Host Dopoledne pod Ještědem
3. duben 2023

Poslechněte si podcast: Roman Budský: dopravní expert z Platformy Vize O

Téma: Sezona motorkářů. S příchodem jara se na našich silnicích začínají objevovat motorkáři. Proč dopravní policie považuje právě toto období za jedno z nejrizikovějších motorkářské sezóny, jakých nejčastějších chyb se řidiči motorek dopouštějí a na co by si v těchto měsících měli dát pozor i ostatní účastníci provozu, nejenom to nám připomene dopravní expert Roman Budský.

17:00

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 18:15

Český rozhlas Liberec oslaví den 135. narozenin Klubu českých turistů Pochodem na Královku

Psal se 11. červen 1888, když byl založen Klub českých turistů v čele s prvním předsedou, cestovatelem Vojtěchem Náprstkem. Liberecký Klub českých turistů vznikl v roce 1899, a to na popud činovníků České besedy.

Včera 16:40

O chlup starší než Národní: Liberecké Šaldovo divadlo chystá oslavy 140 let své existence

Triumf múz, tak se jmenují oslavy výročí 140 let otevření budovy Divadla F. X. Šaldy v Liberci. O chystaných akcích i nové knize o historii divadla, si s ředitelkou Lindou Hejlovou Keprtovou povídala redaktorka Iveta Kalátova. A navštívila i zkoušku chystané premiéry.

Před dvěma dny 17:13

Petra Vlasová: pedikérka

Téma: Krásné a zdravé nohy na léto. Zrohovatělé paty, kuří oka, nebo zarůstající nehty jsou velkým nešvarem lidí, kteří zapomínají na zaslouženou péči o své nohy. Své o tom ví i zkušená pedikérka Petra Vlasová, která nám připomene, čím můžeme našim nohám prospět, co všechno může způsobit nevhodná obuv, a proč bychom si měli občas dopřát masáž chodidel.

Před třemi dny 20:05

Fotovoltaika ano, či ne: Velká investice a dlouhá návratnost versus energetická soběstačnost

Vysoké ceny za energie způsobily zvýšený zájem o fotovotailku. Solární panely jsou k vidění na balkonech, střechách i loukách. Jaké jsou první kroky k pořízení panelů, jak se nenapálit, a jak vlastně solární panely fungují?

Před šesti dny 15:06

V centru Liberce se v neděli koná republikové mistrovství vodicích psů

V Liberci se v neděli 4. června koná neobvyklá soutěž. Nevidomí a jejich čtyřnozí pomocníci se v centru města utkají v Mistrovství republiky vodicích psů. Hosty Ivety Kalátové byli pořadatelé závodu, nevidomý Roman Vaněk a jeho manželka Marcela Vaňková.

Před týdnem 16:50

Ivana Jablonovská, zmrzlinářka

Téma: Variace na zmrzlinové téma. Jahodová, vanilková, citronová, čokoládová. Zatímco někdo sází na jistotu, odvážnější hledají cestu k jiným, nezvyklým chutím osvěžující pochoutky. Jak nám potvrdí Ivana Jablonovská, zkušená zmrzlinářka ze Stráže pod Ralskem, fantazií se při výrobě zmrzliny meze nekladou. Dozvíme se, jak dokáže odhadnout chutě zákazníků, jak se připravuje koprová, nebo hořčicová zmrzlina, a která z těchto mražených pochoutek má nejprapodivnější chuť.

Před týdnem 18:22

Živé vysílání z Českého Dubu

Divadelní soubor Vojan, Podještědské muzeum Karolíny Světlé, Český svaz chovatelů, ale také FK Český Dub nebo TJ Sokol. Jak nám připomene náš průvodce, nezávislý starosta Jiří Miler, v malebném městě pod Ještědem to opravdu žije. Dozvíme se, jaké radosti i starosti prožívají obyvatelé Českého Dubu, a pozveme posluchače na chystané akce.

Před týdnem 18:19

Jan Melša - odborník na kyberkriminalitu

Téma: Kyberkriminalita na vzestupu. Počet pokusů vylákat z lidí jejich citlivá data pomocí podvržených webů, které napodobují stránky státních institucí, neustále roste. Ve své situační zprávě za březen o tom informoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Právě toto téma, a další aktuální, skutečné případy rozebereme hodinu před polednem s odborníkem na kyberkriminalitu Janem Melšou.

Před týdnem 17:49

Andrea Fischerová, Tereza Rafoth - organizátorky festivalu

Téma - Festival Karolíny Světlé. Tato spisovatelka je považována za zakladatelku vesnického románu a právě této osobnosti je věnovaný sedmý ročník Festivalu Karolíny Světlé, který můžeme navštívit v sobotu 27 května ve Světlé pod Ještědem. Do programu festivalu nahlédneme společně s organizátorkami Andreou Fischerovou a Terezou Rafoth, které nám také přiblíží důležité momenty z jejího života.

Před 2 týdny 16:41

ZUŠ Liberec byla založena v roce 1925, a brzy, jako rozhlas, oslaví stovku, odhaluje její ředitel

Základní umělecká škola Liberec se spolu s více než 400 ZUŠ zapojila do celostátního 6. ročníku festivalu ZUŠ Open, který spolu se školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené. Co má liberecká ZUŠ za sebou a co před sebou, prozradil ředitel Tomáš Kolafa.