaje.

Před 2 týdny 17:15

Petr Lukáš, sběratel vzácných hub

Téma: Pozor, vzácná houba! Křemenáče, hřiby nebo růžovky nechávají na rozdíl od běžných houbařů Petra Lukáše v klidu. Zatímco jako malý kluk musel sbírat pouze klasické "bezpečné" houby, poslední roky mu nejvíce radosti udělá nález kyjanky purpurové, chřapáče Quéletova, nebo kukmáka cizopasného. V čem jsou právě tyto houby výjimečné, kde se vyskytují, a co ho k tomuto nezvyklému koníčku inspirovalo, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem.

Před 2 týdny 17:57

Kasteláni si období adventu berou za své, těší se Miloš Kadlec z územní správy památkového ústavu

Vánoce se blíží a tak na některých hradech a zámcích v Libereckém kraji vrcholí přípravy na zimní sezónu. Povídali jsme si o nich s ředitelem územní památkové správy Národního památkového ústavu a kastelánem zámku Sychrov Milošem Kadlecem.