- Podcasty
- Redneck
Poslechněte si podcast: Nominační cirkus. Záleží vůbec, koho si Trump vybere?
Donald Trump chrlí jednu nominaci na ministerský post za druhou. Americká média je proto označují za „rychlé a zběsilé“. Tu nejzběsilejší – kontroverzního kongresmana Matta Gaetze na post ministra spravedlnosti – už byl znovuzvolený prezident kvůli nesouhlasu senátorů nucen stáhnout. Co jde z Trumpových nominací vyčíst? O tom je 138. díl podcastu Redneck.
Jednu ministerskou pozici se zatím republikánům udat nepodařilo. Trump má problémy najít ideálního kandidáta na ministerstvo financí. Potřebuje někoho, kdo nevyděsí Wall Street a zároveň bude souhlasit s jeho dobrodružnými plány na radikální navyšování cel.
Zato ve sféře migrace, zahraniční politiky a národní bezpečnosti se už tvář Trumpova druhého vládního kabinetu začíná vykreslovat jasně.
Nominant na ministerstvo zahraničních věcí, senátor Marco Rubio, některé Trumpovy příznivce zklamal jako příliš velký „jestřáb“. Veterán a moderátor Fox News Pete Hegseth se zase jiným zdá příliš nezkušený. Jeho případné potvrzení Senátem komplikuje i starší kauza sexuálního napadení, která znova vyplula na povrch.
Některé komentátory zaskočila nominace do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti. Jihodakotská guvernérka Kristi Noem v posledních měsících přitáhla mediální pozornost především autobiografickým přiznáním, že zastřelila svého psa a kozu ve štěrkovně. O jejích kvalifikacích na ministerský post pochybují i někteří republikáni.
Obecně je ale otázkou, jak moc volnou ruku dostanou Trumpovi ministři a šéfové agentur. Je totiž velmi pravděpodobné, že Trump a jeho blízcí poradci v Bílém domě budou všechny asertivně úkolovat a v případě neposlušnosti je vyhodí. Případně na doporučení Elona Muska jejich úřad rovnou zruší.
Jak se vše může rozehrát a proč se Trumpovi trochu vzpouzí republikáni v Senátu? O tom je dnešní díl podcastu Redneck.
Redneck
Redneck je podcast Matěje Schneidera o politice Spojených států. Nejen o té vrcholové probíhající mezi Bílým domem, Kongresem, lobbisty a thinktanky ve Washingtonu DC, ale i o té lokální v jednotlivých státech a o organicky vznikajích hnutích – USA zespoda i svrchu. Podcast vzniká za podpory komentářového webu A2larm a projektu Voxpot.
Prezident Musk? Republikáni vám přejí veselé Vánoce a šťastný nový rok
Už je to tu zase: ve Washingtonu se republikáni hádají o tom, jak financovat federální vládu a hrozí její uzavření. O tom, co to může prozradit o začátku druhého funkčního období Donalda Trumpa je 140. díl podcastu Redneck.
Elon Musk opět zasahuje do republikánské politiky. Pustil se do boje s šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem – kvůli snahám o rozpočtový kompromis, aby se Spojené státy vyhnuly dalšímu chaotickému uzavření federální vlády.
Demokraté se svým republikánským kolegům posmívají. Jednak proto, že takzvaný „government shutdown“ většinou politicky poškodí spíše právě konzervativní stranu. A mohou také poukazovat na vliv nikým nevoleného nejbohatšího muže světa. Ptají se: Kdo byl vlastně zvolen prezidentem, Musk nebo Trump?
Jak se k problému staví jednotlivé frakce ve Washingtonu i americká veřejnost? A odzvonilo krátkému vládnutí Mikea Johsnona? O tom je dnešní Redneck.
Redneck & Beneš | Poučí se demokraté ze svých chyb, nebo se rozštěpí na liberály a socialisty?
První povolební díl podcastu Redneck & Beneš vám nepřinese zhodnocení Trumpových nominantů na posty v jeho vládě, ale spíše věcnější debatu. A to o tom, co dál s Demokratickou stranou.
