Zaostřeno
21. květen 2023

Poslechněte si podcast: Reportáž z ukrajinského Černihivu: Zničeny byly tisíce domů, město se ale ubránilo

Ukrajinská armáda se chystá na protiofenzivu. Mohla by osvobodit další místa na východě země. Už víc než rok se lidé také snaží vrátit život do míst v okolí Kyjeva a na severu země, která loni okupovala nebo obléhala ruská vojska.

26:45

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Včera 25:28

Největší potenciál migrantů číhá v Asii. V mnoha zemích s nimi stojí a padá řada ekonomických oborů

Lidé migrují odpradávna. Kvůli počasí, vodě nebo válkám. A ve 20. století se přidal i další důvod – práce a odpovídající odměna za ni. Za největšího strašáka přílivu nezvaných migrantů je dlouhodobě považována Afrika. Jenže největší potenciál číhá v Asii.

Před dvěma dny 26:03

Co by Santini nepostavil? Dnes by proslulý umělec narážel na nepochopení, soudí architekt

Je to 300 let, co zemřel architekt Jan Blažej Santini Aichel. Pořad Zaostřeno připomíná nejen jeho odkaz, ale snaží se zapátrat také po tom, jak by se mu projektovalo a stavělo v dnešní době přísného památkového dozoru a veřejné diskuze o tom, co je a není přípustné při přeměně budov a prostranství, která sdílíme a ve kterých žijeme.

Před týdnem 25:54

200 zemí se musí domluvit na záchraně planety

V Dubaji začala 28. klimatická konference OSN. Jak to bude s penězi pro chudé, zranitelné země, kde změna klimatu už ničí majetek a vyhání lidi z domovů. A může se skoro 200 zemí vůbec společně na něčem ohledně ochrany klimatu dohodnout, když některé z nich spolu válčí a situace ve světě je velmi napjatá? Víc se dozvíte v pořadu Zaostřeno Jana Kaliby.

Před 2 týdny 25:56

Špionážní i komunikační družice vyhrávají moderní války

Vojenské využití vesmírného prostoru pro kontrolu toho, co se děje na Zemi roste. Severní Korea úspěšně vypustila před několika dny vlastní špionážní družici. Prvním krokem Ruska hodinu před fyzickou invazí Ukrajiny v únoru 2022 byl kyberútok na komunikační systémy celé země zajištěný přes družice americké společnosti Viasat.

Před 3 týdny 25:07

Zdá se to nemožné, ale celosvětová spotřeba kávy převyšuje její produkci

Produkce i spotřeba kávy rok od roku roste. Jen loni se jí na celém světě vyprodukovalo devět miliard kilogramů. Není proto překvapením, že se stala druhým nejvíce dováženým zbožím na světě. Víc už se vyváží jen ropa. Jak naše rostoucí spotřeba ovlivňuje pěstitele?

Před 3 týdny 23:05

Nová legislativa o veřejných kulturních institucích? Těšíme se na víceleté financování, říká ředitel

Víc peněz, víc možností odkud je čerpat a větší transparentnost v hospodaření divadel, muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. To by měl řešit zákon o veřejných kulturních institucích, který po letech slibů konečně předložilo ministerstvo kultury.

4. listopad 2023 25:20

Zkapalněný zemní plyn snižuje závislost na Rusku, jeho těžba má ale negativní dopady na planetu

Snaha Evropy zbavit se energetické závislosti na Moskvě byla jinde ve světě velkým impulsem pro petrochemický průmysl. Mimo jiné to oživilo skomírající projekty na zpracování a export zkapalněného zemního plynu (LNG) v Severní Americe.

29. říjen 2023 24:54

Většina bio a gastroopadu končí na skládkách. Přitom se dá využívat jako cenná surovina

Téměř polovinu světového odpadu tvoří rostlinné a živočišné zbytky. Velké množství tohoto bio a gastroodpadu přitom končí na skládkách, kde při jejich rozkladu vzniká metan, což zhoršuje změnu klimatu. Přitom tento typ odpadu můžeme naopak využívat jako cennou surovinu, a zároveň tím klima chránit. Proč se to zatím moc neděje a jaké přesně máme možnosti a plány? Téma pro Jana Kalibu a jeho Zaostřeno.

28. říjen 2023 26:00

Konec uhlí a co dál aneb Jak chce Česko skončit se spalováním uhlí do roku 2033

Česko chce skončit se spalováním uhlí do roku 2033. V energetickém mixu dál počítá s obnovitelnými zdroji energie, jadernou energetikou, ale i plynovými elektrárnami, které by měly sloužit jako záložní zdroj. Proč to nebudou elektrárny uhelné jako v Polsku? A co nakonec skutečně uhelné elektrárny zavře? Téma pro Janu Karasovou a její Zaostřeno.

22. říjen 2023 26:01

Máme moc obcí a je to drahé. NERV ale neříká, že budeme trhat cedule, hájí názor Komise její člen

Česko má vzhledem k počtu obyvatel enormní počet obcí a starostů. V 16 krajích je 76 okresů a 6 249 obcí. Ve městech přitom žije 70 procent obyvatel. V Evropě je na tom podobně už jen Francie. „Vyjadřuje to potřebu lidí rozhodovat sami o sobě. Já si myslím, že je to spíš pozitivní,“ říká Petr Drahovzal, starosta Velkého Oseku na Kolínsku a místopředseda Svazu měst a obcí.