- Podcasty
- Rodičovská posilovna
Poslechněte si podcast: 3 - O mateřství, filmu a kreativitě - Rodičovské objevy s Terezou Tarou a Honzou Vávrou - podcast Rodičovské posilovny
Ve třetím díle Rodičovských objevů si Honza Vávra povídá s režisérkou Terezou Tarou o tom, jaké životní objevy jí přináší rodičovství, jak je možné propojovat náročnou uměleckou cestu či profesi s mateřstvím, ale i o cestách jiných režisérek, spiritualitě a mnoha dalších věcech.
Tereza Tara je známá především jako autorka oceněného filmu Hormonální akvárium o cestě antikoncepční pilulky a jejím vlivu na změny pohlaví u ryb. Natočila také film o Guru Járovi V čem je háček?, dva filmy o súfijském tanci Sedmero údolí a Be loved, uvedený na přehlídce českého umění v Museo MAXXI v Římě. Tereza Tara vytvořila řadu dokumentů pro Českou televizi a Český rozhlas a působí jako lektorka v oblasti kreativity a osobního rozvoje. Její film Kalado, inspirovaný uměním japonského tanečníka Saie Kijimy, byl uveden na na MFDF Ji.hlava 2017. Celovečerní film Let viny je o osobní cestě k uzdravení těla i vztahů/2021/.
www.terezatara.com
Honza Vávra je psychoterapeut, lektor kurzů Výchovy bez poražených a spoluautor Rodičovské posilovny. www.rodicovskaposilovna.cz
Rodičovská posilovna
S psychoterapeutem Janem Vávrou a jeho hosty o rodičovství, psychologii, inspiraci terapeutickými poznatky a odolnosti.
100 - O imunitě, mikrobiomu a odolnosti - Bára Dvořáková a Honza Vávra
V další epizodě podcastu Rodičovská posilovna si psychoterapeut Honza Vávra povídal s imunoložkou, popularizátorkou vědy, nakladatelkou a autorkou RNDr. Barborou Dvořákovou, PhD.
Povídali jsme si o tom, jak funguje imunita dětí i dospělých, jak se na tom podílí mikrobiom. Došlo, ale i na dětské nemoci, nadužívání antibiotik, jaký vliv má na děti sterilní až dezinfikované prostředí, jaký vliv může mít to, když se dítě nechce do zimy obléknout. Došlo i na otužování a další formy překračování komfortní zóny a jejich vlivu na odolnost, ale i na stres a pocit životního smyslu a jejich vlivu na psychiku i tělo.
Odkazy:
Bára Dvořáková - www.belandy.art
Kniha Dítě pod lupou - www.lelkarna.cz
99 - O zvládání hněvu a vzteku rodičů - Jan Vávra a Evžen Nový
Tento díl podcastu přináší rozhovor s lektorem programu zvládání vzteku, psychoterapeutem a supervizorem Evženem Novým, který sdílí své zkušenosti z práce s dospělými klienty v oblasti prevence i řešení následků vzteku, agrese a násilí.
Zaměřili jsme se na roli vzteku jako emoce, rozdíl mezi emocemi a chováním, a na to, jaký dopad může mít nezvládnutý vztek na mezilidské vztahy – zejména v rodinách a partnerství. Dojde, ale i na užitečné vhledy či tipy pro rodiče, partnery i profesionály, kteří chtějí lépe zvládat emoce a přispívat k budování zdravých vztahů.
Odkazy na zdroje, jako je web vwww.zvladanivzteku.cz, brožura Papiňáci a motorkáři.
Další programy: www.ilom.cz
98 - O respektu, hormonech a dospívání s Vlaďkou Bartákovou - RP Živě speciál
V podcastu Rodičovská posilovna živě se psycholožka Vlaďka Bartáková a autoři knihy Rodičovství jako cesta Alena Vávrová a Jan Vávra baví o důležitosti respektu ve výchově, a to s ohledem na bouřlivé hormonální změny a náročné emoce, které puberta a dospívání přináší.
97 - O otevřenosti, hře a dialogu - Václav Mertin - RP živě speciál
V této speciální epizodě podcastu "Rodičovská Posilovna" se Honza Vávra a Alena Vávrová, autoři knihy "Rodičovství jako cesta", setkávají s Václavem Mertinem, známým psychologem a autorem několika knih o rodičovství. Před publikem na křtu knihy se věnují tématům otevřenosti, významu volné hry a důležitosti vztahovosti ve výchově dětí. Diskutují o tom, jak děti rozvíjet v předškolním věku, jak podporovat dialog a spolupráci a jak udržet otevřenost i ve školním prostředí.
Knihu se záznamem celé akce lze koupit na www.rodicovskaposilovna.cz/
96 - O důvěře ve vývoji dětí a v rodičovství - Alena Vávrová - RP živě speciál
Záznam povídání dětské psycholožky Aleny Vávrové z akce Rodičovská posilovna živě, která se uskutečnila 28.1. 2024. Povídání je o tom, jak se formuje důvěra a citová vazba v raném věku dětí a proč je důležitý princip také v nastavení rodičů a v průběhu celého rodičovství.
Celý záznam na www.rodicovskaposilovna.cz, spolu s knihou Rodičovství jako cesta.
95 - O odvaze a dobrodružství a jejich významu ve vzdělávání a rodičovství s Alešem Pokorným
O tom, jak se Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě snaží podpořit, aby prevence rizik a snaha o bezpečí nezahubily v našem vzdělávání a výchově smysl pro odvahu a dobrodružství. Povídali jsme si o tom s Alešem Pokorným, který je jedním ze zakladatelů fondu. Přinesl různé argumenty, které podporují význam pobytu v přírodě pro vývoj dětí i dospělých a diskutovali jsme třeba i o tom, co můžeme dělat, abychom nebyli jako Česká republika na chvostu zemí v ochotě jejich občanů podstupovat podnikatelské riziko.
Aktivně - konstruktivní reakce, které posilují vztahy - minisérie o pozitivní komunikaci, díl 7, Rodičovská posilovna
V závěřečném dílu naší mini-série o pozitivní komunikaci si řekneme, jak reagujeme v situacích, kdy se s námi druzí chtějí podělit o to, co jim udělalo radost. Seznámíme se s teorií aktivně-konstruktivních reakcí, které nejvíce posilují vztahy a vzešly z výzkumu pozitivní psycholožky Shely Gable. Ukážeme si prakticky, jak tyto reakce zní v každodenních situacích.
Jak se děti učí říkat ne - minisérie o pozitivní komunikaci, díl 6, Rodičovská posilovna
V šestém díle minisérie o komunikaci si povíme v jakém období se děti učí rozumět tomu, co znamená slovo ne, a kdy ho začínají hojně sami používat. Zamyslíme se nad tím, jak se dají hranice a zastavování problematických situací dělat tak, aby se to nespojovalo s pocitem nepřijetí druhého.
Proč děti lépe rozumí, když mluvíme bez záporů - minisérie o pozitivní komunikaci - díl 5., Rodičovská posilovna
V pátém díle minisérie o pozitivní komunikaci se zamyslíme nad tím, jak vnímají malé děti záporná tvrzení a proč je pro ně někdy těžší je poslechnout, nebo jim porozumět.
Čas jeden na jednoho a komunikační ping-pong - minisérie o pozitivní komunikaci - díl 4., Rodičovská posilovna
V dnešním díle si povíme o ideálních podmínkách pro komunikaci a o tom, jak důležité jsou pro rozvoj komunikace i mozku komunikační výměny, tedy situace, kdy se střídá v aktivní komunikaci rodič a dítě.