PoliTalk
Epizoda 3415. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Richterová: Někteří kandidáti SPOLU na ministry jsou nepřijatelní

Piráti se chystají vymezit proti některým kandidátům partnerské koalice SPOLU na ministry. Některá jména jsou pro ně nepřijatelná. Novinkám to v podcastu Politalk řekla nově zvolená Pirátská místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová.

37:18

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 82Včera 35:15

Bartošek: Změna názvu KDU-ČSL je sympatická. Další volby pro nás budou referendem

Je to sympatické, komentoval v podcastu PoliTalk diskutovanou změnu názvu KDU-ČSL její první místopředseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Strana by se mohla přejmenovat na Lidovce nebo na Lidovou stranu, členové by to měli probrat příští rok na sjezdu. Nízké preference strany jsou podle Bartoška daní za nepopulární kroky. V rozhovoru pro Novinky mluvil i o kauze svého šéfa Mariana Jurečky, o změně jednacího řádu ve Sněmovně nebo o volbách do Evropského parlamentu.

Epizoda 81Před týdnem 40:53

Farský: Pavlovi bych radil rád. Láká mě i Europarlament a post eurokomisaře

Pokud se s prezidentem Petrem Pavlem domluvíme, jeho nabídku na roli poradce rád přijmu, řekl Novinkám v podcastu PoliTalk místopředseda hnutí STAN a bývalý poslanec Jan Farský. Nevyloučil kandidaturu v evropských volbách, které budou příští rok na jaře. Také potvrdil, že je jedním ze tří kandidátů hnutí na post eurokomisaře. V rozhovoru zároveň zkritizoval komunikaci hnutí STAN, fungování ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a promluvil o neshodách ve vládní pětikoalici.

Epizoda 8028. únor 2023 44:32

Schillerová: Kdybych byla submisivní loutka, Babiš by si mě nevážil

Kdybych byla submisivní loutka, šéf ANO Andrej Babiš by si mě nevážil. Novinkám to rozhovoru řekla šéfka poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová. Reagovala tím na slova poslance Ivo Vondráka (dříve ANO), že je jenom Babišova prodloužená myšlenka. Vondrák by pak měl podle ní odstoupit ze všech funkcí, které získal v dresu ANO. Jak dlouho chce blokovat jednání Sněmovny o důchodech? Co říká na vládní návrhy na úspory? Dozvíte se v podcastu Politalk.

Epizoda 7918. únor 2023 31:11

Vondrák: V ANO jste sluha, nebo nepřítel. Některé metody inklinují k totalitě

V ANO vládne triumvirát složený z šéfa Andreje Babiše a místopředsedů Aleny Schillerová a Karla Havlíčka. Novinkám to v podcastu Politalk řekl poslanec hnutí a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák s tím, že jste v hnutí buď sluha, nebo nepřítel. V rozhovoru připustil také v spolupráci s ODS, pokud by sám v hnutí skončil. A rozpovídal se i o směřování ANO, které by si podle jeho slov nyní ve vládě vedlo podobně jako pětikoalice. 

Epizoda 784. únor 2023 28:17

Pavel: Budu aktivní prezident, ale vládu zastínit nechci

Nově zvolený prezident Petr Pavel v rozhovoru pro server Novinky.cz vysvětluje, proč od prvního dne nasadil vysoké tempo a jak to bude vypadat po jeho inauguraci 9. března. Zároveň říká, že Ukrajině se musí dostat všech požadovaných moderních zbraní, jinak půjde o prohru nás všech.

Epizoda 7723. listopad 2022 24:16

Jurečka: Musíme se vrátit ke zvyšování daní

Česko se musí vrátit ke zvyšování daní. Novinkám to v rozhovoru řekl ministr práce a sociálních věcí a dočasně i ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jak konkrétně by si to představoval a jaké další úsporné kroky jsou ve hře? Stane se Petr Hladík ministrem životního prostředí? A zasáhnou vládní strany do povolební situace v Praze? Dozvíte se v podcastu Politalk.

Epizoda 7627. říjen 2022 47:10

Marvanová: Koalici v Praze brání prosazování ega. Ustoupit by měli Piráti

Pokud by v Praze nedošlo k dohodě, byla by to ostuda všech. Novinkám to v podcastu Politalk řekla zastupitelka za koalici Spolu a nově zvolená senátorka Hana Kordová Marvanová. Spolu podle ní trvá na spolupráci na vládním půdorysu, jejímu vzniku brání podle jejích slov jen prosazování ega. Koalice proto zaujala vyčkávací taktiku. „Na tahu jsou teď Piráti,“ míní.

Epizoda 7524. říjen 2022 27:30

Komrsková: Aby mělo Spolu v Praze primátora a většinu v radě? To si nedovedu představit

Aby měla koalice Spolu v Praze primátora, většinu v radě i silné gesce, si Piráti nedovedou představit. Novinkám to řekla členka jejich vyjednávacího týmu Jana Komrsková. V podcastu PoliTalk se rozpovídala i o programových průnicích s koalicí, nastínila i atmosféru na jednání. Někdy se na setkáních cítí podle svých slov jako na zkoušce na vysoké škole.

Epizoda 7410. říjen 2022 47:58

Zajíček: Ať se Hřib věnuje svým věcem a neustále neútočí

Pokud Piráti v Praze necuknou ze svých podmínek, koalice Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP 09) se s nimi nedomluví. Novinkám to v podcastu Politalk řekl v pondělí člen vyjednávacího týmu za koalici a poradce premiéra Zdeněk Zajíček (ODS). Končícímu pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) pak vzkázal, aby se místo útoků na členy Spolu věnoval raději svým věcem. Vyjednávat bude Spolu nyní s každým, s kým může vytvořit smysluplný program.

Epizoda 735. říjen 2022 35:41

Hřib: Svoboda primátorem i poslancem? Leda by to dělal „na Babiše“

Funkci primátora a poslance nemůže lídr kandidátky koalice Spolu v Praze Bohuslav Svoboda (ODS) smysluplně kombinovat. Jedině, že by k tomu přistoupil takzvaně na Andreje Babiše (ANO), který místo schůzí ve Sněmovně objížděl před volbami republiku s karavanem. Novinkám to v podcastu Politalk řekl končící primátor Zdeněk Hřib. Piráti proto trvají na tom, aby měl funkci primátora na plný úvazek.