Meandry dětské literatury
Sezóna 2Epizoda 28. září 2021

Poslechněte si podcast: Robin Král: Zážitek z knihy nemá být čistě edukativní

„Zážitek z knihy nemá být čistě edukativní, čistě sdělovací, ale má obsahovat i estetickou hodnotu, záblesk krásy a ohromení,“ říká Robin Král, básník, textař, překladatel a autor dvacítky knih pro malé čtenáře. „Snažím se, aby některé mé dětské knížky byly zároveň pro dospělé,“ doplňuje. V rozhovoru se dále dozvíte: jak by měla vypadat dobrá báseň pro děti; proč se rozhodl pro autorskou tvorbu; jak ho autorsky ovlivnila skutečnost, že se stal otcem; kde zajetý autor hledá tipy na kvalitní knihy pro děti; zda mu studium estetiky, scénáře a textů pomohlo při psaní básní; na kterém překladu právě pracuje; co vydává jeho oblíbené nakladatelství Běžíliška a na závěr zmíní fenomén kun a nové leporelo z Meandru s názvem „Jsou tam kuny“. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

40:57

Meandry dětské literatury

Vydává: Nakladatelství Meander

Podcast, ve kterém společně s hosty probíráme nejrůznější zákruty literatury pro děti a mládež, protože to je to, co máme nejraději. Ať už o dětských knížkách a dětském čtenářství vypráví herečka a zpěvačka, knihovnice, šéfredaktor nakladatelství, historička umění či sami spisovatelé, vždy jde o povídání srozumitelné a přístupné jak rodičům, tak i všem těm, kterým jsou blízké kvalitní a krásné dětské knihy. Podcast je sice výtvorem nakladatelství Meander, ale hosté rozhodně nehovoří pouze o knížkách od nás. Inspirativní poslech rozhovorů vám přeje moderátor Jakub Pavlovský.

Web

Sezóna 3Epizoda 31. září 2022 43:24

Renáta Fučíková: Ke všem tématům přistupuju intuitivně

„Každého člověka poznamená jeho útlé dětství, mě si můj dědeček posadil na klín a vyprávěl mi antické příběhy,“ říká Renáta Fučíková, ilustrátorka, spisovatelka a pedagožka. I proto se ve svých knihách zabývá historií, která jí v různých oblastech zajímá ze všeho nejdřív. První knihu, kterou ilustrovala, byla Písnička pro Kláru, později se pustila do proškrabované kresby, kterou poprvé použila v ilustracích Letopisů Narnie. V rozhovoru se dále dozvíte: v kolika letech začala kreslit propisovačkou a v kolika letech si řekla, že jednou bude ilustrátorkou; jestli má schované své dětské kresby; jak probíhá spolupráce se zahraničními nakladatelstvími; co učí na Sutnarce a jestli její studenti mají zájem o tvorbu pro děti; které dvě knihy ilustrovala v Meandru a jakýma očima se dívá na vlastní knihy. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 3Epizoda 215. červenec 2022 37:16

Ester Stará: Aby děti knihy bavily, musí se pro ně nadchnout

„Vzájemná komunikace mezi dítětem a rodičem musí být. Je nezbytná, pokud chceme, aby se z dítěte stal čtenář,“ říká Ester Stará, speciální pedagožka, logopedka a spisovatelka a dodává: „Je potřeba děti něčím uchvátit, proto poslední dobou do svých knih propašovávám něco, co vzbudí chuť čtenáře se do knihy pustit.“ V rozhovoru se dále dozvíte: že původně chtěla být ilustrátorkou; co je speciální pedagogika; jestli chce, aby její knihy byly vzdělávací; která její kniha je vhodná pro dyslektiky; jak se jí spolupracuje s manželem ilustrátorem; o Knize pocitů a o tom, jak je důležité vědět, k čemu nám pocity jsou; ale taky co dělají české školy v zahraničí. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 3Epizoda 112. květen 2022 39:00

