30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Režisér Petr Erbes: Na Discoland přišli i ti, které jinak divadlo příliš nezajímá

Kniha vzpomínek kontroverzního podnikatele Ivana Jonáka Sex, disco, revoluce byla spouštěcím momentem příprav inscenace Discoland, kterou do Divadla Na Zábradlí připravila autorská dvojice Petr Erbes – Boris Jedinák. Prvně jmenovaný divadelník a také fanoušek her všeho druhu byl hostem Vizitky, v níž s Markétou Kaňkovou mluvil i o tom, proč v létě vezme žebřiňák a s amatérským souborem objede vsi na Vysočině.

44:42

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Před dvěma dny 44:43

Štěpán Pechar z Dekkadancers: První hodinu baletu jsem měl v jednadvaceti

Jestli se dá o někom říct, že si v práci hraje, pak je to tanečník, choreograf, jeden ze čtyř vedoucích tanečního souboru Dekkadancers a rodák z maltského ostrova Gozo Štěpán Pechar. K tanci se dostal těsně před dvacítkou, a přestože mu podle vlastních slov „nešlo vůbec nic“, dostal nabídku angažmá v Baletu Národního divadla. O plánech, ale i o minulosti napěchované do multimediální inscenace Muž z Malty a o maminčině zápolení s češtinou mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Před čtyřmi dny 41:27

Slavomír Hořínka: Uši nevypneme, být v tichu se člověk musí naučit

Poslech hudby tzv. na pohodu? To Slavomíru Hořínkovi není vlastní, čas od času ale na internetu zapátrá po nových zajímavých interpretech. Svůj čas dělí mezi komponování, vedení Katedry skladby na HAMU a pětičlennou rodinu, ve Vizitce ale s láskou mluvil i o Jeruzalému, „rušném, akusticky přehlceném městě.“ Tichou stránku tohoto místa zachytil v niterné skladbě Třísky pod kůží. I o ní mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Před týdnem 51:07

Lucie Králová: Zajímá mě, jak si televize vybírá témata ke zpracování

Celý život si zapisuje sny, kterým také věnuje právě připravovaný dokument. Stále častěji se kloní k intuici a v dokumentární tvorbě je fanynkou průzkumnických, radikálních cest. Hostem Renáty Spisarové byla ve Vizitce filmařka a autorka knihy Rozumět televizi Lucie Králová, jejíž dokumentární opera Kaprkód bude mít českou premiéru na letošním jihlavském festivalu.

Před týdnem 43:51

Roman Polách: Žijeme v práci, nikoliv s nejbližšími. Proto o tom píšu

Za svou druhou sbírku Délka života ve volné přírodě získal bohemista a básník Roman Polách moravskoslezskou cenu Jantar. Zatímco první polovinu knížky inspirovala poetika Petra Hrušky, o druhé mluví jako o angažované, ovšem nikoliv v politickém či ekologickém smyslu. Ve Vizitce s Evou Lenartovou ale probral třeba i to, proč lidé rádi čtou regionální knihy, jako je Šikmý kostel.

Před 2 týdny 45:54

Jiřina Pěčová: Nejvíc jsem se naučila od králíků z klobouku

V titulcích se jméno střihačky Jiřiny Pěčové poprvé objevilo v roce 1975 u pohádkové série Říkání o víle Amálce. O sedmačtyřicet let později její celoživotní práci v oblasti animovaného filmu ocenil festival Anifilm. Proč při jednom z prvních pohovorů musela potvrdit, že není závodní sportovkyně? A co měla nejraději na spolupráci se skladatelem Petrem Skoumalem? I o tom mluvila ve Vizitce s Tomášem Pilátem.

Před 2 týdny 46:22

Miroslav Valeš: Líbí se jim, že mluvím jejich jazykem a někdy mě vystavují jako opici

Původně studoval elektrotechniku, pak jej ale zlákal svět, jazyky, cestování, lingvistika a malá oblast na pomezí Španělska a Portugalska, kde se mluví jazykem a fala. Miroslav Valeš se začal před deseti lety tento jazyk učit, spolu s ním pronikl k tamním obyvatelům a jeho odborný zájem dostal pointu: Valeš je prvním autorem slovníku jazyku a fala, přičemž pomalu začíná procovat na soupisu gramatiky.

Před 2 týdny 46:22

Miroslav Valeš: Líbí se jim, že mluvím jejich jazykem a někdy mě vystavují jako opici

Původně studoval elektrotechniku, pak jej ale zlákal svět, jazyky, cestování, lingvistika a malá oblast na pomezí Španělska a Portugalska, kde se mluví jazykem a fala. Miroslav Valeš se začal před deseti lety tento jazyk učit, spolu s ním pronikl k tamním obyvatelům a jeho odborný zájem dostal pointu: Valeš je prvním autorem slovníku jazyku a fala, přičemž pomalu začíná procovat na soupisu gramatiky.

Před 2 týdny 53:26

David Zábranský: Udělat z lockdownu neutrální slovo by mělo být kardinální ambicí literatury

Knihy píše už dvacet let a jeho tématem je téměř vždycky svět, ve kterém se aktuálně nachází. Vystudovaný právník, spisovatel a publicista David Zábranský mluvil s Klárou Fleyberkovou v rámci Měsíce autorského čtení o motivaci k sepsání covidové novinky O jednom zachraňování života, o tom, proč své texty píše do mobilu, o bezzubosti „literatury po čtyřicítce“ a také o nástrahách deníkové formy. Vztah k pravdě má totiž prý dost komplikovaný.

Před 3 týdny 46:22

Hudebník Ivo Pospíšil: Dav mě nikdy nezajímal, šel jsem za svobodou

Manažer, DJ, baskytarista, někdejší člen kapely DG 307 a fanoušek rockn´n´rollu, spoluzakladatel klubu Radost FX a kapely Garáž, sběratel zážitků a filmový fanoušek Ivo Pospíšil oslavil 70. narozeniny. K nim si nadělil i druhé vydání vzpomínkové knížky Příliš pozdě zemřít mladý. „Knihy mi daly do života dobrý základ. Důležitý byl pro mě Rollandův román Jan Kryštof o prostřednosti a mase. Byla to pro mě předehra k undergroundu,“ řekl ve Vizitce, kam ho pozvala Hana Slívová.

Před 3 týdny 44:21

Jakub Zahradník: Ježíše jsme hráli i osmkrát týdně, skoro mě to přivedlo do blázince

Piano jej fascinuje odmalička. Hraje na něj, komponuje na něj, piana prodává, píše o nich a zasazuje se také o to, aby v této republice nechyběli odborníci na jejich opravu. Nedávno o nich také natočil film Piano na Křižovatce, který by měl být na podzim k vidění na festivalu Zlatá Praha. Do Vizitky si Lenka Novotná pozvala skladatele, hudebníka a klavírního fanouška Jakuba Zahradníka.