- Podcasty
- Live rozhovory

Poslechněte si podcast: Ředitelka festivalu Za poklady Broumovska Tereza Kramplová představuje program letošního ročníku
Mezinárodní festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány a rozeznívá jinak převážně ztichlé prostory unikátní skupiny broumovských kostelů, z dílny otce a syna Dientzenhoferových. Srdcem komplexu rozesetého po obcích a vesničkách v okolí Broumova je národní kulturní památka Klášter Broumov, kde také festival sídlí a vzniká.
Letošní 18. ročník proběhne od 1. července do 2 září a přinese 12 koncertů a doprovodný program, které propojí téma Dech jako fenomén. Rezidenčním skladatelem festivalu bude dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera.
Live rozhovory
Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.
Dramaturg Róbert Štefančík zve na novou inscenaci ve Stavovském divadle s názvem Tři mušketýři a já
Ve Stavovském divadle bude mít ve čtvrtek 29. května od 19 hodin první premiéru autorská inscenace Dmitrije Krymova s názvem Tři mušketýři a já. Vizuálně opulentní rodinné představení je inspirováno slavnými dobrodružnými romány jako Tři mušketýři Alexandra Dumase nebo 20 000 mil pod mořem Julese Verna a zabývá se otázkou, v čem spočívá dětství a kdy vlastně končí.
Ředitelka Nadačního fondu Magdaleny Kožené Irena Pohl Houkalová zve na program ZUŠ Open 31. května ve Valdštejnské zahradě
K vrcholům celostátní přehlídky ZUŠ Open bude i letos patřit odpolední program ve Valdštejnské zahradě, který tentokrát proběhne v sobotu 31. května. 800 žáků z 50 ZUŠ ze všech krajů České republiky vystoupí tuto sobotu 31. května ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR v rámci odpoledního programu, který patří již tradičně k vrcholům celostátní přehlídky ZUŠ Open. Z profesionálních umělců se sobotní akce zúčastní i například klavírista Ivo Kahánek, dirigent Jan Kučera nebo hráči České filharmonie.
Sochař a medailér Michal Vitanovský představuje projekt Konzervatoř Evropy
Osm hudebních velikánů, osm reliéfů, osm příběhů z české i evropské hudební historie. Projekt Konzervatoř Evropy připomíná jedinečný přínos českých skladatelů klasické hudby – tentokrát ve zcela mimořádné podobě. V ryzím zlatě. Za projektem Emise zlata 2025 – Konzervatoř Evropy stojí BH Securities ve spolupráci se světoznámou švýcarskou rafinérií PAMP a renomovaným českým sochařem a medailérem Michalem Vitanovským. Ten ztvárnil portréty osmi českých skladatelů v podobě reliéfů na limitované sérii zlatých slitků. Každý z nich je uměleckým artefaktem, sběratelským unikátem i trvalou připomínkou kulturního odkazu, který sahá daleko za hranice naší země.
Umělecký ředitel MHF Kutná Hora 2025 Jiří Bárta představuje program letošního ročníku
Repertoár letošního ročníku je sestaven na počest padesátého výročí smrti skladatele, jehož jméno se zásadním způsobem zapsalo do kulturních i politických dějin dvacátého století, Dmitrije Šostakoviče. Jeho dílo fascinuje svou uměleckou intenzitou stejně tak jako jeho osobní příběh. Jeho boj o uměleckou svobodu, vnitřní konflikt i úzkost člověka, jehož každý umělecký čin či osobní projev byl hodnocen aparátem komunistické ideologie ve stalinistickém Sovětském svazu, je fascinující. Festival nabídne výběr Šostakovičových děl z komorní oblasti, která budou postavena do protikladu s díly světové literatury.
Ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz zve na jubilejní 60. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena
Hudební festival Ludwiga van Beethovena Teplice byl založen v roce 1964 na počest pobytu tohoto skladatele v teplických lázních v letech 1811 a 1812. Festival vycházel z původních Dnů Ludwiga van Beethovena, které se konaly v Teplicích od roku 1951 v rámci Letní koncertní sezóny. V současné době je pořadatelem festivalu pověřena statutárním městem Teplice Severočeská filharmonie Teplice, která zabezpečuje dramaturgii a organizaci celého festivalu pod záštitou města. Program letošního ročníku nabídne ve dnech 22.5. až 19.6. rekordních 22 koncertů nejen v samotných Teplicích, ale i dalších krásných místech regionu.
Režisér Lukáš Trpišovský zve na nové představení Činohry Národního divadla s názvem Don Quijote. Pustá země
Na jeviště Státní opery bude v premiérách 30. dubna a 6. května uvedena nová inscenace Činohry Národního divadla s názvem Don Quijote. Pustá země. Režie se ujal tandem SKUTR tvořený uměleckými šéfy Činohry ND Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským. Jak již název napovídá, představení vychází ze dvou zásadních literárních děl různých historických období: renesančního parodického rytířského románu Miguela de Cervantese z roku 1605 a modernistické básnické skladby anglického autora Thomase Stearnse Eliota z roku 1922 v novém českém překladu Petra Onufera.
Dramaturgyně Cyklu soudobé hudby Prague Philharmonia Hana Dohnálková zve na nejbližší koncerty orchestru
Další koncert orchestrální řady Prague Philharmonia, v této sezoně již předposlední, proběhne v neděli 27. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina od 19.30 pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Emmanuela Villauma. Zaznějí díla německojazyčných autorů 19. století: Carla Marii von Webera, Richarda Wagnera a Gustava Mahlera. Hlavním hostem večera bude americký basbarytonista Nicholas Brownlee, který se představuje v posledních letech na světových pódiích ve velkých wagnerovských rolích včetně Wotana, Donnera, Amfortase či Holanďana.
Ředitel MHF Dvořákova Praha Jan Simon představuje program letošního ročníku
Velkolepého zahájení koncertní sezóny se v prvním zářijovém týdnu již tradičně ujímá Dvořákova Praha. Důraz při tom klade na den, kdy by nejslavnější český skladatel oslavil svoje narozeniny. V roce 2025 se festival koná od 5. do 23. září. Festival nabízí díla mnohokrát prověřená časem i řadou provedení, ale zároveň přináší i nové impulzy. Systematicky pokračuje v zavedených koncertních řadách, ale posiluje také účast mladých umělců v různých etapách vývoje. Zdrojem je osobnost Antonína Dvořáka nejen jako vynikajícího skladatele, ale také jako renomovaného pedagoga.
Iniciátor a dramaturg oslav Mezinárodního dne tance Martin Kolda zve na program letošní přehlídky
Oslavy Mezinárodního dne tance letos vyvrcholí v úterý 29. dubna na Střeleckém ostrově, kde na hlavním pódiu vystoupí tanečníci všech možných stylů, od klasického baletu, přes bollywood, contemporary a poledance až po folklor, step anebo swing. Na návštěvníky open air festivalu 29. dubna na Střeleckém ostrově čekají taneční workshopy, vystoupení, battly a tančírny. Výběr toho nejlepšího z české taneční scény také uvede dvanáct profesionálních tanečních institucí v rámci galapředstavení 27. dubna v Divadle Hybernia.
Kristina Fialová zve na benefiční koncert s názvem Slavné operní sbory
Hudba spojuje lidi, probouzí emoce a léčí duši. Proto Nadační fond IMPULS pořádá již dvacátým rokem benefiční koncert na podporu psychoterapie pro lidi s nevyléčitelnou nemocí, roztroušenou sklerózou. Na letošní jubilejní ročník, který nese název Slavné operní sbory, se můžeme těšit ve středu 23. dubna od půl osmé večer v Betlémské kapli na Praze 1.