Zprávy z jižních Čech
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Relaxační areál s hřišti i kavárnou vznikne na břehu řeky u sídliště Vltava v Českých Budějovicích

Různé herní prvky, volejbalové kurty nebo i kavárnu a kulturní akce nabídne nový sportovně relaxační areál v Českých Budějovicích. Radnice ho postaví na levém břehu Vltavy za křižovatkou Diamant. Definitivně o tom rozhodli radní na mimořádné schůzi. Hlavní část odpočinkové zóny vyroste podél stávající cyklostezky směrem do Hluboké nad Vltavou. Město chce první část pro veřejnost otevřít už letos v létě.

02:05

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 03:30

Martin Biháry patří mezi slabozrakými sportovci k největším silákům na světě

Ve své osobní sbírce má Martin Biháry titul mistra světa a stále drží platný světový rekord. V Prvním centru zdravotně postižených Jihočeského kraje se se svými úspěchy pochlubil ředitelce Nadačního fondu Světluška Gabriele Drastichové.

Před dvěma dny 02:38

Hornoplánský přívoz Pionýr zahájil svou 51. sezonu

Lipenskou přehradu brázdí od pátku po únorové pauze opět přívoz Pionýr z Horní Plané do Bližší Lhoty a zpět. Hraničář ve Frymburku a Šumava v Dolní Vltavici zahájí sezonu v nadcházejících týdnech.

Před třemi dny 02:40

Dárců kostní dřeně a prvodárců krve neustále ubývá

Lékaři se proto vydávají mezi veřejnost. Na besedách a přednáškách se je snaží informovat o tom, co obnáší být součástí registru dárců kostní dřeně. A že tak můžou někomu dát šanci na život.

Před třemi dny 02:01

Jihočeské hvězdárny se připojily k celorepublikovému Dni Hvězdáren a planetárií

Období jarní rovnodennosti nabízí ideální podmínky pro sledování vesmíru. Hvězdárny a planetária po celé republice zvou v tomto období veřejnost k pozorování nebeských těles.

Před čtyřmi dny 02:36

Obec Ločenice sama provozuje dva obchody i hospodu

Obyvatelé některých odlehlých obcí musí za nákupem dojíždět třeba i několik desítek kilometrů. V Ločenicích na Českobudějovicku je to přesně naopak. Obec tam provozuje hospodu a dva obchody, z toho jeden ve své místní části Nesměň. Lidem tak dává práci a pro místní zároveň zajišťuje ty nejdůležitější potřeby.

Před čtyřmi dny 02:58

Památkáři obnovili látkovou výzdobu zlatého eggenberského kočáru na zámku v Českém Krumlově

Zlatý kočár na zámku v Českém Krumlově získal po staletích znovu původní podobu. Památkáři na voze obnovili textilní výzdobu. Vůz nechal pro svou diplomatickou misi u papeže vyrobit v roce 1638 kníže Jan Antonín I. z Eggenbergu. Návštěvníci ho uvidí od 1. dubna na první prohlídkové trase.

Před pěti dny 02:12

Blatenští rybáři čistí rybníky pomocí pásové žací lodě téměř celý rok

Dvacátý druhý březen je Světový den vody. Mnoho lidí v Česku se s ní po několikaletém suchu snaží lépe hospodařit. V krajině například vodu zadržují rybáři, kteří v posledních letech s jejím nedostatkem často bojovali. V Blatné na Strakonicku čistí speciálním strojem stoky, aby po dešti mohly srážky odtéct do rybníků.

Před pěti dny 02:32

Řidiči se už nebudou muset projíždět po hrázi Žárského rybníka, kde je silnice nebezpečně úzká

Desítky let čekání je u konce. Po zdlouhavých přípravách začala stavba obchvatu Žáru u Nových Hradů. Jihočeský kraj ji ve středu symbolicky zahájil poklepáním na základní kámen.

Před šesti dny 02:38

Obyvatelé Krumlova požadují vybudování severního obchvatu, sepsali petici

Obyvatelé čtvrti Špičák v Českém Krumlově si můžou v bytech vyvětrat jen pár hodin v noci. Tamní Chvalšinskou ulicí denně projede přes 16 tisíc aut.

Před šesti dny 02:24

Sbírka obyvatel Jindřichova Hradce se snaží podpořit třeboňský Hospic sv. Kleofáše

Jindřichův Hradec o víc než 40% zkrátil dotaci Hospici sv. Kleofáše z Třeboně. Organizace žádala město o dotaci, zastupitelé ji ale nepřiznali v plné výši.