Demokraté se postupně po volbách pouští do analýz příčin svého volebního neúspěchu, navrhují budoucí kroky vedoucí k napravení image strany a k návratu nejen do Bílého domu. Už brzy také budou hlasovat o předsednictvu strany, které bude mít za úkol ji jako tu opoziční připravit na boj proti Trumpismu i boj o vlastní budoucnost.
Jaké hlasy a kritiky zatím po volbách uvnitř Demokratické strany zaznívají? Kdo může za volební neúspěch a jak by mu mohla strana do budoucna předejít? Jak se Demokraté (ne)mohou vypořádat s pnutím mezi liberálním a progresivním křídlem?
Matěj Schneider a Jan Beneš se v nejnovějším díle podcastu stylizují částečně do role stranických stratégů a marketérů a baví se o tom, co dál s Demokratickou stranou.
Cla jsou prý nejkrásnější slovo ve slovníku. Zavede je Trump?
Donaldu Trumpovi trvalo dlouho, než sehnal někoho, kdo by mu dělal ministra financí. Když konečně svého nominanta našel, hned začal hrozit vysokými cly největším americkým obchodním partnerům. O tom, jestli to myslí vážně, je 139. díl podcastu Redneck.
Trump samozřejmě cly nevyhrožuje poprvé. Už během svého předchozího období uvalil cla na Čínu, ale ta na Mexiko si nakonec zase nechal rozmluvit americkými senátory.
Teď po druhé volební výhře vypadá odhodlaněji. Jenže Američané ho zvolili mimo jiné proto, že nebyli spokojeni s tím, jak Joe Biden a demokraté bojovali proti inflaci. Trumpova cla mohou obavy o zdražování životních nákladů rychle do veřejné debaty vrátit.
V minulosti Trump zmírňoval dopad cel například na americké farmáře státními subvencemi, jenže to těžko udělá pro Spojené státy jako celek.
Kdo by za jeho cla nejvíce zaplatil? Nepovedou k tomu, že si na Washingtonu budou chtít na republikány napojení podnikatelé vymáhat výjimky? A chce vlastně Trump skutečně cla zavést, nebo jde zase jednou jen o silové vyjednávání? O tom všem i o „vesmírných baronech“ je dnešní díl Rednecku.
Všechny díly podcastu si můžete poslechnout nejen na webu Voxpotu, ale také na službách jako Spotify či Apple Podcasts nebo pomocí RSS feedu a vaší oblíbené podcastové aplikace.
Demokraté jsou ve při. Dokážou se poučit z Trumpa?
Zatímco Donald Trump nominuje jednoho člena kabinetu za druhým, demokraté se mezi sebou hádají, proč prohráli. O tom, kde hledají vinu, ale i potenciální cestu kupředu je 137 . díl podcastu Redneck.
Demokraté se mezi sebou dohadují, jak přesně se stalo, že podruhé prohráli volby proti Donaldu Trumpovi. Někteří se domnívají, že se nedostatečně starají o zájmy pracující třídy, jiní si myslí, že pro ni Joe Biden udělal dost. A jiným vrtá hlavou, jak se stane, že někteří voliči zároveň podpoří Trumpa a jednu z nejlevicovějších reprezentantek ve Sněmovně, Alexandrii Ocasio-Cortez.
Opustila opravdu demokratická strana pracující Američany? Vyberou si cestu ekonomického populismu, nebo se budou bát rozházet si donory? A mohla si Kamala Harris za svou prohru sama, nebo měla obtížnou pozici? O tom všem je dnešní díl Rednecku.
Redneck & Beneš LIVE: Volby 2024
Spojené státy mají za sebou prezidentské volby a do Bílého domu se vrací Donald Trump. My jsme pro vás volby pilně pokrývali a vy si můžete poslechnout záznam našich livestreamů: jak toho rekapitulující volební kampaň, tak druhý, analyzující, co přesně se stalo a co výsledek znamená.
Redneck & Beneš | Návod k sledování amerických voleb: jaké státy rozhodnou?
Poslední předvolební Redneck & Beneš se opět natáčel živě, tentokrát v ostravském Pantu. Jan Beneš a Matěj Schneider vám v aktuálním díle zrekapitulují letošní nevídanou kampaň, ve které došlo na vše od atentátů po výměnu kandidátů. A taky se dozvíte, na jaké státy se příští týden při sčítání soustředit.
