Svět ve 20 minutách
17. září 2023

Poslechněte si podcast: Putin vyhlásil boj proti transsexuálům. Rodiče je teď vyhazují na ulici nebo i znásilňují

Ruský prezident Vladimir Putin označuje svou invazi na Ukrajin jako válku proti „satanistům, liberálním západním hodnotám a rodičům číslo jedna a dvě“ – jak se například ve Francii oficiálně přejmenovaly formulářová políčka pro otce a matku. Rusko je svědkem stále tvrdších opatření proti zranitelným skupinám obyvatel. Sílící nenávist si všímá i americký deník The Washington Post.

23:37

Svět ve 20 minutách

Vydává: Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Před čtyřmi dny 22:23

Může klimatickému summitu COP28 předsedat přední producent fosilních paliv?

Klimatický summit COP28 letos hostí Dubaj. Naléhavý boj za ukončení používání fosilních paliv tak vedou Spojené arabské emiráty, jejich ekonomika ale stojí a padá právě s těžbou ropy a zemního plynu. Španělský deník El País se proto ptá, jestli tento paradox může ovlivnit výsledek celého jednání.

Před pěti dny 23:29

Putin čeká na výsledky amerických voleb a přepnul na válečnou ekonomiku. Válku ale nevyhrává

Ruská válka na Ukrajině brzy vstoupí do třetího roku a Moskva je ve výhodě na vojenské, politické i ekonomické frontě. Ukrajincům zas chybí dobře vycvičená pěchota. Putin militarizuje ruskou ekonomiku a využívá vysokých příjmů z ropy k financování sílící výroby zbraní. Politická nemohoucnost ve Spojených státech i Evropě ohrožuje dodávky zbraní i peněz, na kterých závisí přežití Ukrajiny, shrnuje americký deník The Wall Street Journal.

Před týdnem 23:01

Ukrajina je na další zimu připravena. Jejich odborníci tvrdí, že teď už je Kreml jen tak nepřekvapí

S poklesem teplot se objevují nové analýzy, jaká bude letošní zima pro válkou zkoušenou Ukrajinu. Rusko se pravděpodobně pokusí zemi uvrhnout do chladu a tmy. Ukrajinci jsou ale připraveni, píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Podzim byl i na Ukrajině mírný, technici, kteří pracují pro poskytovatele energií tak využili čas navíc.

Před týdnem 23:35

Ruská opozice má „továrnu elfů“. Na sítích šíří protikremelskou propagandu

Ruský nezávislý internetový portál Svtv přiznal, že aktivisté a novináři z řad ruské opozice provozují v Litvě a Gruzii síť placených komentátorů, kteří se zabývají šířením protikremelské propagandy na internetu. Autoři textu tvrdí, že síť „fake účtů“ financuje Fond svobodné Rusko, mezinárodní organizace založená v roce 2014, která jako své hlavní cíle deklaruje podporu občanské společnosti a demokratický rozvoj Ruska.

Před 2 týdny 24:04

Írán začal ve velkém popravovat a zastrašovat odpůrce režimu

Íránský režim letos popravil už víc než 600 lidí. Popravy mají především odstrašit odpůrce totalitního zřízení a opozici, píše německý deník Die Tageszeitung. Po zhruba 14 letech žaláře popravili i politického vězně Gásema Ábesteha. Soudní řízení, které se konalo před popravou, trvalo pouhé dvě minuty, což prozradil jeho spoluvězeň Hamídréza Háeri v dopise zaslaném z věznice poblíž Teheránu.

Před 2 týdny 22:51

Vypadá to, jako by Kreml už nacvičoval Putinův pohřeb, uvažují politologové

Podle švédského odborníka na Rusko Anderse Åslunda se v Kremlu děje cosi podivného. Často se spekuluje, že Vladimir Putin má rakovinu, Parkinsonovu chorobu anebo trpí závislostí na steroidech, kterou si vypěstoval kvůli posedlosti kulturistikou. O tom, jak doopravdy žije – a jestli vůbec ještě žije – se toho ale moc neví, píše americký politolog Jason Jay Smart pro ukrajinský server Kyiv Post.

Před 2 týdny 21:47

Na Blízkém východě se propalestinské protesty mohou přetavit v ohrožení autoritářských vůdců

V některých zemích Blízkého východu připomínají propalestinská shromáždění prodemokratické protesty z roku 2011. Autoritářští vůdci v regionu se začali bát, že konflikt v Gaze může změnit politický status quo i u nich doma. Téma ve své analýze otevírá německý zpravodajský server Qantara.

Před 3 týdny 22:51

Srbské firmy vyvážejí do Ruska zboží, které může využít ve válce na Ukrajině, varuje Svobodná Evropa

Srbské společnosti vyvážejí do Ruska zboží dvojího užití, které je kvůli možné aplikaci v ruské výzbroji terčem západních sankcí. Takové závěry přineslo vyšetřování Rádia Svobodná Evropa. Děje se to navzdory slibu prezidenta Aleksandara Vučiće, že jeho země nebude sloužit jako prostředek k obcházení amerických a unijních sankcí.

Před 3 týdny 23:01

Gaza po válce a bez Hamásu? Mocenské vakuum hrozí humanitární krizí obrovských rozměrů

Izraelské letectvo pokračuje v bombardování hustě osídleného Pásma Gazy a premiér Benjamin Netanjahu varuje Hamás před „dlouhou válkou“. Nejvyšší představitelé země trvají na tom, že chtějí toto teroristické hnutí vymazat „z povrchu zemského“. Analytička magazínu Foreign Policy Amy Mackinnonová hledá odpovědi na to, jestli je to reálný cíl.

5. listopad 2023 24:19

Některé reakce na válku na Blízkém východě jsou bezcitné, jednostranné a šokují svou amorálností

Proč se zdá, že někteří lidé ztotožňují kritiku Izraele s antisemitismem? A je kritika Izraele skutečně antisemitská, nebo antisemitská za určitých okolností, které by se lidé měli naučit rozpoznat a pochopit? Akademický server Conversation požádal o možná vysvětlení Dova Waxmana, profesora z Centra izraelských studií na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.