Jak nenaletět
13. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Rizikové e-shopy

Internetové obchody lákají na nízké ceny. Nejnižší cena ale nemusí znamenat, že nákup bude výhodný. O peníze můžete přijít rychleji, než si myslíte.

02:43

Jak nenaletět

Vydává: Český rozhlas

Rubrika o záludnostech dnešní doby.

Web

31. říjen 2022 03:09

Internetové bankovnictví

Podvodníci útočí na naše bankovní konta. Využívají k tomu naši nepozornost a strach. Jsou totiž velmi vynalézaví a ví, jak s námi mluvit. Při zadávání údajů do internetového bankovnictví musíme být opravdu pozorní. V čem klienti banky nejvíc chybují.

27. říjen 2022 03:10

Vysoké ceny energií a změna dodavatele

Obavy z rostoucích cen energií trápí domácnosti i podnikatele. Vyznat se v nabídce dodavatelů anebo ve smlouvách je někdy opravdu složité. Co tedy dělat, když se současným dodavatelem energií nejste spokojení? Nekomunikuje s vámi nebo se vám zdá, že zdražuje víc než konkurence. Co je ale výhodné pro jednoho, nemusí být výhodné pro vás. Případný přechod k novému dodavateli si proto dobře promyslete.

26. říjen 2022 02:59

Facebook Market

Na internetových tržištích můžete narazit na podvodníky. Pod záminkou, že vám chtějí něco prodat, z vás chtějí vymámit peníze. Dobře si proto rozmyslete, komu sdělujete citlivé, bankovní údaje. Co by vás mělo před nepoctivci varovat?

25. říjen 2022 03:07

Soukromí a webové kamery

Doma bychom se měli cítit v bezpečí. Internetoví slídilové však umí nahlédnout do našeho soukromí přes webové kamery. Co nám hrozí? A jak můžeme kamery zabezpečit.

24. říjen 2022 02:51

E-mailové schránky

Řetězové e-maily, otravné reklamy i žádosti o peníze. Možná také vaši e-mailovou schránku zahlcuje nevyžádaná pošta. Jaké zprávy raději vůbec neotevírat.

21. říjen 2022 02:16

Chybějící účtenka

Hromadí se vám doma účtenky od nákupů, ale když potřebujete něco reklamovat, nemůžete ji najít? Nenechte se odradit. Nákup můžete prokázat i jinak.

20. říjen 2022 02:33

Důvěryhodné zdroje

Rozeznat co je pravda a co lež nebývá vždy jednoduché. Titulek nad článkem často vyvolává mylný dojem, jeho úkolem je totiž zaujmout. Naštěstí nemusíme ověřovat každou zprávu. Stačí používat důvěryhodné zdroje a nečíst jenom titulky.

19. říjen 2022 02:56

Soukromí na facebooku

Využíváte facebook nebo jiné sociální sítě? Chraňte svoje soukromí. Někteří lidé toho na sebe hodně prozradí. Přitom ani netuší, s kým si vlastně dopisují. Redaktorka Bára Kvapilová doporučuje, zamyslet se nad tím, co zveřejňujete.

18. říjen 2022 02:59

Upravené fotografie

Na internetu je možné všechno. Díky moderním technologiím mohou lidé dělat věci, které nikdy nedělali, a říkat slova, která nikdy neřekli. Upravené fotografie a videa umí vyvolat velké emoce a ovlivnit tak naše postoje. Jak nenaletět dezinformátorům? Redaktorka Bára Kvapilová se na to zeptala počítačového odborníka.

17. říjen 2022 02:34

Silné heslo u všech účtů

Počítače, tablety i telefony – tam všude nám přibývají účty, kam zadáváme heslo. Právě to představuje jakýsi klíč k našemu soukromí. Mělo by být dostatečně silné a pro každý účet jiné. Pokud totiž někdo naše heslo získá, dostane se k citlivým údajům nebo fotografiím, může si číst naše e-maily, může se za nás vydávat a psát si s našimi kamarády. Anebo nás připravit o peníze.