- Podcasty
- Reportáže zahraničních zpravodajů

Poslechněte si podcast: V chorvatském Kaptolu se podíváme mezi krajany na kurz češtiny
Na jazyk svých předků nedají dopustit. V kavárně v ukrajinském Charkově si možná víc uvědomíme cenu tak obyčejných věcí - jako je šálek kávy. V Polsku uslyšíme o méně známých dějinách Osvětimi - o dobách, kdy se jí říkalo "brána do Ameriky". V norském Bergenu navštívíme muzeum lepry a ve francouzském Lille rodný dům generála a bývalého prezidenta Charlese de Gaulla. Moderuje Helena Berková.
Reportáže zahraničních zpravodajů
Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.
Vezmeme vás na hodinu češtiny na Burgundské univerzitě v Dijonu
Dozvíte se, jaké písně si francouzští studenti oblíbili. Pokud v Polsku narazíte na keramiku zdobenou květy a malým barevným ptáčkem a nádoba ponese pečeť Konopczyński, pak se vám do ruky dostal výrobek s dvousetletou tradicí. Jsou první, koho zahraniční hosté v Černé Hoře uvidí. Tamní čestná stráž bude jednou ze zastávek Reportáží zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.
Křesťany najdeme i na Blízkém východě - a zítra budou na Západním břehu, v Izraeli i v Gaze slavit Boží hod Velikonoční
Španělské velikonoce, to nejsou jen pestré průvody, ale taky tradice udělování milosti vybraným vězňům, kterou dnes už místo krále vykonává vláda. Ukážeme si, že papír dokáže díky moderním inovacím v některých případech nahrazovat plasty, které mají nejrůznější nevýhody. A připomeneme si atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna, od kterého uplynulo 160 let.
Podíváme se pod ruce těm nejlepším řezníkům na světovém šampionátu
Seznámíme se s vědecko-fantastickým příběhem slovenského autora, který je starší než fikce Julese Verna. Necháme si ukázat, jakými buginami vybavují Češi ukrajinské síly. A připomeneme si konec občanské války ve Spojených státech, který přišel před 160 lety.
Bejrút je brána do světa haute couture
Ve stínu války tu vyrůstají nová velká jména světové módy. Lynchburg ve Virginii je krásné místo v kopcích. Okusíte tam historii i jižanskou pohostinnost. V Reportážích zahraničních zpravodajů se projedeme také ikonickou lanovkou nad Grenoblem. "Bubliny" zdobí město už 90 let. Moderuje Lubica Bergmanová.
Výstava Magie secese poprvé interaktivně představuje Alfonse Muchu také Polsku
Na Mallorku míří davy turistů hlavně v létě. Jaké je to tam teď, těsně před začátkem hlavní sezóny? Seznámíme vás se 70 letou Francouzkou Muriel, která sama provozuje vyhlášenou restauraci v Lyonu. Předtím, než si podnik otevřela, tak prožila několik dalších životů. Nejen to uslyšíte v Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.
Do francouzských kin zamířil český snímek "Vlny"
Reportáže zahraničních zpravodajů vysvětlí, proč je tamní verze filmu kratší, než ta česká. U australských chovatelů si ověří, že péče o papouška Kakadu je podobná, jako hlídání tříletého dítěte, které má křídla, a ještě k tomu kleště. Zavedou vás na obrovský těžební most F60 v německém Braniborsku, který připomíná hornickou tradici Lužice. Od českých baseballových reprezentantů se dozvíte, jak se jim líbilo trénovat na Floridě ve třicetistupňových vedrech. A uslyšíte, proč je na petroglyfech, tedy obrazech na kamenech v Kyrgyzstánu tak častým námětem koza. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.
Poláci milují svou představu o České republice a Češích, která ale často s realitou nemá mnoho společného
Polský novinář českého původu proto začal vydávat podcast Czechostacja. Na pomezí česko-německých hranic už dlouhá staletí stojí hraniční kameny. Jeden z těch nejstarších prošel renovací. I o tom budou Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.
V pivovaru ve Stockholmu uslyšíme o sýrovém ležáku nebo pivu uvařeném na hranolkách a hamburgerových bulkách
V centru Paříže navštívíme rodinné rámařství, takzvaný "Dům rámečků". Vedou ho dvě sestry. Ve vietnamském Ho Či Minově Městě posedíme v domě plném kaváren. V australské rezervaci zjistíme, jak vypadá spokojený koalí život a ve Spojených státech, v Muzeu kultury Mescalerů v Novém Mexiku, nám apačský průvodce potvrdí, že Karel May si krásně vymýšlel a že Apačové vůbec nevypadají jako jeho Vinnetou nebo Nšo-či. Moderuje Helena Berková.
Hobití vesnička zůstala na Novém Zélandu jako památka na natáčení Pána prstenů
Váží zhruba tunu a pochází ze střední Francie. Kráva Oupette se stala hlavní hvězdou letošního zemědělského veletrhu v Paříži. V belgickém městě Blankenberge funguje tak trochu jiná nemocnice, zotavují se v ní zraněná nebo opuštěná tulení mláďata. I tam se vydáme v Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.