Daniela Fischerová: Píšu, protože si chci vymýšlet

„Kam až moje dětská paměť sahá, tak jsem chtěla být spisovatelkou. Nevěděla jsem moc, co to znamená, ale chtěla jsem to,“ říká Daniela Fischerová, spisovatelka a básnířka známá svou tvorbou pro děti. „V poezii pro dospělé se toho dá strašně moc ošvindlovat. Něco napíšete, zatváříte se hlubokomyslně a třeba vám to projde, ale u dětí ne. Tam ten rytmus musí klapat, rým musí rýmovat a hned se pozná, že to neumíte.“ V rozhovoru se dále dozvíte: co obnáší spisovatelský život na volné noze; co jí přivedlo k tvorbě pro děti; jak a kde vymýšlí básničky; proč jí neláká psát na zakázku; proč je podle ní důležité číst dětem básničky; ale taky přečte ukázku z nejnovějšího leporela Tramvaj letí! s ilustracemi Anny Niklové. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 2Epizoda 1029. březen 2022 37:44

Petr Stančík: Děti neoblafnete, kniha je buď zaujme, nebo ne

„Dospělí se dají oblafnout třeba recenzí v novinách, nebo tím, že daný autor je v módě, ale děti ne,“ říká spisovatel Petr Stančík, pro kterého psaní není práce, ale zábava. A dodává: „Moderní české pohádky se mi moc nelíbily, tak jsem se rozhodl, že pro své dcery napíšu vlastní.“ Stančík pro dospělé píše stejným způsobem jako pro děti, to znamená, že do toho dává stejnou invenci. Hlavní rozdíl je pak v tom, že v dětských knihách vždy vyhraje dobro. V rozhovoru se dále dozvíte: jakým způsobem vznikají jeho knihy; o jeho první knize pro děti s názvem Mrkev ho vcucla pod zem; proč se do dětských knih snaží dávat i dvojsmysly; jestli může autor dopředu vědět, zda se je jeho kniha bude dětem líbit; jak se mu spolupracuje s ilustrátory; kdo je jezevec Chrujda; ale taky o jeho nejnovější knize Faustův dům a díra do stropu. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 2Epizoda 927. únor 2022 39:40

Ivana Pecháčková: Naše knihy jsou pro rodinné čtení

„Umělecká knížka je něco, co se nám líbí natolik, že si to necháme i mimo knihovnu chvíli na nějaké výstavce,“ říká Ivana Pecháčková, zakladatelka Meandru, spisovatelka a překladatelka. „Meander považuju za rodinné nakladatelství, odjakživa se do chodu zapojují všichni v rodině,“ dodává. V rozhovoru se dále dozvíte: která „kniha“ vyšla Meandru jako první; jak vidí budoucnost nakladatelství; co je pro ni důležité při výběru knih k vydání a co je naopak nejčastějším důvodem k zamítnutí rukopisů; proč je důležitá poezie pro nejmenší; čemu se věnuje v rámci Komise pro dětskou knihu SČKN a mnohé další. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 2Epizoda 86. únor 2022 41:24

Martina Špinková: Dospělí se bojí odpovídat, ale s knížkou to jde

„S námi, se starými babkami, se už tolik nehne, ale s dětmi ano. A ony se ptají,“ říká Martina Špinková, ilustrátorka a spisovatelka, která je do značné míry spjata s Cestou domů. „Naše knížky jsou pro děti, ale trošičku i pro dospělé,“ doplňuje. Mezi tituly pro děti, které v nakladatelství Cesta domů vydala, patří mimo jiné O tajemství, Malé dobré zprávy, Anna a Anička, Divný brach strach či Kocouře, ty se máš. V rozhovoru se dále dozvíte: proč vznikla Cesta domů a co je jejím cílem; co nabízejí známé dobročinné obchody; jak ji ovlivnila dlouholetá práce v prostředí smrti a dalších těžších témat; podle čeho vybírají knihy pro děti v nakladatelství; jak přistupovat k těžkým tématům a proč o nich někteří dospělí nechtějí mluvit; jaká jsou specifika ilustrací těchto dětských knih. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 2Epizoda 78. prosinec 2021 47:01

