Jak to bylo doopravdy
10. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Každá revoluce požírá své děti. Slánského nezachránila ani loajalita k SSSR, popisuje historik

Jedním z největších vykonstruovaných politických procesů v celém komunistickém bloku byl v listopadu 1952 proces s Rudolfem Slánským a spol., jak ho tehdy označili. Na konci bylo 11 trestů smrti a jejich popel skončil někde na zamrzlé silnici. Tyto „nevinné oběti“ ale před svými procesy také posílaly lidi na šibenice a podílely se na trestech pro celé rodiny odsouzených. Každá revoluce tak požírá své děti, jak tvrdil už francouzský revolucionář Pierre Vergniaud.

23:01

Jak to bylo doopravdy

Vydává: Český rozhlas

Odhalujeme mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie.

Web

Před třemi dny 22:44

Stalinova socha na Letné je ukázkou trapnosti celého komunistického režimu, myslí si historik

Servilita československých komunistů vůči Sovětskému svazu a jeho tehdejšímu představiteli Stalinovi (vlastním jménem Josif Vissarionovič Džugašvili) byla bezmezná. Příkladem obdivu měla být stavba jeho obrovské sochy na pražské Letné. Monstrum sice dostavěli, ale za neuvěřitelných 150 milionů korun – v roce 1955 byl průměrný plat kolem tisícovky. Navíc tam socha vydržela pouhých 7,5 let. Autor návrhu sochař Otakar Švec se odhalení nedožil, protože spáchal sebevraždu.

Před 2 týdny 23:00

Pražské matky protestovaly kvůli ekologii a obavám o život dětí. A měly štěstí, míní historička

Životní prostředí bylo jedním z neuralgických bodů komunistického státu. Všem šlo jen o ekonomiku a plnění „pětiletek“ – a tak se v oblastech, jako byly severní Čechy, severní Morava, východní Slovensko nebo Praha, nedalo žít, občas ani dýchat. Československo se stalo předmětem kritiky, a to i té mezinárodní. Nejen ze Západu, ale své výhrady nám důrazně sdělovali i sousedé a soudruzi z východního bloku.

Před 3 týdny 22:47

Druhá republika měla být z naší historie raději vymazána, míní historik

Druhá republika trvala jen několik měsíců – od konce září 1938 do poloviny března 1939 –, přesto nejde o období dějin, na které vzpomínáme zrovna s nadšením. „Nešlo sice o zásadní změnu politického režimu jako po únoru 1948, ale o kvalitativně jiné období než předcházející,“ říká historik a politolog Stanislav Balík.

27. únor 2023 22:58

Estébáctví se dědilo z otce na syna. Příkladem a obrazem totality jsou oba Prchalové, míní historik

Státní bezpečnost (StB) komunistického Československa nebyla jen klasickou zpravodajskou službou. Její zaměření souviselo s politickým zadáním vládnoucí KSČ. Jejich běžnou praxí byly manipulace a provokace a nebylo nic výjimečného, když se vedle otce objevil syn, jako tomu bylo v případě staršího a mladšího Antonína Prchala.

20. únor 2023 22:57

Převrat v únoru 1948 začal mnohem dřív, možná už podpisem smlouvy se Sovětským svazem, říká historik

Zásadním dnem v komunistickém kalendáři byl 25. únor 1948, označovaný jako „Vítězný únor“. Den, který byl považován za začátek éry komunistického státu. Podrobnějším studiem dění ale dojdete k závěru, že rozhodnuto bylo dřív.

15. únor 2023 25:42

Příběh prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové, která se stala mužem

Ženský sport v období první republiky byl do jisté míry na okraji zájmu společnosti, stejně jako tomu bylo v dalších státech. Ženy se přece měly zabývat jinými činnosti. Přesto se objevil mimořádný talent. Zdena Koubková byla dokonce držitelkou světového rekordu. Ale ve sportovní historii jako by neexistovala.

13. únor 2023 23:07

Bydlel v pražském Faustově domě opravdu proslulý doktor Faust?

Otevřeme-li turistického průvodce Prahou, dočteme se o proslulém Faustově domě na pražském Karlově náměstí. A ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska najdeme pověst a příběh o údajném doktoru Faustovi.

6. únor 2023 23:38

Byli bychom příliš krutí, kdybychom Rudolfa II. označili za pouhého podivína, myslí si historička

Když v roce 1951 natočil Martin Frič film Císařův pekař a Pekařův císař, dostal se Rudolf II. Habsburský do povědomí širšího publika. Popisuje tam jeho zálibu v umění, ezoterice a okultních vědách. Rudolfínská Praha je pak přímo pojem, kterým dodnes označujeme období, kdy bylo hlavní město centrem evropského dění. Byl ale Rudolf II. jen nějaký podivín, nebo se zasloužil o rozvoj celého císařství?

30. leden 2023 22:56

ČST vysílala socialistický fungující svět. Ve skutečnosti nefungovalo nic, popisuje historik

Když začala v roce 1953 vysílat Československá televize (ČST), byla to velká událost. Malé černobílé obrazovky se staly magnetem pro diváky. Komunistický stát si toho byl velmi dobře vědom a tak se televize stala, stejně jako tehdejší další sdělovací prostředky, nástrojem mocenské ideologie. Její historie v době komunistického státu ovšem nebyla tak jednoduchá, právě druhá polovina 60. let je spojena s do té doby nebývalými vizemi. Zlom přišel až s nástupem normalizace.

28. leden 2023 20:05

Byl prezident Masaryk potomkem Habsburků? Bez srovnání DNA to vyloučit nemůžeme, odpovídá historik

Životním krédem „prezidenta zakladatele“, jak se TGM říkalo, bylo hledání pravdy. Ostatně – sám se ve svém životě několikrát při hledání pravdy „proti proudu“ postavil. Poslechněte si reprízu pořadu.