Redneck
21. duben 2022

Poslechněte si podcast: Redneck #58: Kdo je Chris Smalls? Odborářská výhra v Amazonu může pokračovat ve Starbucks

Proč je výhra Chrise Smallse a jeho kolegů tak signifikantní? Proč se rozhodli nevyužít stávajících odborových struktur a proč jejich boj zdaleka nekončí? V čem jsou inspirací pro zaměstnance Starbucksu a v čem varováním jejich nadřízených? A proč v boji za odbory v Amazonu alespoň prozatím selhali američtí politici? O tom všem je dnešní díl podcastu Redneck.

48:10

Redneck

Vydává: Redneck

Redneck je podcast Matěje Schneidera o politice Spojených států. Nejen o té vrcholové probíhající mezi Bílým domem, Kongresem, lobbisty a thinktanky ve Washingtonu DC, ale i o té lokální v jednotlivých státech a o organicky vznikajích hnutích – USA zespoda i svrchu. Podcast vzniká za podpory komentářového webu A2larm a projektu Voxpot.

Web

Před čtyřmi dny 17:37

Inflace impeachmentu a věčný shutdown. Kongres je ve vleku divadýlka republikánských radikálů

Republikáni v kongresu se odhodlávají k dvěma radikálním krokům: uzavření federální vlády a impeachmentu Joea Bidena. Předseda sněmovních republikánů Kevin McCarthy zahájil vyšetřování Joea Bidena v rámci procesu, který by podle mnohých republikánů měl vést až k Bidenově odvolání. Proč o procesu nenechal hlasovat sněmovnu? Může být Biden reálně odvolaný? Jak vše souvisí s potenciálním „government shutdownem“ tedy pozastavení funkcí federální vlády? Kdo po obou krocích nejvíce volá, dělá si z nich něco Bílý dům a proč republikánským rebelům trochu závidí americká levice? O tom všem je dnešní 83. díl Rednecku.

Před týdnem 30:03

Redneck #82: Jak se konzervativní a levicoví „redneci“ hádají o country

Přes léto proběhlo v USA několik hádek o tom, co to vlastně je pravé country – je vlastně konzervativní nebo levicové, otrhané nebo s hiphopovými beaty? Proč vyvolal klip k písni Try This In a Small Town od country zpěváka Jasona Aldeana takový humbuk? Jakým způosbem „zachránila“ celá kontroverze píseň, která předtím padala v žebříčcích? Proč klip namíchl liberály a jak na ní reagovali skuteční obyvatelé rurální Ameriky? Čím naopak konzervativce popudil nejnovější klip zpěváka Tylera Childerse a jak se vyvíjela absurdní debata o tom, kam se správně ideologicky řadí pravé country? A kdo je vlastně nová countryová hvězda Oliver Anthony, který se zjevil jako blesk z čistého nebe? Jak se Anthonyho snaží využít republikáni a proč se vůči nim vymezuje? O tom všem je dnešní díl Rednecku.

Před 2 týdny 23:50

Redneck #81: Odborářská výhra v UPS, pat v Hollywoodu a hrozba stávky v automobilkách

Letos se v USA mluvilo o takzvaném „létu stávek“. Ta největší, kterou hrozili řidiči UPS, se nakonec nekonala, ale jen proto, že si vydobyli své. Jak pokračuje stávka herců a scénaristů v Hollywoodu? Co musela slíbit firma UPS svým řidičům, aby se vyhnuli stávce až 340 tisíců členů odborů? Jak velká stávka teď hrozí americkým automobilkám a co po nich požadují jejich zaměstnanci? Jak usnaďnuje práci odborů administrativa Joea Bidena a v čem jim naopak nepomohla? To všechno se dozvíte v dnešním díle Rednecku.

Před 3 týdny 18:20

Redneck #80: „Vzbouřenec Trump nesmí kandidovat!“ tvrdí konzervativní experti o dodatku ústavy

Někteří američtí právní expetrti se domnívají, že ústava zabraňuje Donaldu Trumpovi, aby se ucházel o znovuzvolení. Američtí liberálové volali po zamezení tomu, aby mohl znovu kandidovat už během druhého, zpětného pokusu o odvolání Donalda Trumpa z úřadu. Proč se teď přidávají někteří republikáni v čele s konzervativními právními experty? Jak souvisí jejich argumentace s občanskou válkou? Budou teoretickým úvahám následovat pokusy státních tajemníků v některých státech? A proč se naopak této varianty společně obávají někteří liberálové a šéf senátních republikánů Mitch McConnell, který přitom Trumpa zrovna dvakrát v lásce nemá? To se dozvíte v dnešním Rednecku.

