Moci bez nemoci
8. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Revmatoidní artritida. Výsledky nové biologické léčby hodnotí pacient a jeho ošetřující lékař

Diagnózu revmatoidní artritida většina z nás mylně zná spíše pod pojmem revma. Novinka, která nabízí pacientům velkou úlevu, je v podobě biologické léčby. Se svým příběhem přijde pacient Luboš, který bioléčbu právě podstupuje. Ošetřujícím lékařem je další host, profesor Karel Pavelka, přednosta Revmatologické kliniky 1. LF UK, ředitel Revmatologického ústavu.

32:14

Moci bez nemoci

Vydává: Český rozhlas

O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Web

Před týdnem 33:55

Novinky po amputaci - škola chůze a nová aplikace. O svůj příběh se podělí i cyklista Jiří Ježek

Novinky v rehabilitaci pro ty, kteří přišli o svoji končetinu nebo její část. Svůj příběh přijdou vyprávět dva muži. Jednomu nemoc vzala dolní končetinu vysoko nad stehnem a Jiřímu Ježkovi, nejúspěšnějšímu českému cyklistovi paralympijské historie, část dolní končetiny v jedenácti letech. Pozvání přijala Hana Kohoutová, fyzioterapeutka a lektorka Školy chůze a Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze, spoluzakladatelka občanského sdružení No foot, No stress, No.

Před 2 týdny 36:10

Digitální stomatologie. Zubní náhrada s dokonalou přesností. Výsledky hodnotí pacientka a stomatolog

Pacientovi je nascanován odlitek jeho čelisti a může být s téměř dokonalou přesností vyrobena zubní náhrada nebo protéza. Svůj příběh bude dnes vyprávět paní Alena, která se po dlouhých letech dočkala funkčního chrupu. Pozvání přijal i stomatolog Radek Mounajjed, vysokoškolský pedagog specializující se na protetickou stomatologii na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, vedoucí lékař D.C.M. kliniky Hradec Králové.

Před 3 týdny 34:37

Videokymografie. O problémech hlasivek očima pacienta a jeho ošetřující lékařky

Dnes se budeme věnovat hlasivkám a našemu hlasu. Přiblížíme novou vyšetřovací metodu videokymografii. Je to metoda pro zobrazení a vyhodnocení chování hlasivek, které je klíčové pro tvorbu hlasu. Svůj příběh bude vyprávět pan Jiří, kterého dlouhodobě sužoval chrapot a to ovlivňovalo i jeho profesi. Spolu s ním přišla i jeho ošetřující lékařka, prim. MUDr. Jitka Vydrová - otorinolaryngoložka z Hlasového a sluchového centra Praha, ředitelka společnosti MEDICO.

1. listopad 2022 36:58

Moci bez nemoci: Ashermanův syndrom. O problémech otěhotnět očima pacientky i jejího lékaře

Skoro 20 % českých párů má problém s neplodností. Cestu za vysněným dítětem může zkomplikovat i takzvaný Ashermanův syndrom. O jak závažný medicínský problém jde a jak mohou pomoci novinky v reprodukční chirurgii bude vyprávět vedoucí lékař na gynekologicko-porodnické klinice 1 LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice U Apolináře Michal Mára. O problémech podruhé otěhotnět se svěří i pacientka Martina.

25. říjen 2022 34:36

Moci bez nemoci: Kochleární implantát. Robot v ušní chirurgii i osobní příběh nedoslýchavé pacientky

Operace uší, při kterých se pacientům zavádí kochleární implantát, zkvalitňuje nový specializovaný robot pro ušní chirurgii. Jeho výhody představí Doc. MUDr. Jan Bouček, PhD. – otorinolaryngolog a otochirurg z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole. O svůj příběh se podělí Tereza, která už v dětství začala přicházet o sluch.

18. říjen 2022 35:18

Moci bez nemoci: Virtuální realita ve fyzioterapii. Moderní léčba očima ženy sražené automobilem

Fyzioterapie není masáž, ale léčba, při níž je vyžadována velká spolupráce pacienta. Své o tom ví i paní Lenka, které zkomplikoval život řidič, když ji autem srazil na přechodu pro chodce. Navrátit hybnost jí dnes pomáhá virtuální realita. Na jakém principu nová léčebná metoda funguje, vysvětlí Mgr. David Vrbický, vedoucí fyzioterapeut Ústřední vojenské nemocnice Praha, a Hana Růžencová, ergoterapeutka.

11. říjen 2022 40:16

Crohnova choroba a Ulcerózní kolitida. Biologická léčba mladé ženy, z které nemoc udělala invalidu

Bolest břicha, průjmy, únava nebo krev ve stolici. Tak se projevují chronické a autoimunitní záněty střev Crohnova choroba i Ulcerózní kolitida. Paní Lenka, která zánětem onemocněla, se v pouhých 24 letech stala invalidním důchodcem. Její nadějí se stala nová biologická léčba, která výrazně zlepšila její zdravotní stav. V čem je biologická léčba pokroková, vysvětlí i MUDr. Luděk Hrdlička, gastroenterolog a vedoucí lékař kliniky ResTrial.

4. říjen 2022 37:45

Roztroušená skleróza. Nové léčebné metody i osobní příběh maminky dvou dětí

Někdy se jí říká požírač mozku. Nelze ji předvídat a u každého nemocného se chová odlišně. Roztroušená skleróza se ohlásí třeba brněním nohy nebo poruchou zraku. Významný pokrok přináší nové léčebné metody, které přiblíží Doc. MUDr. Dana Horáková, Ph. D., neuroložka z Neurologické kliniky a Centra klinických neurověd 1. LF UK a VFN v Praze. Svůj příběh odvypráví i 39letá Marie, která navzdory diagnóze zvládá výchovu dvou malých dětí.

27. září 2022 35:44

Chronické onemocnění střev. Pohledem prvního pacienta v ČR lečeného novým lékem i jeho lékaře

Co pro člověka znamená, když střevo není schopno plnit svoji základní funkci zajištění výživy organismu? Jaké možnosti nabízí současná medicína? Nový lék představuje MUDr. Petr Wohl, Ph.D., diabetolog, endokrinolog, vedoucí programu Centra domácí parenterální výživy diabetologie IKEM. V audiozáznamu mluví i Jakub, který je jako první pacient v České republice léčen novým lékem a jeho stav se rapidně zlepšuje. Poslechněte si další díl o medicíně a naději na život.