• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
Reportáže zahraničních zpravodajů
4. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Reportáže zahraničních zpravodajů se zblízka podívají na jídlo na fotbalovém šampionátu v Kataru

Navštíví východoukrajinské město, které se už devět měsíců brání ruským útokům. Popíše trh a směnárny v Somalilandu, které mají zvláštní trh, kde člověk nevěří vlastním očím. Směnárníci tam mají na svých pultech vyskládané doslova balíky bankovek. Polský Wolsztyn nedaleko Poznaně potěší všechny milovníky starých vlaků, protože tamní depo parních lokomotiv není jen muzeem, ale stále funkčním dopravním uzlem.

24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Dnes 24:02

Reportáže zahraničních zpravodajů připomenou, že Alfons Mucha ztvárnil na jednom ze svých slavných plakátů Sarah Bernhardt jako Dámu s kaméliemi

Ve Francii si letos připomínají 100 let od úmrtí této slavné, ale i kontroverzní herečky. Zaznamenají, že na kopci na východě Polska je les křížů, které tam už 300 let nosí poutníci. A představí knižního hrdinu švédských dětí. Reportáže zahraničních zpravodajů pro vás sestavila a slovem provází Lubica Bergmanová.

Před týdnem 24:01

Český zdravotnický záchranář, známý pod přezdívkou Taylor, zemřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici na následky zranění utrpěného na Ukrajině

Slyšet jste ho mohli i v našich reportážích, které si připomeneme. Následovat bude návštěva areálu Verbeke Foundation nedaleko belgických Antverp, který představuje přírodní park, zoologickou zahradu a uměleckou galerii v jednom. V egyptské metropoli Káhiře je překvapivě dost českých stop, které chce veřejnosti postupně ukazovat České centrum v Egyptě. Startovací tematickou vyjížďku provázel egyptolog Ladislav Bareš, který zná město už padesát let. A dostaneme se i do sklepa, kde zrají sýry z francouzských savojských Alp. Dozvíte se, jak se jmenují, jak je sýraři skladují i čím je krájí.

Před 2 týdny 24:00

V reportážích zahraničních zpravodajů vás zavedeme do Muzea ve Filadelfii, které sice znají turisté hlavně kvůli schodům boxera Rockyho a jeho soše, ale uvnitř se můžete vypravit na cestu kolem světa

Na jihu Španělska navštívíte historické město Ronda, kde vám představíme tamního významného rodáka. Představíme městečko, které vzniklo podle představ britského krále Karla III. A nabídneme unikátní bavorská pravidla o tom, co je a není pivo. Průvodkyní vám bude Lubica Bergmanová.

Před 3 týdny 24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů vás zavedou do slavné newyorské Carnegie Hall, kde vystoupil moderátor Českého rozhlasu Jan Smigmator

Představí vám českou spisovatelku Lídu Durdíkovou, která píše knížky pro děti známé hlavně ve Francii. Provedou vás budovou rakouského parlamentu ve Vídni, která letos oslaví 140 let. V Estonsku navštívíte největší důl na těžbu ropných břidlic na světě. A vysvětlí vám, proč je ve španělských arénách právě takový písek, jaký je. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

30. duben 2023 23:59

Reportáže zahraničních zpravodajů vás zavedou na kosmickou základnu v Texasu, ze které startují rakety SpaceX, prozradí, jak vznikla skleněná těžítka

Podívají se mezi ukrajinské obránce, kteří čelí ruské vojenské agresi. A v Bruselu vás zavedou do zahrady, kde právě kvete na milion květin: tulipánů, narcisů i hyacintů. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

23. duben 2023 23:53

Ve Švédsku se svezeme psím spřežením

V Káhiře uslyšíme příběh egyptských židů. V Německu navštívíme muzeum starých aut.  Ve Francii zjistíme, co je pravdy na postřehu, že demonstrace patří k francouzským národním sportům. A ve Spojených státech využijeme zdravý druh dopravy: sdílené kolo. Moderuje Helena Berková.

23. duben 2023 23:59

Ve Švédsku se svezeme psím spřežením

V Káhiře uslyšíme příběh egyptských židů. V Německu navštívíme muzeum starých aut.  Ve Francii zjistíme, co je pravdy na postřehu, že demonstrace patří k francouzským národním sportům. A ve Spojených státech využijeme zdravý druh dopravy: sdílené kolo. Moderuje Helena Berková.

16. duben 2023 23:58

Příběh katedrály Notre-Dame je námětem divadelního přestavení, které přiblíží Reportáže zahraničních zpravodajů

Komunita v obci Zaježová na Slovensku se snaží žít v souladu s přírodou i v dobré společnosti a uslyšíte, jak se jim to daří. A zaznamenají také to, že s mačetou v ruce seká Domingo na venezuelském venkově cukrovou třtinu už 40 let. Moderuje Lubica Bergmanová.

26. březen 2023 23:55

Reportáže zahraničních zpravodajů představí polského výrobce a restaurátora renesančních a barokních hudebních nástrojů

Popíšou těžký život obyčejných lidí ve Venezuele. Ale ochutnáte také pravé bretaňské palačinky v historické restauraci ve městě Rennes. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

19. březen 2023 23:54

Hasičská stříkačka proměněná v pivní vůz - zavedeme vás do Švédska, kde takový pivovar mají

Prozradíme vám i to, jak složité je pro restaurátory naplánovat opravu v Elysejském paláci v Paříži. Uslyšíte i o tom, že se obyvatelům Babcock Ranch líbí nejen ochrana proti hurikánům, ale i možnost chodit pěšky a potkávat sousedy. Moderuje Lubica Bergmanová.