12. duben 2021

Poslechněte si podcast: Restartujme amatérský sport, vyzývá místopředseda ČOV Haník

Hostem Z cupu byl místopředseda Českého olympijského výboru Zdeněk Haník, který se připojil k iniciativě Restart amatérského sportu. Ta vyzývá vládu, aby nechala děti organizovaně sportovat. Proč tato iniciativa vznikla? Haník jako hlavní důvod zmiňuje to, že ve vládě nesedí žádný zástupce sportu. Iniciativa vyzývá k tomu, aby se vláda podívala do zahraničí, kde sport zakázán nebyl, a volá alespoň po spuštění venkovního sportu. „Je trestuhodné, že se nemůže sportovat, hlavně v případě dětí. V průběhu epidemie jsme průměrně přibrali 5 kg, dochází k psychickým újmám, roste domácí násilí i spotřeba alkoholu. Dochází k destrukci klubových aktivit, děti ztratily řád a režim,“ říká Haník, podle kterého je situace neúnosná, a stát proto bude muset sport otevřít. Současnou občanskou nespokojenost dokonce přirovnal k roku 1989.„Společenská odezva musí být tak velká, aby se politikům už dále nevyplatilo držet sport pod zámkem,“ dodává Haník. 

18:25

Z Cup

Vydává: Rádio Z

Sportovní magazín rádia Z. Poslouchejte každé pondělí.

Web

Dnes 20:33

Cyklista Lubor Tesař: Tour de France je vlastně dokument o místech, kterými se projíždí

„Tour de France je jedna z nejdůležitějších letních sportovních událostí a možná nejen sportovních. Jak to natáčí televize, je to vlastně dokument o místech, kterými se projíždí. Je to zajímavé i z hlediska cestovního ruchu a oslovení zemí, kterými se pojede, aby si dokázaly získat návštěvníky,” myslí si host sportovního magazínu Z Cup na Rádiu ZET Lubor Tesař. V letošním 109. ročníku zavítá Tour de France kromě Francie mimořádně do Dánska, Belgie, Lucemburska a Švýcarska. 

Před týdnem 18:54

Na podporu publika jsem se za covidu neuvěřitelně těšil, říká překážkář Petr Svoboda

„Já mám už dlouhodobě hrozně rád Memoriál Josefa Odložila, protože to je jeden z mála mítinků, kde můžu běžet doma před českým publikem a před hojně obsazenými tribunami. Užívám si to a je to pro mě vždycky svátek,” říká atlet Petr Svoboda, který byl hostem sportovního magazínu Z Cup na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 19:46

Liga národů zvyšuje soutěživost mezi týmy, myslí si reportér deníku Sport Štěpán Filípek

Česká republika odehrála čtyři zápasy v elitní skupině Ligy národů UEFA a vybojovala čtyři body. „Já bych řekl, že bodově i to postavení v tabulce je v podstatě nad očekávání,” říká host sportovního magazínu Z Cup na Rádiu ZET, hlavní reportér deníku Sport Štěpán Filípek. 

Před 3 týdny 17:52

Mathias Vacek: Ještě dva roky dozadu jsem nevěděl, jestli budu cyklista nebo lyžař

„Ještě dva roky dozadu jsem nevěděl, jestli budu cyklista nebo lyžař, protože oboje mi šlo výborně. Nakonec ale zvítězila cyklistika,” říká host magazínu Z Cup na Rádiu ZET, cyklista Mathias Vacek. V dětství se s rodinou přestěhoval do Rakouska, v dospívání trénoval v Itálii. 

6. červen 2022 21:42

Oštěpař Vadlejch: Kdybych si nevěřil nebo cítil, že už na to nemám, už bych asi dál nemakal

Host Z Cupu na Rádiu ZET Jakub Vadlejch nedávno překonal magickou oštěpařskou hranici devadesáti metrů. „Opravdu je to pro nás magická hranice. Je to to nejvíc, co se dá v oštěpu hodit,” vysvětluje Vadlejch v dalším vydání našeho sportovního týdeníku. 

30. květen 2022 20:56

Zbrojovka a Líšeň nejsou rivalové, říká Petr Švancara po postupu Zbrojovky do 1. ligy

„Ačkoliv by to mohlo znít, že bychom s Líšní měli být rivalové, tak nejsme. Líšeň to systematickou prací dotáhla daleko, až k tomu, že mohla hrát o první ligu, za to jí patří velký respekt. Samozřejmě jde ale o to, že bychom se třeli o sponzory a stadion,” říká host sportovního magazínu Z Cup na Rádiu ZET Petr Švancara. 

23. květen 2022 19:56

Kajakář Jiří Prskavec bude patřit k favoritům mistrovství Evropy

O tomto víkendu se uskuteční Mistrovství Evropy na divoké vodě v Liptovském Mikuláši. Jedním z favoritů bude i Jiří Prskavec. „Na nominačních závodech jsem jezdil časy mezi těmi nejlepším a to samozřejmě nakopne do finální přípravy na Evropu,“ říká v našem sportovním magazínu Z Cup.

16. květen 2022 20:16

Cyklista Kulhavý: Mám v sobě pocit, že by bylo fajn se rozloučit na vysoké úrovni

„Nové výzvy jsem našel v dlouhých závodech, které jsou dnes už po celém světě. Snažím se závodit na nových tratích a nových destinacích. Při maratonu přeci jen poznám víc z té krajiny, není to tak stereotypní jako cross-country, které se jezdí třeba na čtyřkilometrovém okruhu. Vrátil jsem se k cyklistice jako k tomu svobodnému sportu, vrátil jsem se ke kořenům,“ říká cyklista Jaroslav Kulhavý, který byl hostem sportovního magazínu Z Cup na Rádiu Z.

9. květen 2022 20:48

Leopold König k Závodu míru: S pořadateli vybíráme to nejtěžší, co nám hory nabízejí

„Podmínky si nemůžeme vynachválit. Kopce, kvůli kterým v Jeseníku převážně jsme, jsou absolutně bez jakékoliv konkurence. S pořadateli vybíráme to nejtěžší, co nám hory nabízejí. Snažíme se to udělat pestré, protože divácky asi není nic zajímavějšího než vidět jezdce v nejtěžších kopcích u nás,“ popisuje Závod míru silniční cyklista Leopold König, který byl hostem sportovního magazínu Z Cup na Rádiu Z.

2. květen 2022 16:42

Václav Varaďa k titulu: Dojalo mě to, je neskutečné to urvat třikrát po sobě

„Je to neskutečné. Je to krásné završení pětiletky, kterou jsem u Ocelářů strávil. Hrozně moc si toho vážím a budu na to dlouho vzpomínat. Udělali jsme maximum,“ říká trenér hokejového týmu Oceláři Třinec Václav Varaďa k mistrovskému hattricku v české extralize. A právě Varaďa byl hostem sportovního magazínu Z Cup na Rádiu Z.