Akcent
23. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Rej, Spáči. Zahraniční režiséry v českém divadle brzdí v rozletu i nedostatek financí, míní kritičky

Saša Michailidis se ptá divadelních publicistek a spolupracovnic Vltavy Jany Soprové a Marcely Magdové. Rej v činohře Národního divadla a Spáči v Divadle pod Palmovkou, tyto dvě inscenace, které měly nedávno premiéru, nastudovali v Praze francouzský režisér a rumunská režisérka. Proč tak málo u nás hostují zahraniční tvůrci a čím mohou prospět českému divadlu? Jaké zázemí jim mohou poskytnout české scény a hlavně které si to mohou dovolit?

25:35

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

Včera 26:42

Česká audiovize potřebuje peníze ze zahraničí. Vsaďme na koprodukce, říká šéfka fondu kinematografie

Saša Michailidis se ptá ředitelky Státního fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové a šéfa slovenského Audiovizuálneho fondu Petera Badače. Letos v březnu by mělo české ministerstvo kultury předložit vládě nový zákon o audiovizi, připravovaná novela by měla mj. lépe zakotvit systém filmových pobídek. Jak funguje? A jak velký zájem je o filmovou výrobu v Česku a na Slovensku? Jakou pozici si budují VoD platformy?

Před čtyřmi dny 26:42

Výběr týdne: videohra jako seriál, světoobčan Meštrović, mizející plastiky, dětská literatura

Saša Michailidis mluví s hosty o adaptacích videoher, seriál The Last of Us totiž zaznamenal mnoho pozitivních ohlasů. Věnujeme se sochaři a světoobčanovi Ivanu Meštrovićovi, jehož výstava je k vidění v Galerii hl. m. Prahy. Zajímá nás také osud mozaik a plastik, které mizí z budov postavených před rokem 1989. Jaké dětské knihy se nejlépe prodávají a jsou nakladatelé schopni uspokojit současnou poptávku?

Před pěti dny 24:17

Dítě je nejpřísnější kritik. Nakladatel musí bojovat o jeho pozornost, zní v Akcentu

Saša Michailidis se ptá šéfredaktora nakladatelství Paseka Jakuba Sedláčka a majitele nakladatelství Labyrint Joachima Dvořáka. I když ceny tištěných knih stoupají, zůstávají jedním z nejoblíbenějších dárků. A u těch dětských to prý platí dvojnásob. Jak se mění současná poptávka v oblasti dětské literatury? A dokážou se tomu nakladatelé přizpůsobit? Jak těžké je zaujmout v zahlcené nabídce?

Před šesti dny 24:07

Mozaiky a plastiky z dob socialismu ustupují touze po modernizaci. Mizí do skladišť, nebo nenávratna

Saša Michailidis se ptá historičky architektury Veroniky Vicherkové a kurátorky, historičky architektury Šárky Svobodové. Plastika Jiřího Nováka nazvaná Vazby zmizela minulý týden z budovy ZŠ Filosofská v Praze 4, tedy v tomto případě jen dočasně. Vrátí se tam po dokončení zateplení školy. Některá jiná podobná díla z období před r. 1989 to štěstí nemají. Proč ubývá tohoto umění ve veřejném prostoru? Co s tím?

Před týdnem 26:27

Ivan Meštrović: sochař a světoobčan, který se odvážil tvrdit, že Masaryk nerozumí umění

Saša Michailidis se ptá kurátorky Galerie hlavního města Prahy Sandry Baborovské a historika Ondřeje Vojtěchovského. Do konce února je v GHMP k vidění výstava Ivan Meštrović – sochař a světoobčan. Expozice zahrnuje díla chorvatského rodáka, ale také to, jak ho umělci a politici vnímali v meziválečném Československu. Jak silnou vazbu měl na TGM? A víte, že dílo Meštroviće najdete v Tyršově domě?

Před týdnem 26:42

The Last of Us jako zlom v adaptacích videoher? Prim hraje citlivý přístup tvůrců, tvrdí znalci

Saša Michailidis se ptá Zdeňka Prince, redaktora magazínu Vortex, který se věnuje videoherní kultuře a filmového a televizního publicisty Martina Šrajera. Postapokalyptická videohra The Last of Us, která měla jako seriál premiéru před týdnem, sklízí pozitivní ohlasy. Proč? Čím se vyznačují nejúspěšnější adaptace? A vzroste ještě do budoucna role videoher ve filmovém průmyslu?

Před týdnem 25:37

Výběr týdne: Národní galerie bez ambicí, Činoherák pod Procházkou, filmové nominace a malíř sportu

Saša Michailidis mluví se svými hosty o Činoherním klubu, z pozice ředitele pražského divadla totiž odešel po 23 letech Vladimír Procházka. Projeli jsme si nominace na Českého lva a na Ceny české filmové kritiky. Rozebrali jsme plán NG Praha na letošní rok a zaměřili se na kondici této kulturní instituce. A jaká je publikace o legendě čs. sportovní fotografie Karlu Novákovi?

Před týdnem 25:06

Karel Novák. Z ligového fotbalisty fotografem sportovních hvězd

Saša Michailidis se ptá historika umění a kurátora Tomáše Pospěcha a fotografky Českého olympijského výboru Barbory Reichové. ČOV a nakladatelství PositiF vydávají publikaci s názvem Karel Novák: malíř sportu. Je věnována legendě čs. sportovní fotografie. Podle jakého klíče se fotky do publikace vybíraly? Co dalšího se dozvíme z Novákových snímků, který sportovce fotil od 50. let? A co obnáší profese sportovního fotografa dnes?

Před týdnem 27:10

Národní galerie je na tom tak mizerně, že je zázrak, že vůbec funguje, říká výtvarný kritik

Saša Michailidis se ptá výtvarného publicisty, vedoucího kulturní rubriky časopisu Respekt Jana H. Vitvara a teoretika, kritika výtvarného umění, kurátora Jiřího Machalického. NG připravila na letošek například výstavy malířů Josefa Mánese a Petra Brandla. Jaké jsou další plány? V jaké kondici vůbec tato instituce je? A co s Veletržním palácem?

Před 2 týdny 26:43

Silný dokument a hrátky s žánry. Loňský rok byl mimořádně filmově povedený

Saša Michailidis se ptá filmové publicistky a redaktorky Respektu Jindřišky Bláhové a redaktora Vltavy, který se specializuje na film, Tomáše Piláta. Arvéd, Il Boemo a BANGER., to jsou snímky, které získaly nejvíce nominací na Českého lva za rok 2022. Výběr koresponduje i s preferencemi Sdružení české filmové kritiky ze začátku roku. Jaké jsou současné trendy v tuzemské kinematografii?