- Podcasty
- Souvislosti Plus

Poslechněte si podcast: Inovátorka Pavlíková: Investice do betonu se nám daří, do technologií a lidí už moc ne
Hlasy jsou sečteny, komunální volby skončily a strany začaly vytvářet nové koalice ve městech i obcích. Jaká je kvalita života lidí ve velkých českých městech? Přispíváme k ní jako voliči? „To hodnocení jsme se snažili do velké míry pojmout komplexně, vyhnout se žebříčku, kde se žije nejlépe a kde nejhůř,“ říká Sarah Komasová, analytička ústavu empirických výzkumů STEM.
Souvislosti Plus
Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.
Sociolog Vašečka: Fico chce demokratické instituce ovládnout, ne je zlikvidovat
Do slovenských předčasných voleb zbývá v podstatě týden. Průzkumy dávají největší šance na vítězství straně Smer bývalého premiéra Roberta Fica. Bez šance ovšem není ani dosud neparlamentní Progresivní Slovensko. Politická nabídka je pestřejší a povolebních koalic může být několik.
Babiš má ve Sněmovně silného soupeře Okamuru. Proto vždy mluví úderněji, tvrdí komentátor Nováček
„Můžete si tady ,žvanit‘ o vaší demokracii, ale jste nová totalita,“ řekl ve Sněmovně šéf ANO Andrej Babiš při svém šestihodinového vystoupení při jednání o konsolidačnímu balíčku. A bylo toho mnohem víc. „Taková slova jsou hodně za hranou,“ myslí si politolog a filozof Daniel Kroupa. „Je to s prominutím hnus a bída,“ přidává komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. „Co ale jiného má opozice dělat,“ doplňuje otázku ředitel výzkumné agentury Přemysl Čech.
Čekají nás další energetické krize, varují experti. Úsporám v bytovkách brání nezájem vlastníků
Spolu s rostoucími cenami za energie roste i zájem o úsporná řešení a udržitelné zdroje energie. Mezi trendy v této oblasti patří koncept energetického společenství, který umožní sdílet energii mezi drobnými výrobci navzájem. Jaké jsou další možnosti úspor a dotačních programů?
Investice do stáří. Preventivní medicínou by stát ušetřil až bilion korun ročně, upozorňuje lékař
„Dlouhověkost lze dnes brát spíše jako dlouhost. Se stárnutím populace se dnes vše prodlužuje, a to nejenom život všeobecné populace, ale i životy lidí, kteří se narodili se zdravotním postižením. Takže prodlužování, jak praví klasik, je charakteristikou naší doby,“ říká lékařka Iva Holmerová. Co je to dlouhověkost a jaká je dnes kvalita stáří v kontextu připravované důchodové reformy?
Změna názvu a loga - pomůže to resuscitovat sociální demokracii?
Schází strana tohohle typu na politické scéně nebo voličům, když si její témata rozebraly mnohdy daleko úspěšněji jiné partaje? A jak je to se sklonem k radikalismu nebo extremismu - o tom v dnešních Souvislostech debatují sociolog a novinář Alarmu Stanislav Biler, filosof a vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa a politolog Jan Charvát. Moderuje Patricie Polanská.
Straková: Češi žijící v zahraničí mají mít možnost volit korespondenčně. I oni nesou důsledky
Tento týden si připomínáme 100. výročí vzniku Československého rozhlasu, který už v roce 1926 zařadil první programy pro české krajany žijící v zahraničí. Od roku 1936 funguje také vysílání do zahraničí v cizích jazycích, které známe pod současným názvem Radio Prague International. Jaký vztah k vlasti mají české komunity v zahraničí nebo jak se také říká česká diaspora a koho kromě krajanů v zahraničí zajímá dění v ČR? (repríza)
Čtyřdenní pracovní týden dorazí i do Česka. Firmy ale ještě čeká velký kus práce, míní odborník
Čtyřdenní pracovní týden je stále častěji tématem především v technologickém sektoru, kde právě rozvoj technologií nahrazuje postupně pracovní lidskou sílu. Stojíme na prahu přelomové změny, kdy se po fázi testování stane čtyřdenní pracovní týden nakonec globální realitou? A je to skutečně o tolik výhodnější model pro ekonomiku?
Politolog: Sudety se nevzchopily ani po roce 1989. Nevím, jestli máme nástroje, které by to změnily
Ať se ve veřejné sféře děje cokoli, Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, tedy bývalé Sudety, se na mapě často od zbytku České republiky odlišují. A stejně jako po každých volbách v minulosti se tak stalo i po těch nedávných prezidentských. Následně ale i tak přišly politické sliby pomoci těmto krajům postiženým strukturálně, které obsazují první příčky v ukazatelích, jako je chudoba, počet exekucí, nejnižší počet lidí s vysokoškolským vzděláním či nižší věk dožití.
Proč jsou české regiony stále strukturálně postižené, když politici po každých volbách slibují, že jim pomohou?
Jaká pomoc vlastně zabírá a co jsou jen zbytečně utracené peníze? A jde vůbec o peníze? Odpoví Souvislosti Plus Patricie Polanské.
Ekonom: Fetišizovali jsme si výkonnostní vnímání světa. Krize to ale mohou posunout správným směrem
V dnešní době poměřujeme vše od průmyslu po kulturu nebo školství optikou ekonomických ukazatelů. Všude narážíme na pojmy jako výkon, produktivita nebo růst. Kdy se stalo, že tento pohled na svět začal dominovat? A jak se stalo, že jsme sami sebe zredukovali na lidské zdroje? (Repríza.)