O knihách s knihovnicí
3. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Román Bílá Voda otevírá několik závažných témat týkajících se církve, přitom je velmi čtivý

Knihu Kateřiny Tučkové Bílá Voda, která je momentálně nejsledovanější novinkou, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Za knihou stojí celé desetiletí práce a je to znát. Autorka otevírá několik závažných témat týkajících se víry a katolické církve, přitom je příběh velmi čtivý,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Hockem, autorem publikace Českem od severu k jihu: Stezka středozemím.

06:03

O knihách s knihovnicí

Vydává: Český rozhlas

Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.

Web

Před čtyřmi dny 05:44

Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal

Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které později vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat. „Všechno své počínání glosuje s nadhledem a humorem sobě vlastním,“ popisuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Kateřinou Mašlovou o knihovně ve Vodňanech.

Před týdnem 06:59

Kniha o českém velkopřevorství řádu maltézských rytířů připomíná dějiny staré stovky let

Publikaci České velkopřevorství řádu maltézských rytířů v dějinách, kterou napsal Milan Buben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha je ukázkou zpracování několikasetletých řádových dějin se smyslem pro detail,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Tomášem Pospěchem, který sestavil knihu o Felixi Kolmerovi.

Před 2 týdny 06:25

232 dopisů, které z válečné fronty poslal budějovický malíř Jan Rafael Schuster, vyšlo v knize

Publikaci Jan Rafael Schuster ve světové válce aneb Dopisy a kresby budějovického malíře z let 1915-1918 představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Jedná se o velmi zajímavý soubor 232 dvou dopisů, lístků a pohlednic z italské a haličské fronty a 72 kreseb, které byly pořízeny během účasti malíře v první světové válce,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o tchajwanském komiksu, který zpracovával do té doby zapovězená témata.

Před 3 týdny 06:58

Honem, ať už jedem! Knížka pro začínající čtenáře pobaví i trochu poučí

Knihu Honem, ať už jedem!, kterou napsala Evelína Koubová, představuje knihovnice Helena Jelínková. „V příběhu pro začínající čtenáře se na jednoduchém půdorysu rodinné prázdninové cesty skrývá humorný a zároveň také trochu vlastivědný exkurz,“ říká. Dále pořad připomíná vydání dochované korespondence exilového teologa Vladimíra Boublíka.

30. říjen 2022 05:42

Muzea na česko-rakouské hranici můžete dobře poznat díky čtveřici knih

Čtveřici knih o muzeích na česko-rakouské hranici představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Jde o jedinečný počin díky mezinárodnímu projektu, během dvou let se podařilo přiblížit muzea ze tří českých a jednoho rakouského regionu,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s básníkem a překladatelem Filadelfem Giulianem.

23. říjen 2022 06:00

Houby vytvářejí lesní internet. Jak funguje, vysvětluje kniha Propletený život

Publikaci Propletený život o zázračném světě hub, jejímž autorem je Merlin Sheldrake, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Dozvíme se například to, že houby vytvářejí takzvaný lesní internet – prorůstají mezi jednotlivými stromy a rostlinami, spojují je do sdílených systémů a předávají informace,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Vítkovou a Michaelou Míkovcovou, autorkami hravé knihy pro malé čtenáře Maruška a motýli.

16. říjen 2022 07:34

Detektivka Jiřího Březiny Nalezení je novým přírůstkem do série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem

Novou knihu autora detektivek Jiřího Březiny Nalezení představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Opět se setkáváme s vyšetřovatelem Tomášem Volfem. Stejně jako předchozí knihy je i tato velice čtivá a napětí postupně graduje,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor se spisovatelkou a nakladatelkou Jaroslavou Pixovou.

9. říjen 2022 06:04

Novinka Jana Štiftera Paví hody ukazuje nelehký život obyvatel vesnice v první polovině 20. století

Novou knihu Paví hody, kterou napsal Jan Štifter, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Příběh se odehrává v malé vesničce Horní Jelení v letech 1918 až 1946. Je tedy zřejmé, že do života obyvatel se promítají nelehké události, avšak pro autora jsou důležitější osobní dramata a osudy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Marií Špačkovou o jejích Pohádkách z Jindřichova Hradce a okolí.

2. říjen 2022 07:30

Kniha Citový život zvířat vás naučí smýšlet o emočních projevech zvířat úplně jinak

Publikaci Citový život zvířat, kterou napsal německý přírodovědec Peter Wohlleben, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Přečtením knihy začnete o zvířatech a jejich emočních projevech smýšlet zcela jinak,“ říká. Dále pořad přináší krátký rozhovor s geologem a klimatologem Václavem Cílkem o jeho vztahu k řece Vltavě.

25. září 2022 05:50

Dějiny Židů v českých zemích připomíná nová monografie. Autoři čerpali z pamětí i dopisů

Novou monografii Židé v českých zemích. Společná cesta dějinami, kterou sestavilo několik autorů, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha je psána takovým pohledem zevnitř, protože autoři čerpali z primárních zdrojů, z různých zápisků z cest, pamětí, osobních archivů, dopisů a tak dále,“ říká. Dále v pořadu bohemista Štěpán Balík připomene, co z pračeštiny se udrželo v naší mluvě dodnes.