- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování
Poslechněte si podcast: Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů prozradí jak dlouho trvá oblékání kroje české královny krásy z americké Oklahomy, nebo jak dlouho jela šestice španělských cyklistů do Santiaga de Compostela
Popíšou ale také remorkér Šturec, nejstarší slovenskou loď, která je pro veřejnost otevřená jen jednou za rok. Průvodci vám budou zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu a Lubica Bergmanová.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Hlavní turistický magnet maďarské metropole, ruin puby nebo ruin bary, nabízejí temnou minulost
Jde o unikátní a autentický budapešťský fenomén. Takzvané „ruinpuby“, česky doslova „hospody v troskách nebo v ruinách“, najdete v 7. městském obvodu, kde bylo koncem druhé světové války židovské ghetto.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Volyňští Češi, kteří uprchli před válkou, se vracejí domů. Chtějí i nadále udržet českou tradici
Mezi těmi, kteří před ruskou invazí uprchli z Ukrajiny, jsou i potomci volyňských Čechů. Ukrajina byla jejich domovem sto padesát let. Prožili tam kolektivizaci, hladomor i vznik nezávislé Ukrajiny. Na začátku ruské agrese se jejich domy ocitly přímo na frontové linii.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Kde jsou kosti více než dvaceti tisíc vojáků zabitých u Waterloo? Dodnes je to záhada
I víc než dvě století po slavné bitvě u Waterloo se na tamním bojišti dají najít kosti zabitých vojáků. Nález je to ovšem mimořádně vzácný. To kvůli tomu, že drtivá většina kosterních pozůstatků několik let po bitvě zmizela. Britsko-belgickému týmu archeologů se teď ale podařil objev přímo unikátní. Našli kosterní pozůstatky několika lidí a armádních koní.
Nic není nemožné. Cestovatel s dětskou mozkovou obrnou Jakub Greschl vypráví svoje zážitky
I když ho cestování někdy bolí, stojí to zato. Jakub Greschl se narodil s dětskou mozkovou obrnou, ale o cestování má zájem jako o nic jiného.
Utužené přátelství a požitky - zajeďte si do poutnického Santiaga de Compostela na kole
Tisíce turistů, včetně těch českých, vyrážejí každý rok na svatojakubskou pouť do španělského Santiaga de Compostela. A stejně to udělala skupina Španělů, kteří pouť absolvovali nikoliv pěšky, ale na kolech.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Nadšení senioři vracejí slávu nejstarší lodi na Slovensku. Remorkér Šturec toho má za sebou hodně
Ještě před stavbou ropovodů přivážely tuhle surovinu do bratislavské rafinerie Apollo lodě po Dunaji. Vlečné čluny naplněné minerálními látkami byly uvázané na lanech až sto metrů za remorkérem, který překonával proud řeky. Mezi flotilou byly i tři výjimečné tankery s vlastním motorem. Zachoval se jediný. Nejstarší loď na Slovensku nese jméno Šturec a v bratislavském Zimním přístavu ho skupina bývalých lodníků přeměňuje na muzeum.
Libye, Gruzie i válečná Ukrajina. Zpravodaj Martin Dorazín je dobrodruh tělem i duší
V Zápisníku zahraničních zpravodajů nově vysíláme speciální vydání, ve kterém se nepravidelně jednou za pár týdnů či měsíců věnujeme některému z našich zahraničních zpravodajů. Tentokrát přišla řada na Martina Dorazína, který v současnosti působí v Polsku, ale jako reportér už navštívil například Libyi, Gruzii, Arménii a v posledních měsících opakovaně také válkou zasaženou Ukrajinu. Co si odtamtud přivezl?
Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu nás tentokrát vezmou na kávové plantáže do Keni, k polským ropným vrtům a do muzea, ve kterém se dozvíte, že tamní ropné vrty jsou nejstarší na světě, starší než americké nebo ty z oblasti Perského zálivu
Uslyšíte ale také reportáž o stěhování ukrajinského dětského domova nebo o výrobě sleďů v jedné rodinné firmě v severoanglické rybářské vesničce Craster. Pořadem provází Jitka Malá.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Srbové vzpomínají na staré „dobré“ časy, kdy hráli v Jugoslávii prim, a Evropa jim nevoní
Srbové jsou nostalgičtí. Stýská se jim prý po časech, kdy jejich země dominovala Jugoslávii, a cítí se blíž k Rusku než k západní Evropě. Neplatí to samozřejmě beze zbytku a srbská vláda oficiálně vyjednává o vstupu do Evropské unie. Jenže ten je v nedohlednu a ani mladí lidé s EU většinou nespojují svou budoucnost.