Redneck
14. duben 2021

Poslechněte si podcast: Redneck #47: Jak se v USA (ne)chodí k volbám?

Volební právo ve Spojených státech má dlouho, komplikovanou a vcelku krvavou historii. Právě do ní se pouští aktuální díl podcastu Redneck. Dozvíte se v něm nejenom, jak vlastně probíhá proces volby ve Spojených státech, jak se volební právo jedni snažili a snaží omezovat a druzí zase garantovat, ale za asistence speciálního hosta, amerikanisty Jana Beneše, také spoustu o základním historickém vývoji volebních práv. V neposlední řadě se také dozvíte, jak je to s aktuálními kauzou ohledně omezování přístupu k volbám v Georgii, nebo chystanou legislativou ve federálním Kongresu, která by měla naopak volební práva pevnější zajistit.

55:23

Redneck

Vydává: Redneck

Redneck je podcast Matěje Schneidera o politice Spojených států. Nejen o té vrcholové probíhající mezi Bílým domem, Kongresem, lobbisty a thinktanky ve Washingtonu DC, ale i o té lokální v jednotlivých státech a o organicky vznikajích hnutích – USA zespoda i svrchu. Podcast vzniká za podpory komentářového webu A2larm a projektu Voxpot.

Web

Před týdnem 18:15

Donald Trump se bojí interrupcí. A má taky proč

Americký Nejvyšší soud před dvěma lety zvrátil půlstoletí starý kompromisní precedent, který garantoval minimální právo na interrupci přibližně do poloviny těhotenství – neboli Roe vs. Wade. Od půlky roku 2022 si ale jednotlivé státy mohou prosadit jakkoliv přísné interrupční regulace jaké jejich zákonodárci chtějí a téměř polovina států federace od té doby interrupční zákony výrazně zpřísnila. Některým konzervativcům to ovšem nestačí: chtěli by prosadit celofederální omezení.

Rozhodnutí o zrušení práva na interrupci by nepadlo bez tří konzervativních soudců, které nominoval právě Donald Trump. Exprezident má ale k tomuto svému zářezu velmi nejasný vztah. Na jednu stranu se chlubí, že nové interrupční pořádky by bez něj nenastaly. Na stranu druhou si podle všeho uvědomuje, jak nepopulární jsou mezi Američany některé z drsných zákazů, které Trumpovi spolustraníci navrhují. O tom, jak se z této šlamastiky snaží Trump vymanévrovat, je dnešní díl Rednecku.

Před 2 týdny 12:30

Jak se námořní firmy snaží vykroutit z následků pádu mostu v Baltimoru

Na sklonku března postihla americké město Baltimore tragická havárie, po které se zbortil místní významný most. Jaké má nehoda následky a jaké právní kličky využívají zodpovědné firmy se dozvíte v 111. díle Rednecku.

Baltimorský přístav odnepaměti platí za důležitý přepravní uzel. Stejně tak významný byl most Francise Scotta Keye, který minulý týden zkolaboval po nárazu lodě Dali. Ta sice plula pod singapurskou vlajkou, ale struktura firem, které ji vlastní, provozují a nebo si ji pronajímají, je poněkud složitější. Od nehody uplynulo jen pár dní, ale tyto společnosti se už teď snaží snížit odškodné, které budou muset platit.

Jak se toho snaží docílit? Proč s tím souvisí Titanic a  nehoda na ropné plošině Deepwater Horizon z roku 2010? Co říkají baltimorští dělníci o osudu svých pravděpodobně zesnulých kolegů, kteří v době nehody pracovali na mostě? A proč vlastně loď plula pod singapurskou vlajkou? To vše se dozvíte v dnešním díle Rednecku.

Před 2 týdny 57:07

Redneck & Beneš | Americké prezidentské volby a nervozita na Ukrajině, v Izraeli i na Tchaj-wanu

Málokdy se stává, že by v amerických prezidentských volbách hrála tak velkou roli zahraniční politika uchazečů o Bílý dům. Donald Trump lavíruje ve vztahu k Ukrajině, Joeu Bidenovi zase dělá vrásky Izrael a Pásmo Gazy. A pak je tu ještě jižní hranice s Mexikem a Tchaj-wan. Co to znamená, probíráme v dnešním díle podcastu Redneck & Beneš – tentokrát ve trojici.

