Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 14421. květen 2022

Poslechněte si podcast: Ročně zmizí na Zemi lesy o rozloze Slovenska. V Česku jich naopak přibývá

Článek Barbory Novotné. Ve světě stále ubývají lesy a pralesy. Hlavní důvod je už tisíce let stejný: lidé potřebují novou zemědělskou půdu. V Česku lesy sužuje kůrovec, přesto pomalu přibývají.

10:29

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 589Včera 05:42

Porno místo informací. Twitter zaplavila cenzura „po čínsku“

Článek Daniely Kučerové. Že jsou na „naše“ sítě čínští cenzoři krátcí? Pokud si rádi vyhledáváte informace o dění v cizích zemích v původním jazyce, možná i vás čekalo po otevření Twitteru překvapení.

Epizoda 589Včera 05:16

Komentář: Dělá Babiš chybu? Nástup Nerudové může změnit hru

Komentář Martina Čabana. Pokud se potvrdí, že se v čele závodu usazuje namísto dvojice favoritů silná trojka, může se rozhodnutí Andreje Babiše bojkotovat prezidentské debaty vyjevit jako chybné.

Epizoda 587Včera 08:29

Biden musí využít chromou kachnu. Jinak ho čekají dva těžké roky

Článek Terezy Ulrychové. Za oceánem se v lednu chopí moci rozdělený Kongres a republikáni Bidenovi slibují krušné dva roky. Demokraté by proto mohli narychlo schválit některé zákony a využít období, kdy ještě mají většinu v obou komorách.

Epizoda 588Včera 09:53

Odhalení v kauze Redl: stopy vedou k manželovi soudkyně

Článek Vojtěcha Blažka. EXKLUZIVNĚ. V roce 2008 plzeňská soudkyně Chaloupková rozhodla, že zlínský podnikatel je částečně nesvéprávný. A ve stejné době její manžel vedl konkurz firmy, kterou Redl podle policie tuneloval.

Epizoda 586Před dvěma dny 10:54

Nový stavební zákon v roce 2024? Čtyři důvody, proč to nevyjde

Článek Petra Holuba. Poslanci na probíhající schůzi opět otevřou Pandořinu skříňku stavebního zákona, návrh vlády přitom rozzlobil vlivné lobby. Proti se postavily stavební firmy, občanské iniciativy i velké radnice, pochyb se nezbavila menší města.

Epizoda 586Před dvěma dny 10:44

Američané debatují o smíru. Nedochází jim, že Rusové chtějí válčit dál

Analýza Tomáše Perglera. Na Západě se znovu řeší dilema, zda dál podporovat Kyjev a dodávat Ukrajině zbraně, nebo vsadit na diplomacii a pokusit se dohodnout s Ruskem. Odborníci z východní Evropy ovšem míní, že jde o nepochopení ruského myšlení.

Epizoda 586Před dvěma dny 10:33

Krize napříč generacemi. Zdražování mění životy mladým i starým

Článek Vám přinášejí Petr Švihel a Seznam Zprávy. Na všechny dopadlo v Česku během podzimu plnou vahou zdražování. Experti popisují, že už není skupina obyvatel, která by nezchudla. Nejhůře jsou na tom osamělé seniorky.

Epizoda 585Před třemi dny 08:04

90 korun za pohotovost je málo, říkají lékaři. „Absolutní nesmysl,“ zní od pacientů

Článek Magdaleny Kulasové. Dříve je lidé platili u lékaře, v lékárně i nemocnici. Dnes už se ale regulační poplatek vybírá jen na pohotovosti. Současných 90 korun nicméně podle České lékařské komory neplní svou funkci, proto uvažují o navýšení.

Epizoda 584Před třemi dny 09:24

Kolébka civilizace přední obětí špinavého světa. Bez vody, zahalená v písku

Článek Natálie Sousy. Pátá nejnáchylnější země světa na změnu klimatu, přesto mimo zájem světa. V Iráku se prohlubuje krize způsobená nedostatkem vody a stále větším suchem. Situaci z terénu popisuje pro Seznam Zprávy humanitární pracovník.

Epizoda 583Před čtyřmi dny 12:11

Pod čarou: Padělky už nejsou tabu. Luxusní značky si za to mohou samy.

Newsletter Matouše Hrdiny: Koupili byste si záměrně padělanou kabelku od luxusní značky? Pokud se vám tahle představa příčí, nejspíš vás dnešní Pod čarou nepotěší. Bude totiž o tom, proč trh s padělky stále roste a proč už falešná móda není zdaleka takové tabu.