Epizoda 55. květen 2021

Poslechněte si podcast: Roman Bělor

Ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro o aktuálním ročníku, o výzvách on-line světa i o nové koncertní síni v Praze.

35:57

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Markem Šulcem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 531. červenec 2022 35:59

Dramaturg Spolku pro komorní hudbu Radek Křižanovský o další sezóně

Český spolek pro komorní hudbu je jednou z nejstarších a nejrenomovanějších hudebních institucí u nás. Vznikl na podporu koncertní činnosti mladého Českého kvarteta a jeho zahajovací koncert se uskutečnil v Rudolfinu 10. října 1894. V kulturním životě Prahy i celé republiky zaujímá tato instituce nepřehlédnutelné místo. Na komorních večerech ve Dvořákově a Sukově síni Rudolfina i v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce se vždy schází citlivé, vnímavé a poučené publikum. Český spolek pro komorní hudbu nabízí posluchačům čtyři koncertní řady – cykly I a II, hudební podvečery a dopolední koncerty.

Epizoda 5729. červen 2022 26:52

Ředitel MHF Lípa Musica Martin Prokeš o letošním ročníku

V letošním roce vstupuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica do třetí dekády své existence. 21. ročník této hudební přehlídky proběhne v termínu od 20. srpna do 15. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 2. a 3. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne řadu 23 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 9. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes, která se uskutečnila již v dubnu, na 15 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem 21. ročníku se bude mimořádná osobnost na české i mezinárodní scéně v oblasti staré hudby – sopranistka Hana Blažíková.

Epizoda 5622. červen 2022 25:31

Co vše zkouší mezzosopranistka Bella Adamova?

Mnohostranná mezzosopranistka Bella Adamova se často a ráda nachází na rozhraní žánrů, ostatně i její kořeny jsou zapuštěny do několika kultur. Narodila se v Grozném v Rusku v roce 1992, nicméně vyrostla v Praze, vysokoškolská studia a formující léta strávila v zahraničí. Absolvovala bakalářský titul na londýnské Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance a následné magisterské studium v Kolíně nad Rýnem. Improvizaci se věnovala na basilejské hudební akademii s Fredem Frithem a Alfredem Zimmerlinem.

Epizoda 5515. červen 2022 29:53

Ředitel festivalu Struny podzimu/Prague Sounds Marek Vrabec představuje letošní ročník

Za více než 25 let své existence festival v Praze uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale systematicky představuje také novou generaci umělců. Prague Sounds respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. Stejně jako dobrá hudba. Do roku 2022 vstupuje festival pod novým názvem Prague Sounds.

Epizoda 548. červen 2022 33:52

Mladý dirigent Jiří Rožeň mluví o světě opery i debutu v USA

Jiří Rožeň Studoval dirigování na konzervatořích a univerzitách v Praze, Salcburku, Hamburku, Curychu a v Glasgow. Je sfinalistou Nestlé and Salzburg Festival Young Conductor’s Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition. Spolupracoval s Donaldem Runniclesem a Thomasem Dausgaardem, byl jejich asistentem na festivalech BBC Proms a na Edinburském mezinárodním festivalu, předtím byl asistujícím dirigentem Skotského symfonického orchestru BBC. Jeho mezinárodní věhlas neustále roste, přispěla k tomu nedávná debutová vystoupení s Královským filharmonickým orchestrem, Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem či s Orchestre National du Capitole de Toulouse

Epizoda 5225. květen 2022 32:08

Svět Mahlera i nová opera. To jsou témata, kterými žije profesor Jiří Štilec.

Prof. Jiří Štilec absolventem hudební vědy a historie na Filozofické fakultě UK v Praze. Tam působil jako asistent na katedře dějin hudby FF UK do r. 1982. V letech 1982-1991 byl redaktorem, dramaturgem a šéfredaktorem hudebního vysílání tehdejšího Československého rozhlasu. Do r. 1997 působil jako dramaturg a ředitel Supraphonu. Je zakladatelem společnosti ArcoDiva management, která vydává velmi zajímavá CD a do světa vysílá především mladé umělce. V r. 1996 inicioval obnovu rodného domu Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce, založil Nadaci Musica noster amor - dnešní Společnost Gustava Mahlera, a hudební festival Mahler Jihlava. Od r. 1999 vyučuje na HAMU v Praze, kde v současnosti vede katedru Hudební produkce.

Epizoda 5118. květen 2022 27:51

Violoncellista Peter Jarůšek mluví o nové desce Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je stálým hostem souboru při interpretaci smyčcových kvintetů. V letech 2004–2012 na pozici 2. houslí působily Kateřina Gemrotová Penková, Marie Fuxová a Eva Karová Krestová. V letech 2016 a 2017 pozici violisty zastával Radim Sedmidubský, v letech 2018 a 2019 pak Jiří Kabát. Na jaře 2021 se členkou kvarteta stala světově uznávaná houslistka a violistka Luosha Fang.

Epizoda 5011. květen 2022 37:37

Dramaturg MHF Pražské jaro Josef Třeštík o letošním ročníku festivalu

Josef Třeštík působí od roku 2015 jako dramaturg Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Tuto pozici bude zastávat souběžně s působností na Pražském jaru. Od roku 2018 má ve funkci hlavního hudebního dramaturga Českého rozhlasu na starosti také dramaturgii hudební prvovýroby, tedy studiového natáčení a výběr koncertů natáčených Českým rozhlasem. V minulém roce se podílel na organizaci a byl členem poroty druhého ročníku skladatelské soutěže pořádané Českou filharmonií. Od roku 2015 je dramaturgem festivalu soudobé hudby Contempuls.

Epizoda 494. květen 2022 11:49

Islandský pianista Víkingur Ólafsson o svých nejnovějších projektech

Víkingur Ólafsson vystupoval s předními orchestry v Evropě a Americe, v dubnu se představil pražskému publiku. Ve Dvořákově síni Rudolfina zahrál s Českou filharmonií pod taktovkou Semjona Byčkova Mozartův klavírní koncert.

Epizoda 4827. duben 2022 35:16

Klavírista a skladatel Jan Dušek mluví o svém zaujetí písněmi a lidským hlasem

Jan Dušek má na svém kontě celou řadu ocenění. V roce 2006 mu byla udělena 1. cena na skladatelské soutěži Generace za skladbu „…již za sedm dnů sešlu na zemi déšť…“ a v roce 2007 na téže soutěži opět 1. cena za skladbu „Gradace pro varhany“. V soutěži NUBERG 2008 získal za skladbu „Chalomot jehudi’im“ Cenu veřejnosti, o rok později obdržel za tutéž skladbu Cenu Gideona Kleina. V roce 2010 byl jeho melodram „Pražský chodec” oceněn 2. cenou v Soutěži pro mladé umělce vyhlašované Městskou částí Praha 1, v téže soutěži pak za klavírní cyklus „Pražské zvony“ získal 3. cenu v roce 2012. Za hudbu k němému filmu „Dítě ghetta“ získal v soutěži NuBERG 2011 Cenu veřejnosti, za hudbu k celovečernímu němému filmu Ost und West pak v následujícím ročníku téže soutěže Cenu mladých.