Pozvání stálých moderátorů podcastu Jana Beneše a Matěje Schneidera přijala Jana Sehnálková, amerikanistka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Společně jsme rozebrali, jaké otázky se rýsují na obzoru americké zahraniční politiky v kontextu blížících se prezidentských voleb mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem. Dostali jsme se ale i k tomu, jestli v některých ohledech není pro geopolitické směřování Spojených států důležitější Kongres, než Bílý dům.

Jak může Trump sabotovat americké členství v Severoatlantické alianci? Chce to skutečně dělat, nebo jen tak vyhrožuje? Jsou k současné podpoře Izraele kritičtí jenom demokraté, nebo lavíruje i Trump? Jaké divoké výroky vyslovil republikán Vivek Ramaswamy ohledně Tchaj-wanu – chtěl by zemi hodit přes palubu, nebo naopak vyzbrojovat obyčejné Tchaj-wance? A dostaví Donald Trump někdy svou bájnou pohraniční zeď? To všechno se dozvíte v dnešním díle podcastu Redneck & Beneš.

Před 3 týdny 16:15

Trump má stamilionové problémy. Může ho zachránit série malých zázraků

Trumpa loni zavalila vlna trestněprávních žalob. Aktuálně má ale potíže kvůli méně nápadným občanskoprávním případům, kde mu hrozily výlohy ve výši přes půl miliardy dolarů. O tom, jak se ze všeho možná vymotá, pojednává 110. díl Rednecku.

Donalda Trumpa loni žalovala novinářka E. Jean Carroll kvůli pomluvě. Trump soud sice prohrál, ale pomlouvat nepřestal. V kombinaci s dalším prohraným soudem o lživých valuacích svých majetků teď dluží newyorským soudům výlohy v řádu stamilionů dolarů.

Jak k tomu všemu došlo? Proč na tom všem tratí republikánská strana? Jaký zázrak Trumpa potkal a jak ho může zachránit jeho skomírající sociální síť? To vše se dozvíte v dnešním díle Rednecku.

19. březen 2024 17:54

„Co si sakra myslela?“ Prokurátoka, co jde po Trumpovi, si ztížila vyšetřování

Donald Trump čelí několika žalobám, to není žádné tajemství. Jedna z těch nejzávažnějších se týká jeho pokusu zvrátit výsledek prezidentských voleb v Georgii. O tom, jak si případ zkomplikovala sama místní prokurátorka, je 109. díl Rednecku.

Trump čelí žalobám kvůli takzvanému držhubnénu i nepravomocnému zacházení s utajenými dokumenty. Dvě žaloby míří i na jeho pokusy zvrátit nepříznivý výsledek prezidentských voleb, ve kterých v roce 2020 prohrál s Joem Bidenem. Jeden z těchto případů vede georgijská prokurátorka Fani Willis.

Proč se ale teď v kauze řeší víc osobní život prokurátorky? Jak se vším souvisí protimafiánské zákony a jak rozvod jejího zvláštního vyšetřovatele? Proč místní soudce Scott McAfee už trochu ztrácí trpělivost? A stihnou se Trumpovy soudní pletky rozuzlit do prezidentských voleb? To vše se dozvíte v dnešním Rednecku.

12. březen 2024 19:22

Miniúterý, konec Nikki Haley a Trumpovy viceprezidentky

Republikánské primárky jsou v podstatě u konce a mediální pozornost se přesouvá k důležité otázce: koho si Donald Trump může vybrat jako viceprezidentského kandidáta nebo kandidátku? Odpověď hledá i 108. díl podcastu Redneck.

Vybere si Trump jako viceprezidenta někoho ze svých primárkových rivalů? Jaké výhody by mu přinesla Nikki Haley, Ron De Santis, nebo Vivek Ramaswamy? Jaká jména z Kongresu padají v souvislosti s viceprezidentským postem? Nebylo by pro Trumpa nejlepší, kdyby si zvolil nějakého guvernéra?