24. srpen 2023 17:43

Redneck & Beneš | Republikánská debata: Nepřítomný Trump, nevýrazný DeSantis a razantní Ramaswamy

Včerejší debata v Milwaukee de facto odstartovala půlrok předvolebních soubojů, rozhovorů a debat v rámci primárních voleb v republikánské straně. První volby přijdou v lednu 2024 v Iowě. Právě včerejší debata představuje první možnost pro celonárodní televizní publikum poznat, kdo se to vlastně o post kandidáta na prezidenta za republikánskou stranu uchází. V podcastu Redneck & Beneš se dozvíte nejdůležitější informace o debatě, jejích klíčových momentech, kdo z osmi uchazečů nejvíce zaujal nebo okolo jakých témat se rozprava točila. A kde byl vlastně Donald Trump, když se debaty odmítl účastnit? I to v podcastu zazní.

22. srpen 2023 31:05

Redneck #79: Stala se z Alexandrie Ocasio-Cortez „mainstreamová“ demokratka?

Na americké levici probíhá vášnivá debata. Neztratila AOC a její kolegové v kongresu od nástupu Joea Bidena svou radikalitu?Za co je nejčastěji Alexandria Ocasio-Cortez kritizována zleva? Kdo se do ní pouští a kdo se jí naopak zastává? Proč hlasovala proti železniční stávce a kam zmizel boj za všeobecné zdravotní pojištění? Má se americká levice snažit změnit demokratickou stranu, nebo se vydat do boje na vlastní pěst? Jak by si její kritici představovali ideální levicovou zastupitelku? A má vůbec americká levice investovat tolik energie a naději do washingtonské politiky? O tom je dnešní díl podcastu Redneck.

15. srpen 2023 12:56

Redneck #78: Referendum v Ohiu a další konzervativní interrupční nezdar

V Ohiu proběhlo zásadní referendum. Rozhodovalo se v něm nejen o budoucnosti samotných referend, ale tak trochu i o interrupcích. Proč přišlo v Ohiu tolik voličů k „metareferendu“ o referendech? Jakým způsobem se snažili místní republikáni znesnadnit budoucí referenda a proč vlastně nešelo zdaleka jen o ně? Má šanci v Ohiu uspět další takové hlasování, které by zaručilo liberální ochrany práva na interrupce? Proč v uplynulém roce konzervativci v referendech o interrupcích vždy prohráli a proč někteří z nich přiznávají, že ohijské referendum byl spíše omyl? A v čem byli republikáni z Ohia pokrytečtí? To všechno se dozvíte v dnešním Rednecku.

8. srpen 2023 22:19

Redneck #77: Prezidentští psi a jiná havěť

Měli všichni američtí prezidenti domácí mazlíčky? A do jakých problémů své prezidentské majitele dostali a z jakých naopak vytáhli? Jaký je nejdivnější živočich, který kdy žil v Bílém domě? Jaké zívře měla většina amerických prezidentů? Jaký průšvih způsobil papoušek Andrewa Jacksona na jeho pohřbu? Jak řešili kampaně a skandály za pomocí psů Franklin. D. Roosevelt. Richard Nixon a Lyndon B. Johnson? Kteří prezidentští psů někoho pokousali? Jaké zvířata tak trochu omylem choval Andrew Johnson zatímco čekal na výsledek impeachmentu a byli skutečně v Bílém domě někdy aligátoři? To všechno (a vytí Lyndona Johnsona) uslyšíte v dnešním Rednecku.

31. červenec 2023 27:23

Redneck #76: Korupce, alkohol, milenky. Skandál konzervativního prokurátora požírá Texas

Máloco je v USA tak specifické jako texaská politika. V poslední době tu eskaluje série skandálu zdejšího generálního prokurátora Kena Paxtona. Jak jeho kariéra přemosťuje období republikánské politiky od Tea Party po Donalda Trumpa? Jaké skandály Paxtonovo úřadování od začátku zatěžkávají? A kvůli kterým mu zase teď hrozí odvolání? Jak s tím souvisí jeho manželka a jeho milenka? A jak pro změnu opilost a žaludy ze San Antonia? To vše se dozvíte v dnešním Rednecku.

25. červenec 2023 21:17

Redneck #75: Daně, zbraně, drogy a Hunter Biden

Jedním z největších témat americké politiky je nejen kvůli snažení sněmovních republikánů syn současného prezidenta. Jakou minulost má za sebou syn současného amerického prezidenta a proč je tak výrazným politickým tématem? Kvůli čemu musí Hunter Biden k soudu? Jak se vším souvisí jeho potýkání se závislostí a jak naopak jeho profesní život lobbisty a konzultanta? Jak pilně do kauz Huntera Biden šijí sněmovní republikáni a v čem jsou pokrytečtí? Jak je to se zpropadneým laptopem Huntera Bidena a kdo vnesl kokain do Bílého domu? O tom, kdo je vlastně Hunter Biden, i o tom jak v jeho kauzách oddělit bulvární od podstatného, je dnešní Redneck.