Redneck
15. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Redneck #78: Referendum v Ohiu a další konzervativní interrupční nezdar

V Ohiu proběhlo zásadní referendum. Rozhodovalo se v něm nejen o budoucnosti samotných referend, ale tak trochu i o interrupcích. Proč přišlo v Ohiu tolik voličů k „metareferendu“ o referendech? Jakým způsobem se snažili místní republikáni znesnadnit budoucí referenda a proč vlastně nešelo zdaleka jen o ně? Má šanci v Ohiu uspět další takové hlasování, které by zaručilo liberální ochrany práva na interrupce? Proč v uplynulém roce konzervativci v referendech o interrupcích vždy prohráli a proč někteří z nich přiznávají, že ohijské referendum byl spíše omyl? A v čem byli republikáni z Ohia pokrytečtí? To všechno se dozvíte v dnešním Rednecku.

12:56

Redneck

Vydává: Redneck

Redneck je podcast Matěje Schneidera o politice Spojených států. Nejen o té vrcholové probíhající mezi Bílým domem, Kongresem, lobbisty a thinktanky ve Washingtonu DC, ale i o té lokální v jednotlivých státech a o organicky vznikajích hnutích – USA zespoda i svrchu. Podcast vzniká za podpory komentářového webu A2larm a projektu Voxpot.

Web

Před dvěma dny 19:27

Botox, móda, kasina a zpronevěřa. Chýlí se kauza republikána George Santose ke konci?

Republikán George Santos je jeden z nejpodivnějších zákonodárců, co se kdy probojovali do Kongresu. Ještě než letos v lednu Santos zasedl poprvé do amerického Kongresu, ukázalo se, že v průběhu své kampaně lhal o neuvěřitelném množství věcí. Něco z toho nepopírá ani on, byť to vydává za „přikrášlování“. I přesto, že se zdá, že divoce zneužíval finance na svou kampaň pro osobní účely proti němu jeho kolegové z Kongresu dosud výrazně nezakročili. Teď se však chystá hlasování o jeho formálním vyloučení z dolní komory. Santos by se stal teprve šestým kongresmanem v historii USA, kterého by stihl takový osud (a on říká, že by na to byl hrdý). Proč se k tomu schyluje teď? Jak s tím souvisí botox, pornografie a luxusní móda? A proč se Santos hádal na chodbě Kongresu zatímco třímal cizí dvouměsíční batole? To vše se dozvíte v dnešním Rednecku.

Před týdnem 31:01

Kdo, když ne Biden? Příští rok proběhnou i demokratické primárky

Mezi americkými demokraty sílí obavy ohledně vysokého věku prezidenta Bidena, jeho schopnosti znovu kandidovat a především opět porazit Donalda Trumpa. Jenže kdo by ho mohl nahradit? Dnešní díl Rednecku vám představí hlavní směry, kterými se ubírají debaty o příštích prezidentských volbách u demokratů. Kdo jsou dva nejvýraznější vyzyvatelé Joea Bidena? Čím se od Bidena odlišují a v čem se s ním naopak shodují? Mají vůbec nějakou šanci na úspěch? A proč jim hraje do karet stát New Hamphsire? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v dnešním Rednecku.

Před 2 týdny 19:56

Lokální volby v USA: Interrupce, konopí, marní republikáni i trable demokratů

Relativní úspěchy si republikáni připsali v Mississippi a Louisianě. Konzervativní strana ale naopak pohořela v klíčových volbách a referendech v Ohiu, Kentucky, Pensylvánii nebo Virginii. A to i přes fakt, že americkým médiím v uplynulých týdnech dominují trable s popularitou, kterým čelí aktuální demokratický prezident Joe Biden. Mohou za to postoje republikánů ve věci interrupcí? Proč mají demokraté najednou stabilnější volební účast? A proč se aktuálními relativně dobrými výsledky demokraté stejně nemohou příliš chlácholit ve světle blížících se prezidentských voleb? O tom všem je dnešní díl podcastu Redneck.

Před 3 týdny 01:05:27

Redneck & Beneš | Pole republikánských kandidátů se zužuje. Může skončit i Biden?

V USA se konala další debata republikánských kandidátů, tentokrát s podstatně menším počtem uchazečů na pódiu. Redaktor Voxpotu Matěj Schneider a amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity ji pro vás opět protrpěli a v novém díle podcastu Redneck & Beneš probírají jak její průběh a nejnosnější témata, tak také poslední průzkum preferencí pro Joea Bidena a Donalda Trumpa, který v Bílém domě vyvolal pořádnou paniku. Mnohé televizní obrazovky ve Spojených státech byly ve středu večer zapnuty na kanál NBC News, na němž proběhla třetí televizní debata republikánských uchazečů o prezidenta. Už tradičně se jí neúčastnil Donald Trump a tentokrát se v ní utkalo podstatně zúžené pole pěti kandidátů. Ti se více než polovinu debaty věnovali zahraničněpolitickým otázkám, především situaci v Izraeli a na Ukrajině, ale nemohli se zároveň ve druhé části vyhnout ani tématu, které jejich straně opakovaně prohrává volby: interrupcím. V podcastu Redneck & Beneš se dozvíte nejdůležitější informace právě o klíčových momentech debaty, včetně těch, kdy jeden z kandidátů dal hned na začátku najevo, že by chtěl vyměnit moderátory. Podcast se věnuje i průzkumu preferencí z minulého týdne, který ukazuje, že Joe Biden zaostává za Donaldem Trumpem v rozhodujících státech a kdo z této situace těží. V neposlední řadě v podcastu zazní, jakou debatu by si oba moderátoři přáli vidět.

