- Podcasty
- Redneck

Poslechněte si podcast: Redneck #40: Populismus, monopoly a policie. Nejlepší knihy roku 2020
Populistické vzedmutí na sklonku 19. století, John Maynard Keynes, problém monopolů ze třech různých úhlů, život James Baldwin a rasové pnutí v Americe, nebo problém vyrovnaných rozpočtů. To jsou některé z témat nejlepších letošních knih podle Matěje Schneidra, který si pro vás už rok připravuje podcast Redneck o americké politice a společnosti. Více se o knihách dozvíte v dnešním bilančním díle.
Redneck
Redneck je podcast Matěje Schneidera o politice Spojených států. Nejen o té vrcholové probíhající mezi Bílým domem, Kongresem, lobbisty a thinktanky ve Washingtonu DC, ale i o té lokální v jednotlivých státech a o organicky vznikajích hnutích – USA zespoda i svrchu. Podcast vzniká za podpory komentářového webu A2larm a projektu Voxpot.
Redneck & Beneš | Debata republikánů podruhé a únava washingtonského materiálu
V USA se konala další debata republikánských kandidátů. Redaktor Voxpotu Matěj Schneider a amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity ji pro vás protrpěli a v novém díle podcastu Redneck &Beneš probírají nejen svou únavu z jejího sledování, ale také stáří washingtonských politiků. Televizní obrazovky ve Spojených státech ve středu večer okupovala druhá televizní debata republikánských uchazečů o prezidenta. Opět se jí neúčastnil Donald Trump a opět se v ní setkaly ne zcela výrazné tváře republikánské strany. Ty se navíc v průběhu debaty pouštěly do různých osobních útoků a nebo sdílely poměrně intimní informace ze svého osobního života. Dostalo se samozřejmě i na téma Ukrajina. V podcastu Redneck & Beneš se dozvíte nejdůležitější informace právě o klíčových momentech debaty, a to o i těch, o kterých jste možná ani vědět nechtěli. Ale protože debata samotná zas tak zajímavá nebyla, podcast se stáčí i k tomu, kde byl a co dělal ve stejnou dobu Donald Trump. A taky v něm zazní analýza toho, proč se momentálně americká média plní články a debatami o únavě washingtonského materiálu, jinými slovy o vysokém věku amerických politiků.
Mikiny, cihly zlata a strach o svůj život v americkém Senátu
Dnešní 84. díl podcastu Redneck přináší tři aktuální příběhy z amerického Senátu: jeden komický, jeden závažný a jeden vyloženě děsivý. Proč se americký Senát hádá o mikiny a kraťasy? A jak to souvisí s ukrajinským prezidentem? Jakým obviněním čelí demokratický senátor Bob Menendez? Proč si s egyptskými představiteli vyměňoval emoji palce nahoru a proč měl doma cihly zlata? A proč se republikánský senátor a bývalý kandidát na prezidenta Mitt Romney bojí o svůj život? To všechno se dozvíte v dnešním Rednecku.
Inflace impeachmentu a věčný shutdown. Kongres je ve vleku divadýlka republikánských radikálů
Republikáni v kongresu se odhodlávají k dvěma radikálním krokům: uzavření federální vlády a impeachmentu Joea Bidena. Předseda sněmovních republikánů Kevin McCarthy zahájil vyšetřování Joea Bidena v rámci procesu, který by podle mnohých republikánů měl vést až k Bidenově odvolání. Proč o procesu nenechal hlasovat sněmovnu? Může být Biden reálně odvolaný? Jak vše souvisí s potenciálním „government shutdownem“ tedy pozastavení funkcí federální vlády? Kdo po obou krocích nejvíce volá, dělá si z nich něco Bílý dům a proč republikánským rebelům trochu závidí americká levice? O tom všem je dnešní 83. díl Rednecku.
Redneck #82: Jak se konzervativní a levicoví „redneci“ hádají o country
Přes léto proběhlo v USA několik hádek o tom, co to vlastně je pravé country – je vlastně konzervativní nebo levicové, otrhané nebo s hiphopovými beaty? Proč vyvolal klip k písni Try This In a Small Town od country zpěváka Jasona Aldeana takový humbuk? Jakým způosbem „zachránila“ celá kontroverze píseň, která předtím padala v žebříčcích? Proč klip namíchl liberály a jak na ní reagovali skuteční obyvatelé rurální Ameriky? Čím naopak konzervativce popudil nejnovější klip zpěváka Tylera Childerse a jak se vyvíjela absurdní debata o tom, kam se správně ideologicky řadí pravé country? A kdo je vlastně nová countryová hvězda Oliver Anthony, který se zjevil jako blesk z čistého nebe? Jak se Anthonyho snaží využít republikáni a proč se vůči nim vymezuje? O tom všem je dnešní díl Rednecku.