V dnešním díle podcastu Redneck se dozvíte i to, podle jakých pravidel si američtí prezidentští kandidáti obvykle své spolukandidáty vybírají. A jakou roli v tom hrají jejich slabiny, ale i státy, ze kterých pochází.

5. březen 2024 23:39

Obstrukce a peníze. Vyprázdněný McConnell hledá novou hlavu Senátu

Málokdo měl na Washington v uplynulých dvou dekádách takový vliv jako Mitch McConnell. Teď ale dvaaosmdesátiletý lídr senátních republikánů oznámil, že ve své funkci na konci roku skončí. Co znamená konec jeho éry, se dozvíte v 107. díle Rednecku.

Mitch McConnell působí v americkém Senátu od půlky 80. let. Od roku 2007 tu pak republikány vede a pod jeho taktovkou se republikáni odhodlali k nejvíce bezskrupulózním obstrukcím v americké historii.

Jaké byly zlomové body v jeho kariéře? Jak se vůbec tento člověk dostal do čela republikánské strany? A proč je jeho odchod špatnou zprávou pro Ukrajinu? To vše se dozvíte v dnešním Rednecku.

27. únor 2024 15:15

Trump porazil Haley i v její domovské Jižní Karolíně. O co jí ještě jde?

Americké republikánské primárky jsou s každým dalším státem bezpředmětnější. Poslední rivalka Donalda Trumpa to ale stejně nezvdává. Proč? To se dozvíte v dnešním 106. díle Rednecku.

K výsledku primárek v Jižní Karolíně se Nikki Haley silně upínala. Ve státě má vazby už od svého narození, především ale pak z doby, kdy tu zastávala post guvernérky. Ani to ji ale nakonec nepomohlo k tomu, aby tu Trumpa porazila. Přesto oznámila, že kampaň stále neukončuje – nehledě na to, že cesta k vítězství je pro ní takřka beznadějně uzavřená.

V čem se Trump a Haley politicky liší? Mohl by si ji vzít jako viceprezidentku? Proč Haley nedůvěřují už ani někteří donoři, kteří si ji v uplynulém roce zamilovali? A z čeho i přes všechna vítězství může mít těžkou hlavu Donald Trump? O tom všem je dnešní Redneck.

20. únor 2024 23:47

Zapomenutý kumpán Martina Luthera Kinga a nespravedlivě trestaná whistleblowerka

Potkali jste někdy někoho, kdo se jmenuje doslova „Vítězka Reality”? Jedna taková totiž žije v USA a v rozporu se svým jménem skončila ve vězení. Přesně o její kauze je jeden z filmů v dnešním Rednecku.

Proč je druhý snímek, o kterém je tu řeč, slabší? Proč a jak tyto slabiny vypovídají o americkém liberalismu a manželích Obamových? A vezme vás Matěj Schneider na procházku? O tom všem je dnešní díl Rednecku.

16. únor 2024 01:04:42

Redneck & Beneš | Bidenovy patálie – co všechno může zhatit jeho znovuzvolení?

Staršího prezidenta Spojené státy americké ještě nikdy neměly. Věk však není jediný problém, kterému Joe Biden ve volebním roce a při obhajobě mandátu čelí. Demokraté jsou rozhádaní ohledně americké podpory pro Izrael – její současná podoba se nelíbí hlavně americkým Arabům a mladým voličům. Velké debaty se ale v poslední době vedou také o tom, jak moc se Spojeným státům pod Bidenovou vládou vlastně ekonomicky daří.

Nejen ve Washingtonu také v současnosti probíhají velké boje ohledně imigrační politiky a ty mají také potenciál zasáhnout do voleb. Nesmíme zapomínat ani na celou kauzu prezidentova syna Huntera Bidena. S tím vším vás v dnešním díle podcastu Redneck & Beneš seznámí náš redaktor Matěj Schneider a amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity.