• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
Reportáže zahraničních zpravodajů
20. listopad 2022

Poslechněte si podcast: O olivách na Azurovém pobřeží, o českých egyptolozích, nebo císařských hrobkách kolem starobylého vietnamského města, jsou dnešní Reportáže zahraničních zpravodajů

A vysvětlí i to, proč odsouzení ve věznici ve skotském Inveraray museli točit klikou. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

23:57

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Včera 23:54

Ve skotském Edinburghu mají zhruba 200 let psího hrdinu

Má sochu a k příběhu se vážou hned dvě legendy. Claude Monet nemaloval jen lekníny. Miloval vše moderní. Přesvědčí vás o tom v Argenteuil, kde zrekonstruovali dům, ve kterém bydlel slavný impresionista. V Reportážích zahraničních zpravodajů zamíříme i do Keni za kávou. Josephovi je 84 let, býval ředitelem základní školy a arabicu  pěstuje už šedesát let. Moderuje Lubica Bergmanová.

Před týdnem 23:59

Se psem do anglikánské katedrály se podíváte v Reportážích zahraničních zpravodajů

Nedaleko Paříže navštívíte muzeum hraček. V Egyptě se projedete obří lodí, která je plná knih. Projdete Tajemným lesem na polské straně Krkonoš. A dozvíte se, jaký je národní nápoj na Slovensku. Moderuje Helena Berková.

Před 2 týdny 23:52

Kouzlo slovenského Gemeru můžete prý nejlépe poznat prohlídkou gotických kostelů s italskými freskami ze 14. století

Místní na historický skokanský můstek v New Hampshire nerezignovali. Udržují ho a věří, že jeho doba přijde. V Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou uslyšíte taky o kempování kdekoliv, v nádherném podnebí a bezpečně. To můžete v Ománu.

Před 3 týdny 24:01

Kódování zpráv německé armády šifrovacím přístrojem Enigma bylo jedním z největších tajemství 2.světové války

Na souostroví Ťin-men nedaleko Číny naložili s čínskými bombami prakticky - vyrábějí z nich nože. Náš zpravodaj Martin Dorazín se zhruba po měsíci vrátil na Ukrajinu - jaké změny zaznamenal? Bez ohledu na válku ukrajinští umělci dál tvoří, někteří přímo z válečných trosek. Zatímco Česká republika po rozdělení federace před třiceti lety převzala československou vlajku, Slováci museli sáhnout hlouběji do své historie. To jsou témata zahraničních zpravodajů Českého rozhlasu. Jejich reportážemi vás provede Jitka Malá.

25. prosinec 2022 22:33

Je to součástí naší DNA, říkají obyvatelé Norimberku o vánočních trzích

Jaké byly letos? V americkém hlavním městě najdete muzeum, kde se všechno točí kolem jedné jediné knihy, kolem Bible. A co rádi pijou Švédové o vánocích? I o tom budou Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

18. prosinec 2022 23:59

Reportáže zahraničních zpravodajů popíšou Zlatého draka v jednom z nejhezčích měst na pobřeží Vietnamu - Da Nangu

Do Boulogneského lesíku na okraji Paříže vás vezmou na populární pétanque. Zavedou vás na Montrealskou konferenci OSN o biodiverzitě. A ve Švédsku si prohlédnete stařičkou továrnu, ve které se i dnes pravidelně vyrábí kameninové nádobí. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

11. prosinec 2022 24:00

Staré zvonce sbírá jeden bača z Nízkých Tater

Spojené s nimi má i příběhy. Pokud nejste ranní ptáče, v katarském Dauhá si prý nezaběháte. A proč Španělé zaostávají s kávovou kulturou? Nejen o tom budou Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

4. prosinec 2022 24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů se zblízka podívají na jídlo na fotbalovém šampionátu v Kataru

Navštíví východoukrajinské město, které se už devět měsíců brání ruským útokům. Popíše trh a směnárny v Somalilandu, které mají zvláštní trh, kde člověk nevěří vlastním očím. Směnárníci tam mají na svých pultech vyskládané doslova balíky bankovek. Polský Wolsztyn nedaleko Poznaně potěší všechny milovníky starých vlaků, protože tamní depo parních lokomotiv není jen muzeem, ale stále funkčním dopravním uzlem.

27. listopad 2022 23:59

Před lety dostal ve Francii Václav Marhoul cenu za scénář k "Nabarvenému ptáčeti", teprve teď ho promítal v Paříži

Přednes básně, tanec, zpěv, ale i malování bývá součástí somálského divadla. Do děje se připojují často i diváci. Dny velké slávy, návštěv císaře a sportovních klání už má město za sebou. Přesto ruiny Džeraše zůstávají vznešené. Nejen o tom budou dnešní Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.