Názory a argumenty
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Robert Schuster: Mračna nad německými Zelenými

Němečtí vládní Zelení neprožívají zrovna šťastné období. V trojčlenné koalici sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze se dostávají stále častěji do defenzívy. Přitom to chtěli být oni, kdo budou určovat její politickou agendu.

03:46

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Včera 03:39

Jan Fingerland: Mládež Erdogana nepotěšila, on ji také ne

Pokud někdo želí vítězství Recepa Tayyipa Erdogana, pak jsou to z velké části mladí Turci. Jeho setrvání u moci vidí mnozí z nich velmi černě, a dokonce mluví o odchodu ze země. Proč tomu tak je?

Včera 04:03

Jiří Pehe: Spolupráce SPD a Trikolory dává smysl, ale je plná rizik

Dvě radikálně pravicové strany – Svoboda a přímá demokracie a Trikolora – podepsaly nedávno memorandum o spolupráci ve všech následujících volbách. Detaily této spolupráce zatím nezveřejnily, ale dá se předpokládat, že se vydají cestou, která se osvědčila v případě současných vládních stran. Ty před volbami vytvořily dvě volební koalice.

Včera 04:00

Kateřina Perknerová: Nevíte si rady? Založte výbor

Předseda ODS Petr Fiala zakončil své vystoupení na dubnovém kongresu strany odlehčeně, jak sám říkal. Zeptal se umělé inteligence, co by měl o ní říct přítomným delegátům. „Musíme si položit otázku, jak můžeme využít umělou inteligenci (AI) ku prospěchu našeho státu, občanů a ekonomiky, ale zároveň zajistit, aby byla využívána odpovědně a s ohledem na etiku a soukromí. Toto téma vyžaduje spolupráci a otevřenou diskusi napříč celou společností,“ odpověděla mu.

Včera 03:53

David Klimeš: Česko má nové lídry byznysu

V květnu vyměnily své vedení hned dvě nejdůležitější podnikatelské asociace v zemi – nejdříve Svaz průmyslu a dopravy a nyní i Hospodářská komora. Proč je to důležité? Ač do zpráv se dostanou častěji odboráři, když hrozí stávkami, často za delší konec provazu tahají ti na druhé straně hospodářského a sociálního dialogu v zemi – podnikatelé.

Včera 26:07

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Janem Bednářem

Prezident Petr Pavel uspěl v Senátu s trojicí kandidátů na ústavní soudce. Česko má nové lídry byznysu. Nevíte si rady? Založte výbor. Spolupráce SPD a Trikolory dává smysl, ale je plná rizik. Mládež Erdogana nepotěšila, on jí také ne. Cannes 2023: Výstupy z depresivního světa.

Včera 03:42

Petr Hartman: Prezident Petr Pavel uspěl v Senátu s trojicí kandidátů na ústavní soudce

Tajná volba vysvětlení nepotřebuje, prohlásila senátorka Daniela Kovářová. Reagovala tak na výrok prezidenta republiky Petra Pavla. Ten v horní parlamentní komoře požádal o sdělení konkrétních výtek vůči případně neúspěšným uchazečům o funkce ústavního soudce. Chtěl by se poučit, aby do budoucna navrhoval kandidáty, kteří by měli šanci uspět.

Před dvěma dny 04:14

Karel Hvížďala: Zakaria vyzval ke změně politického slovníku

Odpověď na tuto výzvu Fareeda Zakaria, komentátora Washington Post, kterou přetiskl u nás Respekt, je zřejmá: Volby, tedy klasický akt liberální demokracie, se v mnoha zemích staly jen divadlem pro lidi, kteří se o politiku nezajímají a automaticky delegují odpovědnost za sebe i za stát na majitele moci: ti jim levně slibují, že za ně všechny problémy vyřeší, že za nich bude líp.

Před dvěma dny 03:48

Jan Fingerland: Erdogan a Putin se milují. Anebo se možná jen potřebují

Není to tak dávno, co se Ankara po sestřelení ruského letounu dostala do konfliktu s Moskvou a turecký prezident se z této srážky odbelhal velmi pochroumaný. Přesto v těchto prezidentských volbách Putin podporoval právě Erdogana. Proč?

Před dvěma dny 03:42

Libor Dvořák: Další Putinova prohra – Kazachstán odmítá osud Běloruska

Dvoudenní zasedání Eurasijské ekonomické unie, ovládané Ruskem, přineslo mimo jiné zajímavou výměnu názorů mezi běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem a jeho protějškem z Kazachstánu – tamní hlavou státu Kasym-Žomartem Tokajevem. Toho Lukašenko vybídl, aby se jeho země zapojila do Svazu Ruska a Běloruska. Prý by tím Kazachstán získal přístup k jaderným zbraním.

Před dvěma dny 04:14

Apolena Rychlíková: Ministerské válčení Vlastimila Válka

Vlastimil Válek, současný ministr zdravotnictví, se dlouhodobě vyznačuje nepříliš dobrou schopností komunikace. Jeho nesrozumitelné řečnické obraty za čas jeho ministrování skoro zlidověly a nedávno se k řadě jeho chaotických poznámek, jako byly ty, vysvětlující akutní a dlouhotrvající nedostatek léků, přidala další minela.