Live rozhovory
Epizoda 10025. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Repríza mimořádného live vysílání trojice Pecková, Plachetka, Kučera na Classic Praha

13.12.2021 na Classic Praha v Dopoledni s Markem Šulcem live vysílali mezzosopranistka Dagmar Pecková, basbarytonista Adam Plachetka a klavírista, skladatel a dirigent Jan Kučera. Na Štědrý den nabídl Classic Praha reprízu tohoto mimořádného setkání.

35:37

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 286Před pěti dny 04:44

Klavírista, dirigent a skladatel Jan Kučera zve na letošní ročník festivalu Struny dětem

Rodinný festival Struny dětem už příští víkend láká na nabitý program do divadla Minor i na Novoměstskou radnici.  Festival Struny dětem rozehraje již příští víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

Epizoda 284Před 2 týdny 06:55

Jan Simon představuje program letošního ročníku MHF Dvořákova Praha

Pocta nejen Antonínu Dvořákovi, ale i Johannesu Brahmsovi, jehož 190. výročí narození si letos připomínáme, v podání špičkových interpretů, z nichž mnozí na festivalu zazářili v nedávných letech. K tomu další porce Dvořákových smyčcových kvartetů a oslava životního jubilea. Tak by se dal stručně shrnout program 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 7. do 25. září 2023. Diváci se mohou těšit například na vystoupení Vídeňských filharmoniků, Izraelské filharmonie nebo Sira Andráse Schiffa. I letos festival pamatuje na nejmladší generaci interpretů, nabízí řadu doprovodných programů a připomene si sto let od zahájení vysílání Českého rozhlasu.

Epizoda 283Před 3 týdny 08:31

26. března 2023 se uskuteční pátá online aukce na webové platformě Artslimit. Podrobnosti prozradil Matyáš Kodl

Artslimit je internetový aukční portál vytvořený tak, aby svým uživatelům zprostředkoval jedinečné napětí a atmosféru aukcí. Na tomto předním českém dražebním portálu se můžete účastnit pečlivě kurátorovaných aukcí s výjimečnými a prověřenými položkami. Všechna dražená díla si vždy můžete prohlédnout v galerii osobně. Na Artslimitu se můžete zúčastnit jak online aukcí uměleckých předmětů vybraných kurátory, tak i tradičních sálových aukcí Galerie KODL.  Jarní aukce se koná 26. března 2023, předaukční výstava je k vidění od 6. do 24. března 2023 v prostorách Galerie KODL na Národní třídě.

Epizoda 282Před 3 týdny 04:22

Průběh letošního ročníku předávání cen Český lev přibližuje jeho výkonná ředitelka Tereza Rychnovská

Ceny Český lev budou předány 4. března v přímém přenosu České televize. Moderátorem večera bude podruhé Jiří Havelka. O sošku Českého lva se v závěrečném hlasování utká celkem 32 titulů v 19 statutárních kategoriích. Křišťálové sošky předají laureátům osobnosti nejen filmového světa. Například herci Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Boleslav Polívka, Jiří Macháček, režisér Jan Svěrák nebo spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská. Nominované filmy 30. Českého lva připomíná několik filmových přehlídek. Do konce března bude možné na streamovací platformě  DAFilms [https://dafilms.cz/] zhlédnout většinu nominovaných filmů za rok 2023, ale také speciál připravený k 30leté historii udílení cen Český lev. Do 4. března je možné navštívit přehlídku Českého lva v pražském kině Edison Filmhub a od 2. března pozve na nominované filmy síť kin Cinestar. Na blížící se udílení cen Český lev upozorňuje také venkovní výstava velkoformátových fotografií Lenky Hatašové na Palachově náměstí v Praze. Nejvíce nominací, celkem 12, získalo psychologické mysteriózní drama Arvéd. Film režiséra Vojtěcha Maška vypráví příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu. S počtem 11 nominací následuje historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující život a dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Osm nominací má na kontě Banger., adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka.

