Úžasné životy
26. červen 2022

Poslechněte si podcast: Režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové

Výbušný cholerik, který prý škrtil herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér Jiří Krejčík. Do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy Svědomí, Vyšší princip, Svatba jako řemen nebo Božská Ema. Právě představitelka Emy Destinnové, slovenská herečka Božidara Turzonovová, v dalším díle Úžasných životů prozradí, jestli byl Jiří Krejčík opravdu tak despotický režisér, jak se o něm říkalo.

24:14

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Dnes 24:51

Olga Havlová podle Pavla Kosatíka

Olga Havlová stála jako první dáma po boku bývalého prezidenta Václava Havla. Její jméno se spojuje s odvahou, upřímností a věcností. Spisovatel Pavel Kosatík zpovídal její nejbližší přátele, rodinné příslušníky, kamarády i chartisty a o jejím životním příběhu napsal knihu.

Před týdnem 24:29

Jiří Štaidl podle Petra Jandy

Byl dvorním textařem Karla Gotta a mnoha dalších hvězd české popmusic. Napsal hity jako Lady Carneval, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nebo všechny písně pro muzikál Noc na Karlštejně. Skvěle rozjetou kariéru Jiřího Štaidla však zastavila tragická nehoda, při které v roce 1973 zemřel. Jiří Štaidl se od dětství kamarádil s Petrem Jandou a sešli se i při práci pro skupinu Olympic.

Před 2 týdny 24:36

Jaroslava Hanušová podle Jiřího Lábuse

Svérázná Jaruš z legendárního televizního Kouzelníka, bezcitná vychovatelka z Requiem pro panenku nebo učitelka z filmu Slunce, seno, erotika – to je jen malý výčet rolí, které během své kariéry sehrála Jaroslava Hanušová. K herecké práci ji přivedl její dlouholetý kamarád Jiří Lábus. O společné zážitky, při kterých vám potečou slzy smíchu i dojetí, se s vámi podělí v dalším díle cyklu Úžasné životy.

Před 3 týdny 24:47

Zdenka Procházková podle Václava Žmolíka

Herečka a také konferenciérka Laterny magiky Zdenka Procházková si získala publikum doma i v německy mluvících zemích. Znala prkna proslulého vídeňského Burghtheatru, hrála ve filmech, za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře Obchod na korze získala cenu Thálie. O kouzlu její osobnosti v Úžasných životech vypráví její dlouholetý přítel Václav Žmolík.

1. leden 2023 24:31

František Nepil podle Roberta Tamchyny

Spisovatel, humorista i rozhlasový moderátor - to všechno byl František Nepil. Jeho nezaměnitelný hlas byl spojený s texty, které psal pro děti i dospělé. Svými fejetony potěšil několik generací čtenářů i posluchačů. Mnoho let zněl z rozhlasu jeho laskavý ranní pozdrav - Dobré a ještě lepší jitro. Jedním z jeho pokračovatelů v moderování Dobrého jitra je Robert Tamchyna, který v Úžasných životech prozradí, co všechno se od Františka Nepila naučil.

31. prosinec 2022 24:39

Herečka Hana Maciuchová podle Martina Hofmanna

Spojila je práce, ale našli v ní něco cennějšího. Přátelství. A role v seriálu Ulice, kde hráli maminku se synem, se promítla i do jejich životů. Neboť mladší kolega rád a s chutí naslouchal radám té zkušenější. „My s Hanou jsme příliš podobní nebyli. Možná nás právě to na sobě vzájemně bavilo. Já jsem byl proti ní řepa z paneláku, a ona dáma na úrovni. Měla vysokou profesní i lidskou integritu. Jako osobnost byla dokonale hotová. To já vůbec,“ líčí herec Martin Hofmann.

27. prosinec 2022 24:35

Josef Abrhám podle Elišky Balzerové

Josef Abrhám, vynikající herec, který se do srdcí několika generací zapsal jako laskavý a šarmantní člověk. Záporným postavám uměl dát drsnost, milovníkům upřímný cit a komediálním hrdinům úsměvnou naivitu. Několikrát byla jeho hereckou partnerkou i Eliška Balzerová. Vzniklo z toho i přátelství obou jejich rodin a to je také důvod, proč jsme pro vzpomínku na Josefa Abrháma v cyklu Úžasné životy oslovili právě Elišku Balzerovou.

18. prosinec 2022 24:08

Choreograf Richard Hes podle Šárky Volemanové

Richard Hes, zakladatel známé taneční skupiny Uno, choreograf muzikálu Dracula a mnoha dalších, se s moderátorkou Šárkou Volemanovou setkal poprvé na večírku v 90. letech. Podruhé se viděli v roce 2008 při natáčení jeho televizní Třinácté komnaty, v období, kdy jeho úspěchy střídalo léčení z alkoholismu. V čem byl život Richarda Hese úžasný a v čem často až šílený?

11. prosinec 2022 24:38

Madeleine Albrightová podle Michaela Žantovského

Madeleine Albrightová strávila většinu života ve Spojených státech, přesto se stala významnou osobností i v České republice. Americká diplomatka své české kořeny nezapřela. Prezident Bill Clinton dokonce vtipkoval, že Česko má v USA dva velvyslance. V nadsázce měl na mysli právě Madeleine Albrightovou a pak velvyslance skutečného Michaela Žantovského. Ten se Albrightovou přátelil a byl s ní v úzkém kontaktu až do její smrti. Jak na ni vzpomíná?

4. prosinec 2022 24:59

Pavel Bobek podle Petra Nárožného

Pavel Bobek byl český zpěvák, původní profesí však architekt. Začínal se skupinou Olympic, nejvíc byl však spjatý s legendárním divadlem Semafor. Měl podíl na tom, že do tohoto divadla po čase nastoupil i jeho spolužák z ČVUT a kamarád Petr Nárožný. Spojovala je mimo jiné i láska k letectví. Nejen na léta strávená na jednom jevišti, ale i na tento koníček zavzpomíná Petr Nárožný v dalším díle Úžasných životů.