Svatava Urbanová: Děti milují listování knihami

„Jestli něco velmi pohotově reaguje na společenské proměny, tak je to právě literatura pro děti a mládež. Připadá mi jako houba, která změny nasává mnohem rychleji než její okolí,“ říká profesorka Svatava Urbanová, literární historička, teoretička a kritička zabývající se literaturou pro děti a mládež. „Někdy mi je smutno, když vidím, že dítě u stolu něco ťuká do tabletu, ale pak si říkám, že to nemusí být tak hrozné. Znám lidi, kteří začínali číst ve 12 letech a dnes jsou z nich velcí znalci.“ Paní profesorka je mj. autorkou publikace Meandry a metamorfózy dětské literatury, jejíž název nám byl inspirací při pojmenování našeho podcastu. V rozhovoru se dále dozvíte: jak se dostala k literatuře pro děti a mládež; jak její práci ovlivnilo jmenování profesorkou; co učí své současné studenty; jaký byl vývoj polistopadové literatury pro děti a mládež; specifika dětské literatury ve Slezsku a mnoho dalšího; jestli si myslí si, že kniha je stále dobrým dárkem k Vánocům. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 2Epizoda 624. listopad 2021 33:22

Tipy na knihy pro děti od knihovnic

„Ročně v Česku vychází kolem 2 000 knih určených dětským čtenářkám a čtenářům. Vybrat vhodnou literaturu pro děti nemusí být vždy úplně jednoduché.“ Přesně těmito slovy je popsán internetový portál s názvem Čtení dětem. A právě proto jsme si do podcastu pozvali Šárku Pokornou a Evu Šilerovou z Městské knihovny v Praze, díky kterým získáte tipy na kvalitní knížky. V rozhovoru se dále dozvíte: co knihovnice přivedlo k jejich současné práci; proč vznikl portál Čtení dětem; jakým způsobem do seznamů doporučených knih vybírají konkrétní tituly; jak náročné je takové seznamy sestavit a že mezi kategoriemi nechybí ani témata jako dyslexie, ekologie, strach či válka. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 2Epizoda 51. listopad 2021 33:50

Veronika B. Hudečková: Vybíráme z lesa knih

„Většina lidí k nám do knihkupectví chodí pro osobní doporučení. Proto platí, že přečtená kniha je prodaná kniha,“ říká nakladatelka a knihkupkyně Veronika Benešová Hudečková, která společně s kolegyní Věrou Opatrnou v roce 2020 otevřela knihkupectví 2 veverky v pražských Holešovicích. A ke svému knižnímu pozadí dodává: „V dětství jsem dostávala knižní prémii pro nejpilnějšího čtenáře, knížky pro mě vždycky hodně znamenaly.“ V rozhovoru se dále dozvíte: jak se dostala nejdřív k vydávání a později k prodeji knih; co všechno pro děti vydala ve svém nakladatelství verzone; co obnáší literární festival v DBK; kdy vzniklo knihkupectví 2 veverky; co hraje roli při výběru knížek k prodeji; o čem jsou jejich knižní dílny pro školy a proč by měli lidé podporovat malé knihkupce a nakladatele. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.

Sezóna 2Epizoda 46. říjen 2021 35:10

Eva Bělinová: Poznat zážitek vlastního čtení je velmi důležité

„Děti nemají volný čas, neustále jsou vystavovány aktivitám a povinnostem. Naučit se věnovat čas knížkám je něco, o co se snaží čtenářské kluby,“ říká Eva Bělinová, manažerka projektu Čtenářské kluby, které jsou součástí Nové školy, o. p. s. „Nic škole nebo knihovně nestojí v cestě k tomu, aby si založily vlastní čtenářský klub. Má-li však děti činnost opravdu motivovat, musí si vedoucí klubu udělat dobré přípravy.“ V rozhovoru se dále dozvíte: jak ji ovlivnilo, že její matka je celoživotní knihovnice; proč vznikla Nová škola a čemu se věnuje; jestli má smysl dětem představovat naratologii; proč je dobré myslet i na rozvoj čtenářství v odborných předmětech; co jsou čtenářské kluby a které dvě prostředí propojují; kde zájemci najdou metodické pomůcky; pro koho jsou určené Čtenářské lekce, které vznikly ve spolupráci s Meandrem a Knižní stezkou. Podcast nakladatelství Meander. Moderuje Jakub Pavlovský. www.meander.cz Nahráváme ve Studiu Wombat. Znělku pro nás vytvořilo VIZO Records. Ilustraci nakreslila Nikola Hoření.