• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: ReUse pointy v Hradci Králové pomáhají. Odložené vybavení domácnosti kupují i uprchlíci z Ukrajiny

Hned čtyři sběrné dvory a na každém z nich takzvaný ReUse point mají v Hradci Králové k dispozici ti, kteří se chtějí zbavit starých věcí. A to takových, které by mohly ještě někomu posloužit. Zájemců o odložené a nechtěné, ale přitom stále ještě použitelné kousky do domácnosti, postupně přibývá.

01:59

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:40

Čeperka vyhlásí referendum k zamýšlené spalovně komunálního odpadu v opatovické elektrárně

Téma výstavby spalovny komunálního odpadu v opatovické elektrárně je znovu na stole. Zatímco Opatovice na Labem před lety spalovnu odmítly v referendu, teď to je aktuální téma v sousední Čeperce. Zastupitelé obce na svém posledním jednání teď v červnu rozhodli o vyhlášení referenda k této otázce.

Dnes 02:17

V broumovském klášteře díky moderním technologiím doslova ožívají podmanivé obrazy Radky Bodzewicz

Lapidárium broumovského kláštera na Náchodsku nabízí nevšední podívanou. Obrazy na obřích plátnech totiž ožívají. Nejen, že se díky moderním technologiím postavy i jejich okolí pohybují, navíc má každé dílo svůj vlastní zvuk. A když k tomu návštěvníci přidají ještě svoji fantazii, o zážitky rozhodně nemají nouzi.

Včera 02:26

V areálu náchodské nemocnice stojí hotový nový parkovací dům. Lidem začne sloužit začátkem července

V Náchodě stavbaři dokončili nový parkovací dům v areálu nemocnice. Stál 47 milionů korun bez DPH a má kapacitu 150 automobilů. Další parkovací místa nabídne prostor před parkovacím domem.

Včera 03:53

Kvůli ochraně neživé přírody, živočichů a rostlin dohlíží denně strážci přírody na vrchol Sněžky

Vrchol Sněžky je v současné době pod každodenním dohledem strážců parku nebo jeho zaměstnanců, Jejich úkolem je dohlížet na to, jak se turisté chovají. Bohaté zkušenosti má i mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný, který už odsloužil na naší nejvyšší hoře i v předchozích sezónách stovky hodin.

Včera 02:07

Divadelníci bilancují sezónu. Její část ovlivnila opatření proti covidu, divadla přišla o miliony

Právě končící divadelní sezónu znovu ovlivnila protiepidemická opatření, k normálu se vrátila až ve svém závěru. Shodují se na tom divadelníci napříč republikou, někde ztráty vyčíslili na miliony korun. Platí to třeba pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Včera 02:13

Kvůli nedostatku řidičů nejezdí některé autobusové spoje mířící z Pardubického kraje na Rychnovsko

Kvůli nedostatku řidičů na straně dopravce stále nejezdí některé spoje v sousedním Pardubickém kraji. Dopad to má právě i na linky, které míří do Královéhradeckého kraje, konkrétně na Rychnovsko. Více informací zjišťoval reportér Jakub Vik.

Před dvěma dny 01:59

Zahraniční studenti dobrušského gymnázia se na konci školního roku vrací domů. A bude se jim stýskat

Zahraniční studenti z dobrušského gymnázia se vrací domů do Jižní Ameriky, do Chile a Argentiny. Jeden z nich tu pobýval půl roku, druhý dokonce rok. Do školy chodili s českými dětmi, volný čas trávili s kamarády a ubytováni byli v běžných rodinách. A i když se oba těší na své rodiče a přátele, po Česku se jim prý bude stýskat.

Před dvěma dny 03:00

V Opočně mistři sklenáři obnovují vitrážová okna pro tornádem poničený kostel v Moravské Nové Vsi

Loňské tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku zničilo všechno, co mu přišlo do cesty. Jednou z postižených obcí byla také Moravská Nová Ves. Tamní kostel tehdy přišel o střechu i věž, zničených bylo i 12 vitrážových oken. A právě na jejich obnově v těchto měsících pracují mistři sklenáři z restaurátorské dílny v Opočně na Rychnovsku.

Před dvěma dny 02:18

Zámecký skleník v Opočně bude v létě poprvé přístupný veřejnosti. Promění se totiž v úžasnou galerii

Zámecký skleník v Opočně na Rychnovsku čekají velké změny. Kromě květin bude totiž prostor poprvé v historii na delší dobu sloužit i jinému účelu. Stane se z něj výstavní galerie a přístupný pro návštěvníky bude po celé prázdniny.

Před třemi dny 02:41

Do broumovského kláštera se na léto vrátila Ďáblova bible. Kopie největší rukopisné knihy na světě

Do benediktinského kláštera v Broumově kurátoři dovezli kopii největší rukopisné knihy na světě. Codex Gigas, neboli Ďáblova bible, tam zůstane po celé prázdniny a návštěvníci budou mít příležitost si ji prohlédnout při mimořádných prohlídkách. Na místě zjišťovala informace reportérka Jana Házová.