Před 3 týdny 14:49

Průlom odborářů z UAW už plodí lepší podmínky v amerických automobilkách

Ve velké trojce amerických automobilek – General Motors, Ford a Stellantis – probíhala od půlky září stávka odborového svazu United Auto Workers. Svaz zvolil zajímavý gradující způsob stávky a ten teď přinesl ovoce. Za co vlastně UAW bojovali? Co na svých zaměstnavatelích vyhádali? Proč předseda svazu Shawn Fain říká, že jejich boj nekončí, ale teprve začíná? Jak pokračuje hollywoodská stávka a kdo může mít na svědomí další výraznou stávku v USA? To vše se dozvíte v dnešním díle podcastu Redneck.

31. říjen 2023 15:57

Další masová střelba ve Spojených státech. Nejhorší v historii Maine

V Lewistonu v Maine došlo na konci října k další americké masové střelbě, nejhorší v historii státu. Rozebírá ji dnešní 89. díl Rednecku. Masové střelby jsou ve Spojených státech de facto na denním pořádku. V Maine teď došlo k nejhoršímu útoku letošního roku. Co přesně se stalo? Proč nejsou Spojené státy schopné se s problémem vypořádat? Opravdu jsou na vině jen laxní regulace zbraní? Proč jsou reakce politiků na masové střelby vždy tak podobné a v čem se naopak masová střelba v Lewistonu vymyká? To vše se dozvíte v dnešním díle podcastu Redneck.

28. říjen 2023 45:33

Redneck & Beneš | Konec týdnů chaosu: kdo je „neznámý“ předseda americké Sněmovny Mike Johnson?

V podcastu se Matěj Schneider a Jan Beneš věnují právě kontextu odvolání předsedy, jeho ambiciózním, ale nakonec neúspěšným nástupcům i nově zvolenému – silně sociálně konzervativnímu – předsedovi, Mikeu Johnsonovi. V podcastu se rovněž dozvíte, co vítězství Johnsona, neznámého kongresmana z Louisiany, znamená pro další fungování Sněmovny, vyjednávání o rozpočtu, finanční pomoc Ukrajině a Izraeli a jak se celý chaos ve Sněmovně promítne do primárních a prezidentských voleb. Proč si nového předsedu muselo spoustu jeho kolegů po zvolení „gůglovat“? A proč je jeho zvolení tak trochu jako snažit se zachránit manželství zplozením dítěte? To se dozvíte v aktuálním díle našeho podcastu.

24. říjen 2023 28:45

Vraždy, univerzity i Dave Chappelle: USA reagují na násilí v Gaze

V uplynulé dekádě se v USA začalo něco měnit. Veřejné mínění Američanů, dříve skálopevných partnerů Izraele se začíná proměňovat, především mezi mladšími ročníky. Mezi nejčastější „viníky“ této proměny jsou řazeny univerzity a nejrůznější levicové organizace. Je to ale skutečně tak? Jak do příběhu zpadá hrdina „anti-cancel culter“ posledních let, standup komik Dave Chappelle? A co s tím vším má společného Joe Rogan a Ultimate Fighting Championship? To se dozvíte v dnešním Rednecku.

17. říjen 2023 13:25

Louisiana a boj o Bílý dům. Proč liberálové pláčou?

Americká Louisiana nepatří mezi státy, o kterých by se na druhém břehu Atlantiku mluvilo často. Zdejší guvernérské volby, které proběhly minulý víkend, jsou přesto podstatné. Kdo je Jeff Landry, který v nich zvítězil? Proč úspěch tohoto republikána už teď kreslí vrásky na čele zastupitelů z New Orleans? Proč byli dosud američtí demokraté optimističtí ohledně naději Joea Bidena na znovuzvolení a jak tyto naděje souvisí nejen s těmito lokálními volbami? To vše se dozvíte v dnešním Rednecku.

10. říjen 2023 18:39

Automobilky, 75 tisíc zdravotníků, Hollywood a pokračující stávky

V uplynulých měsících se v USA mluvilo o „létě stávek“, s počínajícím podzimem ale nic neskončilo. Kde se stávkuje a co zatím odboráři vybojovali? Největší stávka v tuto chvíli v USA probíhá pod taktovkou United Auto Workers. O co jde přibližně 150 tisícům zaměstnanců automobilek? Jak se o jejich přízeň perou američtí politici? Proč se republikáni pletou ohledně požadavků odborářů v souvislosti s tranzicí k výrobě elektromobilů? Proč stávkovalo 75 tisíc zdravotníků z Kaiser Permanente? A co vybojovali hollywoodští scenáristi a proč jsou zprávy o jejich „zákazu” umělé inteligence přehnané? To vše se dozvíte v dnešním 86. díle  Rednecku.