Vlna
22. květen 2023

Poslechněte si podcast: Rifle, jeansy, džíny slaví 150 let. Od motorkářů přes hippies až do kanceláří a na přehlídková mola

Původně pracovní oblečení, u nás známé pod názvem rifle, jeansy nebo prostě džíny. Postupně opatřené bytelnými nýty se kalhoty indigové barvy dostaly z dolů, polí a továren skoro do každé skříně. Jak se generačně vymezujeme střihem tohoto bavlněného oděvu? Jak může být dostupný a základní kousek šatníku nástrojem demokratizace?

22:12

Vlna

Vydává: Český rozhlas

Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.

Web

Před čtyřmi dny 31:58

Jak na soustředění? Líp než potravinové doplňky funguje pohyb, říká Vojta z Brain We Are

Blíží se začátek akademického roku. Ti, kdo už nestudují, se po létě zase možná chystají na podzimní usebrání. Do podcastu Vlna proto tentokrát dorazil Vojtěch Hlaváček z podcastu Brain We Are, aby s posluchačstvem sdílel svoje tipy na to, jak se v roztěkaném světě lépe soustředit. Jak se ponořit do hluboké práce a na chvíli zapomenout na svůj telefon?

Před týdnem 30:15

Vodní lůzr Hana Řičicová nabírá body na hnoji. Radio Wave se účastní projektu Udrž to!

Moderátorka Vlny Hana Řičičová se zúčastnila projektu Českého Rozhlasu Udrž to!. Jejím úkolem bylo najít tři způsoby, jak změnit své každodenní návyky, aby byly ekologičtější. Ukázalo se, že kromě kompostování a procházek po přírodě ji nejvíce pálí spotřeba vody.

Před 2 týdny 35:31

Dohoda patří do všech vztahů. Věci se totiž strašně rychle mění, říká terapeut Honza Vojtko

„Bylo by fajn, kdyby lidi žili ve všech svých vztazích, nejen v těch intimních, s tím, že mají potřebu dělat dohody. Všechno má svůj kontext a věci se rychle mění. To, co platilo před týdnem, nemusí fungovat dneska. A nastupující generace žije pod velkým nátlakem toho, jak moc je to rychlé a jak rychle se všechno mění,“ říká párový terapeut Honza Vojtko v rámci debaty Inspiral Garden.

Před 2 týdny 33:18

Na stopě zločinožroutům a murderinos: Proč žánr true crime válcuje žebříčky?

U nás se označují jako zločinožrouti, v zahraničí jako murderinos nebo crime junkies. Jsou to fanoušci a fanynky nejúspěšnějšího podcastového žánru vůbec – žánru true crime. Kritici ale občas pochybují, jestli je takové podání tragických zkušeností etické. Proč jsou skutečné zločiny i v podcastech tak populární? Existuje spojitost mezi feminismem a true crime? A vydělavá žánr na lidských traumatech?

Před 3 týdny 53:27

Česká romantická komedie není ani vtipná, ani o lásce. Kdy se to změní?

„Někteří si na takové filmy prý chodí do kina odpočinout, já z nich většinou odcházím naprosto vyčerpaný,“ říká na účet převládajícího žánru domácí filmové a televizní tvorby režisér a scenárista Tomáš Pavlíček. Proč nejsou české romantické komedie vtipné a často ani romantické? Co se musí změnit, aby to bylo jinak? A kde hledá castingová režisérka Maja Hamplová nové talenty? Poslechněte si debatu podcastu Vlna Anety Martínkové a Hany Řičicové z LFŠ v Uherském Hradišti.

Před 3 týdny 30:36

Velryby jsou prastará kultura, kterou jsme téměř zničili. Nový výzkum chce porozumět jejich jazyku

Tom Mustill je původně zoolog a biolog ochrany přírody, který se postupem času stal také filmovým dokumentaristou divočiny, spisovatelem a milovníkem velryb. Napsal knihu How to speak whale (Jak mluvit velrybsky), která vyšla v minulém roce. Cestuje po různých místech na Zemi, natáčí, naslouchá a vypráví příběhy a během toho prožívá velrybí písně taky sám na vlastní kůži.

28. srpen 2023 29:49

Ferraty zpřístupňují prudké štíty hor všem. V tom je jejich krása i skrytá hrozba

Ferraty zvyšují dostupnost lezení pro širokou veřejnost. Za starých časů si takovou trasu se zábradlím mohl zbudovat pasáček, který měl vysoko v Alpách stádo krav, ke kterým docházel, anebo armáda, která z horských štítů informovala o dění na frontě. Letos je to 180 let od první turistické ferraty na rakouském vrcholu Hoher Dachstein. V současnosti jde o čím dál oblíbenější aktivitu, která zpestřuje trasy turistům a vede na místa, kam by se bez železného lana dostal málokdo.

24. srpen 2023 23:42

Vražedné kombinaci soli, tuku a křupnutí není snadné odolat. Brambůrky slaví 170 let

Legenda o prvních brambůrkách praví, že je jako první usmažil kuchař George Crum 24. srpna 1853 v luxusní restauraci Moon's Lake House v městečku Saratoga Springs ve státě New York. Chtěl se tak prý pomstít hostu Corneliu Vanderbiltovi, který několikrát vrátil opečené brambory, protože mu připadaly příliš tlusté a mastné.

21. srpen 2023 35:54

„Mám díru ve zdi. Majitel to neřeší, nemá důvod.“ Jaké je být dnes v Česku nájemníkem?

Vlastnictví nemovitosti je v Česku nejnedostupnější v Evropě a s tím se obrací pozornost k dalším formám bydlení. Druhou nejběžnější tu je to nájemnické. Nová epizoda podcastu Vlna hledá jeho slabá místa. Proč jsou české podnájmy tak drahé a nejisté?

17. srpen 2023 31:20

Tlapková patrola je jako neštovice. Prodělají si to všechny dnešní děti a rodiče

Už 10 let „stačí štěknout o pomoc“. Seriál Tlapková patrola se vysílá už 10 let. A brzy bude v kinech druhý celovečerní film. Nová epizoda podcastu Vlna odpovídá na otázku, čím Tlapková patrola působí na děti a proč je to úspěšný miliardový byznys.