Redneck #81: Odborářská výhra v UPS, pat v Hollywoodu a hrozba stávky v automobilkách
Letos se v USA mluvilo o takzvaném „létu stávek“. Ta největší, kterou hrozili řidiči UPS, se nakonec nekonala, ale jen proto, že si vydobyli své. Jak pokračuje stávka herců a scénaristů v Hollywoodu? Co musela slíbit firma UPS svým řidičům, aby se vyhnuli stávce až 340 tisíců členů odborů? Jak velká stávka teď hrozí americkým automobilkám a co po nich požadují jejich zaměstnanci? Jak usnaďnuje práci odborů administrativa Joea Bidena a v čem jim naopak nepomohla? To všechno se dozvíte v dnešním díle Rednecku.
Redneck #80: „Vzbouřenec Trump nesmí kandidovat!“ tvrdí konzervativní experti o dodatku ústavy
Někteří američtí právní expetrti se domnívají, že ústava zabraňuje Donaldu Trumpovi, aby se ucházel o znovuzvolení. Američtí liberálové volali po zamezení tomu, aby mohl znovu kandidovat už během druhého, zpětného pokusu o odvolání Donalda Trumpa z úřadu. Proč se teď přidávají někteří republikáni v čele s konzervativními právními experty? Jak souvisí jejich argumentace s občanskou válkou? Budou teoretickým úvahám následovat pokusy státních tajemníků v některých státech? A proč se naopak této varianty společně obávají někteří liberálové a šéf senátních republikánů Mitch McConnell, který přitom Trumpa zrovna dvakrát v lásce nemá? To se dozvíte v dnešním Rednecku.
Redneck & Beneš | Republikánská debata: Nepřítomný Trump, nevýrazný DeSantis a razantní Ramaswamy
Včerejší debata v Milwaukee de facto odstartovala půlrok předvolebních soubojů, rozhovorů a debat v rámci primárních voleb v republikánské straně. První volby přijdou v lednu 2024 v Iowě. Právě včerejší debata představuje první možnost pro celonárodní televizní publikum poznat, kdo se to vlastně o post kandidáta na prezidenta za republikánskou stranu uchází. V podcastu Redneck & Beneš se dozvíte nejdůležitější informace o debatě, jejích klíčových momentech, kdo z osmi uchazečů nejvíce zaujal nebo okolo jakých témat se rozprava točila. A kde byl vlastně Donald Trump, když se debaty odmítl účastnit? I to v podcastu zazní.
Redneck #79: Stala se z Alexandrie Ocasio-Cortez „mainstreamová“ demokratka?
Na americké levici probíhá vášnivá debata. Neztratila AOC a její kolegové v kongresu od nástupu Joea Bidena svou radikalitu?Za co je nejčastěji Alexandria Ocasio-Cortez kritizována zleva? Kdo se do ní pouští a kdo se jí naopak zastává? Proč hlasovala proti železniční stávce a kam zmizel boj za všeobecné zdravotní pojištění? Má se americká levice snažit změnit demokratickou stranu, nebo se vydat do boje na vlastní pěst? Jak by si její kritici představovali ideální levicovou zastupitelku? A má vůbec americká levice investovat tolik energie a naději do washingtonské politiky? O tom je dnešní díl podcastu Redneck.
Redneck #78: Referendum v Ohiu a další konzervativní interrupční nezdar
V Ohiu proběhlo zásadní referendum. Rozhodovalo se v něm nejen o budoucnosti samotných referend, ale tak trochu i o interrupcích. Proč přišlo v Ohiu tolik voličů k „metareferendu“ o referendech? Jakým způsobem se snažili místní republikáni znesnadnit budoucí referenda a proč vlastně nešelo zdaleka jen o ně? Má šanci v Ohiu uspět další takové hlasování, které by zaručilo liberální ochrany práva na interrupce? Proč v uplynulém roce konzervativci v referendech o interrupcích vždy prohráli a proč někteří z nich přiznávají, že ohijské referendum byl spíše omyl? A v čem byli republikáni z Ohia pokrytečtí? To všechno se dozvíte v dnešním Rednecku.
Redneck #77: Prezidentští psi a jiná havěť
Měli všichni američtí prezidenti domácí mazlíčky? A do jakých problémů své prezidentské majitele dostali a z jakých naopak vytáhli? Jaký je nejdivnější živočich, který kdy žil v Bílém domě? Jaké zívře měla většina amerických prezidentů? Jaký průšvih způsobil papoušek Andrewa Jacksona na jeho pohřbu? Jak řešili kampaně a skandály za pomocí psů Franklin. D. Roosevelt. Richard Nixon a Lyndon B. Johnson? Kteří prezidentští psů někoho pokousali? Jaké zvířata tak trochu omylem choval Andrew Johnson zatímco čekal na výsledek impeachmentu a byli skutečně v Bílém domě někdy aligátoři? To všechno (a vytí Lyndona Johnsona) uslyšíte v dnešním Rednecku.