Novinky.cz
Epizoda 18821. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Richterová: Někteří kandidáti SPOLU na ministry jsou nepřijatelní

Piráti se chystají vymezit proti některým kandidátům partnerské koalice SPOLU na ministry. Některá jména jsou pro ně nepřijatelná. Novinkám to v podcastu Politalk řekla nově zvolená Pirátská místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová.

37:33

Novinky.cz

Vydává: Novinky.cz

Zpravodajský server Novinky.cz připravil pro své čtenáře sérii podcastů. Posluchači se mohou těšit na souhrn bizarních událostí, povídání z cest, politické komentáře a mnohem více.

Web

Epizoda 499Včera 53:49

ZBYTEČNÁ VÁLKA: Rusko je prorostlé imperiální myšlenkou, řekl náměstek Kurfürst

Hostem podcastu Zbytečná válka je politický geograf a náměstek ministra zahraničí Evropu Jaroslav Kurfürst. Jeho sekce zodpovídá i za vztahy s Ruskem. Diplomat, který působil na českém velvyslanectví v Moskvě se dlouhodobě zabývá Ruskem a jeho historií. Tématem byly především paralely mezi carským a současným ruským imperialismem.

Epizoda 493Včera 35:15

NEKLEPAT!: V počáteční fázi HIV je člověk vysoce infekční, testům ale může uniknout

První případ infekce virem HIV byl v Československu diagnostikován v roce 1985, svůj vrchol přírůstky dosáhly v roce 2016, kdy se virem nově infikovalo 286 osob. O viru HIV, prevenci a léčbě nebo o tom, jak se zvyšují čísla s válkou na Ukrajině v dnešním díle podcastu Neklepat hovoří vedoucí HIV a AIDS centra z kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce David Jilich.

Epizoda 498Před čtyřmi dny 05:28

OČIMA SAŠI MITROFANOVA: Amatérské taktizování? Klidně, ale k ničemu

V uplynulých dnech jsem vedl debaty na Twitteru s lidmi nespokojenými se stanovisky, která mám ke kandidátům na úřad prezidenta republiky, zejména k Danuši Nerudové. Rád bych odpověděl všem a podrobně.

Epizoda 497Před šesti dny 04:48

OČIMA SAŠI MITROFANOVA: Cizí agenti, novodobí ruští nepřátelé lidu

Ve čtvrtek 1. prosince začal v Rusku platit nový zákon o cizích (lze také přeložit zahraničních) agentech. Cizím agentem se může stát nejen občan Ruské federace nebo ruská právnická osoba, ale také občané jiných států a právnické osoby mimo Rusko. Nemusí se nacházet na území Ruské federace.

Epizoda 496Před týdnem 05:13

Očima Saši Mitrofanova: Jak je důležité míti…

Ve veřejném prostoru se opakovaně vznáší námitka, že Petr Pavel nemůže být v současné době prezidentem České republiky, protože byl svého času členem KSČ. Při respektu k nositelům tohoto názoru chci vysvětlit, proč si myslím, že tento fakt je naopak výhodou pro Českou republiku. Nikomu svůj pohled nevnucuji, ale také se nebudu pouštět do nekonečných debat, které mají údajně stanovit jedinou pravdu.

Epizoda 495Před týdnem 04:46

Očima Saši Mitrofanova: Muži prchli, ženy pak v Rusku nevydržely

Občané Ruské federace dnes nežijí jen v této zemi. Statisíce prchly do zahraničí. O několika rodinách ze severu Ruska, do jejichž života zasáhla Putinova mobilizace, přineslo svědectví Rádio Svoboda.

Epizoda 494Před 2 týdny 26:05

ZBYTEČNÁ VÁLKA: Zima bude krutá, říká po návratu z Ukrajiny humanitární pracovník Petr Štefan

Koordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny, kde 15. listopadu zažil i mimořádně silné ostřelování Ukrajiny. V podcastu Zbytečná válka, kde hovořil s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem, také popsal, na co se soustřeďuje pomoc před počínající zimou, které bude krutá.

Epizoda 490Před 2 týdny 36:50

NEKLEPAT!: Čekací doba na dětského psychologa je i víc než půl roku

Téma duševního zdraví u dětí a dospělých bylo dlouhodobě odsouváno na druhou kolej, a proto máme v současnosti velmi neúplná data o tom, kolik dětí trpí duševními poruchami. O duševním zdraví dětí v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová a psycholožka Dominika Šinalová.

Epizoda 492Před 2 týdny 39:18

ZBYTEČNÁ VÁLKA: Zima podobu války na Ukrajině nezmění, přišel čas vyhlásit bezletovou zónu nad západem Ukrajiny

Ukrajina čelí v posledních týdnech masivnímu ostřelování raketami, takže je z provozu vyřazena polovina její energetické infrastruktury. Jestli tyto útoky mohou změnit vývoj konfliktu a jak na něj může zapůsobit zima, probírali v podcastu Zbytečná válka bezpečností analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk. Oba se kvůli dopadu střel do Polska a Moldávie shodli na potřebě vyhlásit nad částí Ukrajiny bezletovou zónu.

Epizoda 491Před 2 týdny 24:31

POLITALK: Jurečka: Musíme se vrátit ke zvyšování daní

Česko se musí vrátit ke zvyšování daní. Novinkám to v rozhovoru řekl ministr práce a sociálních věcí a dočasně i ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jak konkrétně by si to představoval a jaké další úsporné kroky jsou ve hře? Stane se Petr Hladík ministrem životního prostředí? A zasáhnou vládní strany do povolební situace v Praze? Dozvíte se v podcastu Politalk.