V halloweenském předvolebním živém speciálu podcastu Redneck a Beneš se Matěj Schneider a Jan Beneš zaměřují na hlavní události letošní předvolební prezidentské kampaně a představují průvodce klíčovými státy pro volební matematiku. Dojde na hodnocení symbolického vyznění primárních voleb u demokratů i republikánů, stáří Joea Bidena, vliv donorů, atentát na Donalda Trumpa i krátkodobý vzestup Kamaly Harris.
Z druhé poloviny si zároveň odnesete návod, kterým státům a proč věnovat pozornost během sčítání hlasů. Od Severní Karolíny a Nevady, přes Michigan, Wisconsin, Arizonu, Georgii až po nejdůležitější Pensylvánii – tam všude se bude odehrávat nejen těsný volební souboj, ale i bitva o legitimitu voleb kvůli často komplikovaným volebním zákonům. Oba komentátoři k jednotlivým státům poskytují detailní informace, libůstky i opatrné předpovědi konečného výsledku. A dozvíte se také, co spojuje Jana Beneše a George Clooneyho.
Redneck & Beneš LIVE | Přetvoří Trump, nebo Harris USA k obrazu svému?
Jan Beneš a Matěj Schneider se tentokrát vydali na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Záznam jejich před publikem nahraného dílu si teď můžete poslechnout i vy.
Celý svět s napětím vyhlíží výsledek letošních prezidentských voleb ve Spojených státech. Nejen stovky milionů tamních obyvatel si do Donalda Trumpa a Kamaly Harris promítají své představy o směřování globálního řádu. Nabízí ale tito kandidáti skutečně jasnou vizi? Nejsou oba nakonec spíš zosobněním skomírání obou dominantních amerických politických stran?
Podle vývoje preferencí i rozdělení americké společnosti navíc není pravděpodobné, že by jeden či druhá získali dostatečný demokratický mandát k uhašení aktuálních krizí a razantnímu zavedení nových pořádků v USA. Bude si Amerika na novou změnu a naději ještě muset počkat? To všechno se dozvíte v dnešním díle podcastu Redneck & Beneš.
Diddy issues. Z čeho je obviněn a stojí za vším Beyoncé?
Americký rapper Sean Combs známý jako Diddy byl v září zadržen kvůli obviněním z letitého sexuálního násilí v kauze, které otřásla nejen světem hiphopu. O tom, v čem se kauzy podobají, ale v čem jsou také jiné, je 136. díl podcastu Redneck
Combs alias Diddy je unikátní a kontroverzní postavou americké hiphopové scény. Byť jeho hudba nikdy s posluchači nerezonovala tak moc jako tvorba jeho kolegů, nejen 90. léta by v americké hudbě bez Diddyho vypadala výrazně jinak. Jeho slávu ale vždycky provázely nejdříve zvěsti a pak i potvrzené případy násilí. Teď zjevně definitivně spadla klec.
Z čeho je Diddy obviněn? Čemu se dá věřit a čemu méně? Jak se vším souvisí Tupac Shakur a jak Justin Bieber? A jaké konspirační teorie celá kauza spustila? O tom všem je dnešní díl Rednecku.
Tyhle hurikány přivolal Biden! USA sčítají škody a předvolební lži
Spojené státy zasáhly dva silné hurikány. Jaké je to, když se na vás řítí taková bouře, kde způsobily největší škody a jak ovlivňují politiku a blížící se volby? Na to odpovídá 135. díl podcastu Redneck tentokrát s hostkou.
Reportérka Deníku N Jana Ciglerová žije na Floridě a hurikány pro ní tedy nejsou novinkou. „Jsou to strašné nervy, člověk nad tím vůbec nemá kontrolu,“ říká pro Voxpot.
Které státy zasáhl předchozí hurikán pojmenovaný Helene? Proč někteří republikáni přichází s konspiracemi, že hurikány přivolal Joe Biden, zatímco jiní s prezidentem ochotně spolupracují na odstranění následků? Jak extrémní počasí ovlivňuje pojištění na Floridě, jak vypadá zčernalá krajina po hurikánové smršti a jak s tím vším (ne)souvisí migrace? O tom všem je dnešní díl Rednecku.