• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
26. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Vánoční město, tímto přízviskem se honosí město Betlém v Pensylvánii, které založili Moravští bratři

Štědrovečerní stoly se rozprostřely i v arabském městečku Rás al-Chejma, a dokonce i s českým pivem a ománskými kapry. Portské víno není z Porta, po staletí zraje v nedalekém městě Vila Nova de Gaia. Nejen o tom uslyšíte v Reportážích zahraničních zpravodajů, kterými vás provede Lubica Bergmanová.

23:39

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Před třemi dny 23:57

Španělé nezanevřeli na koridu ani navzdory pandemické pauze

Egyptskou Káhiru a české Krkonoše spojuje postava fotografa a dobrodruha Rudolpha Lehnerta. Sbor ukrajinských Američanů hudbou pomáhá své původní vlasti. Nižnij Novgorod za sovětských dob býval uzavřeným městem. Nakolik odpovídala pravdě postava Sandokana ze slavného seriálu? Moderuje Lubica Bergmanová.

Před týdnem 23:57

Ve Spojených státech se podíváme za potomky generála Františka Moravce

V ukrajinské Irpiňi potkáme mexického malíře. V Avignonu navštívíme restauraci v kapli ze 14. století. V Thajsku si prohlédneme město Hua Hin s nejstarším nádražím v zemi a královskou rezidencí. A ještě stihneme muzeum nejmenšího obchodního domu v rakouském Sankt Michaelu. Moderuje Helena Berková.

Před 3 týdny 24:00

Ústřice a Senegal, to jde k sobě

Cestě jedné ústřice na talíř předcházejí roky jejího života a roky práce lidí na farmě. Ruská invaze na Ukrajině přináší kromě očekávaných tragédií i příběhy nečekané – jeden vypráví majitel logistické firmy z Kyjeva, který sledoval stahování ruských vojáků pomocí ukradených sluchátek.

10. duben 2022 23:59

Kokosové mléko, palmová dužina, kari. Thajská polévka se dostala na kulinářský seznam UNESCO

Staleté sklepy v polské Jaroslawi sahají až 14 metrů hluboko a kdysi sloužily jako lednice. V Paříži je výstava jedné z nejvýraznějších českých umělkyň 20. století Toyen. V Moskvě mají lidé v oblibě zboží z blešího trhu v Izmajlovu - pro někoho haraburdí, pro jiného poklady. Moderuje Jitka Malá.

3. duben 2022 23:13

Co vyprávějí lidé, kteří utekli před válkou z Luhanské oblasti na východě Ukrajiny?

Ve Varšavě se podíváte za psychology, kteří lidem z Ukrajiny pomáhají. Ve Francii navštívíte školu, kde se ukrajinské děti učí první francouzská slova. Ve Washingtonu poznáte duchovního, který denně tichou přítomností vyjadřuje podporu Ukrajině před její tamní ambasádou. A ještě se ohlédneme za světovou výstavou EXPO, protože i ji poznamenalo to, co se děje na Ukrajině. Moderuje Helena Berková.

27. březen 2022 23:58

Při procházejí výstavy Expo 2020 v Dubaji člověku vyhládne

Nahlédněte do synagogy ve městě Dnipro, kde je centrum pomoci lidem prchajícím před válkou. Jak vypadají přípravy nového alba Miroslava Žbirky nebo knížky Jaroslava Rudiše.

20. březen 2022 23:58

K velvyslanectví Ukrajiny ve Washingtonu lidé neustále přinášejí květiny

Z ukrajinských měst obležených ruskou armádou dál prchají tisíce lidí a vypovídají o válečné realitě. Na Slovensku panuje velký zájem o profesi vysokohorského nosiče. Ve Francii je až do konce červa zajímavá expozice, rukopis knihy o Malém princovi a taky spoustu obrázků a náčrtů vystavují v pařížském muzeu dekorativních umění. Moderuje Jitka Malá.

13. březen 2022 23:36

Ukrajinci z Charkova, kteří našli dočasné útočiště v Dnipru

Dobrovolníci na Slovensku a v Polsku. Podíváme se za lidmi, kteří opustili domov, ale nedokázali nechat napospas svoje zvířata. A za Ukrajinci, kteří odjeli na dovolenou do zahraničí, a tam se dozvěděli, že u nich doma začala válka. Moderuje Helena Berková.

6. březen 2022 23:28

I na Golanech si můžete objednat jídlo a pivo česky

Majitel restaurace ve městě Madždal Šams totiž kdysi studoval češtinu v Praze. Nemají krávy mořskou nemoc? Na plovoucí farmě v Rotterdamu tvrdí, že ne. Vypadá jako guláš, v Řecku mu tak neříkejte. Jak se vaří kokinisto? Připravila Lubica Bergmanová.

27. únor 2022 23:26

O místech blízkých i vzdálených: sýr z Norska, pobřeží Chorvatska jako kulisa pro Hry o trůny

Se zahraničními reportéry Českého rozhlasu se tentokrát podíváme do Rakouska, kde už několik set let udržují tradici malování na lebky zemřelých. Ochutnáme norský sýr, který se prodává v kostkách, má hnědou barvu a karamelovou chuť nebo se vypravíme na chorvatské pobřeží do měst Split a Dubrovník. Před několika lety se stala kulisami pro natáčení dobrodružného seriálu Hra o trůny. Pořadem provádí Jitka Malá.