Epizoda 281Před 3 týdny 07:18

Dramaturg festivalu Jeden svět Jakub Ostrovský představuje letošní ročník festivalu

Letošní mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět nabídne 75 celovečerních dokumentů a deset snímků ve virtuální realitě i představení pro školy. Za hlavní téma 25. ročníku vybrali pořadatelé Cenu bezpečí. Důvodem je ruská invaze na Ukrajinu, energetická krize, klimatické změny i sociální nejistoty. Přehlídka se v Praze uskuteční od 22. do 30. března a v dalších 27 městech po republice potrvá do 2. dubna. On-line budou filmy pak k vidění od 2. do 16. dubna. 

Epizoda 280Před 3 týdny 07:29

Martina Preissová zve na nové nastudování hry Ladislava Stroupežnického Naši furianti v pražském Národním divadle

Činohra Národního divadla v Praze připravila na 2. a 3. březen premiéry slavné hry Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Premiéra Stroupežnického divadelní hry v 80. letech 19. stol. byla pojata pro onu dobu velmi ryze a pro publikum netradičně. Idealizace byla pryč a před diváky se rozestřela syrovost českého venkova. Ovšem nejen toto provedení hry, ale i Stroupežnického dílo samo zaujalo další a další inscenátory a Naši furianti se v průběhu více jak sta let stali lákavou divadelní inscenací, v níž excelovala řada vynikajících hereckých osobností.

Epizoda 276Před 3 týdny 11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřej Boháč zve na výstavu Praha zítra? Domy a byty v CAMP

Kde není bydlení, tam není město. Domy a byty jsou základní tkání lidských sídel – stejně jako ulice, náměstí, obchody, kanceláře, výrobny nebo podzemní potrubí. Každé zdravé a rozvíjející se město vyžaduje dostatek bydlení pro všechny stávající, ale také nové obyvatele. Ideálně v hustě osídlené a kvalitně propojené zástavbě, která šetří jak životní prostředí, tak i veřejné rozpočty. Nová výstava CAMP v rámci cyklu Praha zítra? popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko. Současně však také ukazuje cesty, které vedou k tomu, aby se nabídka kvalitního a dostupného bydlení pro současné i budoucí obyvatele Prahy významným způsobem zlepšila.

Epizoda 279Před 3 týdny 09:27

Tomáš Prokůpek zve na výstavu Ondřej Sekora - známý i neznámý

Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé. Jejím základem jsou originály Sekorových slavných i méně známých knižních ilustrací, jeho novinové kresby a karikatury, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. Výstava s názvem Ondřej Sekora - známý i neznámý bude veřejnosti přístupná od 28. února do 14. května 2023. 

Epizoda 278Před 3 týdny 07:23

Plzeňské sympozium doprovázející 43. ročník Smetanovských dnů připomene Léta putování. Program přibližuje doc. Zdeněk Hojda z FF UK.

Tématu cestování v 19. století je věnován další ročník tradičních plzeňských sympozií, který začne 2. března - paralelně s festivalem Smetanovské dny.  2. března začíná v Plzni nejen festival Smetanovské dny [https://www.classicpraha.cz/aktualne/kulturni-servis/smetanovske-dny-po-triactyricate-nabidnou-vystoupeni-norimberskych-symfoniku-i-dvorakovu-stabat-mater/], ale také zajímavé sympozium, které je s festivalem už dlouhá desetiletí spojeno. Letošní Plzeňské sympozium k problematice 19. století nese titul Léta putování: Lidé na cestách v dlouhém 19. století, který samozřejmě odkazuje k názvu slavného Lisztova klavírního cyklu. Historikové, kunsthistorikové, literární historikové, archiváři i muzikologové představí v přednáškovém sále Západočeského muzea od čtvrtku 2.3. do soboty 4.3. problematiku dobového cestování z nejrůznějších stránek.

Epizoda 27727. únor 2023 03:36

Pretty Yende a Nadine Sierra poprvé spolu v Praze

Nestává se příliš často, aby dvě sopranistky stejného oboru stanuly společně na koncertním jevišti, navíc pokud se jedná o tak zvučná jména jakými jsou Pretty Yende a Nadine Sierra. Výjimečné koncertní setkání těchto dvou hlasů se uskutečnilo poprvé ve vídeňském Konzerthausu 3. 3. 2022. Díky neskutečnému úspěchu byly naplánovány koncerty i v Praze (1. 3. 2023) a v Paříži (6. 3. 2023). Pro toto mimořádné vystoupení si obě dámy připravily árie a duety zejména vrcholného italského belcanta, jimiž ohromují operní publikum po celém světě.