- Podcasty
- Reflexe: Historie / Filozofie!

Poslechněte si podcast: Etika ctností
Víte, proč Řekové raději nechali naději na dně tlusté Pandořiny amfory? Tušíte, proč se Janáčkova opera jmenuje tak divně „Její pastorkyňa"?
Reflexe: Historie / Filozofie!
Moderovaný pořad s důrazem na analytický přístup, kauzy. Souvislosti české a evropské a světové kultury. Monografická vydání věnovaná důležitým kulturním událostem, fenoménům, tendencím.
Pokusy o hledání současného světa
Na téma diktatury a autoritářské režimy v Jižní Americe (po roce 1945) hovoří Petr Šmíd s kulturním antropologem Františkem Kalendou a s politologem Radkem Bubnem.
Proč antropologie dlouho přehlížela ženy? A objevují výzkumnice něco jiného než muži?
Čím to je, že důležitou roli, jakou ve společnostech mají ženy, antropologie dlouho nedoceňovala? Téma pro antropoložky Petru Ezzeddine, Hanu Horákovou a Janu Jetmarovou.
Nedělejte z vědy vědu
Občanská věda je dnes populární. Vědecké instituce se o ni snaží, bohužel ji ale často chápou jenom jako novou techniku popularizace vědy.
Jaké bylo století Ústavu pro dějiny umění FF UK v Praze?
Ke kterému datu se tato událost vztahuje a které zakladatelské i zásadním způsobem budovatelské osobnosti je třeba při této příležitosti vzpomenout?
Smějící se bestie Hannah Arendtová a banalita zla
Petr Šourek hovoří s arendtologem Milanem Hanyšem, který působí v Masarykově ústavu Akademie věd. Společně zkoumají, kde se vzala a co znamená „banalita zla“.
Vyhyne lidstvo? A jak o vymírání mluvit?
Jak mluvit o rizicích spojených s masovým vymíráním druhů? Odpovídají biolog Pavel Kindlmann, ekopsycholog Jan Krajhanzl a sociální geografka Michaela Pixová.
Nečtěto to! Už od antiky má filozofie ráda takové výroky, protože nás vedou přímo k filozofickým otázkám
Od poloviny 20. století se jim podle J. L. Austina říká performativní. A díky Jacquesi Derridovi se staly symbolem obratu humanitních vět performanci.
Které hodnoty podporuje naše školství?
Vysokoškolské vzdělání posiluje hodnoty jako univerzalismus a benevolenci. Proč to v Česku tak úplně neplatí? Odpovídají Dana Hamplová, Martin Buchtík a Tomáš Katrňák.
Filozofie veřejné dopravy
Je to už pár desítek let, co se začalo mluvit o filozofii toho i onoho - o filozofii vašeho podnikání, filozofii reklamního sdělení, filozofii předškolního vzdělávání...
Na téma emoce, inteligence, politika s Vítem Stříteckým a Annou Durnovou
Filip Vostal hovoří s Vítem Stříteckým z Katedry bezpečnostních studií Institutu politologických studií FSV UK a s politoložkou Annou Durnovou z Vídeňské univerzity.