25. květen 2021

Poslechněte si podcast: Ředitelka České asociace streetwork Zikmundová: Lidé po výkonu trestu by měli dostat více pracovních příležitostí

Ranním hostem Rádia Z byla ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová. Streetwork je metoda sociální práce, kdy sociální pracovník kontaktuje osoby, které potřebují pomoc, ale sami by si o ni neřekli. Pracovnici vyráží za klienty do ulic, parků i do bytů. Na podrobnosti ohledně této metody se Zikmundové v ranním vysílání ptala moderátorka Petra Květová Pšeničná. Cílová skupina je velmi široká, patří sem děti a dospívající, lidé se závislostmi, lidé bez domova, senioři nebo migranti. Česká asociace streetwork sdružuje organizace, které v Česku poskytují tyto terénní služby. Ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi je podle Zikmundové terénních pracovníků v České republice stále málo. „Preventivní služby jsou podceňovány. Jejich efekt není vidět v horizontu roku, dvou ani čtyř. Politici nejsou ochotni a schopni plánovat na delší čas. Pokud si máme být jisti efektem, vyžaduje to práci v dané lokalitě alespoň na deset let,“ říká ředitelka. Koronavirus byl pro streetwork velkou překážkou. Po vypuknutí pandemie loni na jaře bylo z nařízení vlády poskytování těchto sociálních služeb přerušeno. U práce v terénu je přitom důležitá kontinuita. Pokud je přerušena, velmi těžce se v práci navazuje. „Každá krize ale přináší příležitosti. Pandemie koronaviru nám umožnila změnit přístup k bezdomovectví. V mnohých městech a obcích se to podařilo. Na tuto cílovou skupinu byla upřena větší pozornost i větší podpora,“ dodává ředitelka. Jednou z aktivit asociace je i preventivní program Restart shop, který podporuje návrat lidí po výkonu trestu do společnosti. Asociace nedávno zveřejnila studii, podle které se 19 z 25 účastníků programu dostalo na trh práce. Zikmundová přiznala, že takový výsledek překvapil i je samotné. Mají z něj ale pochopitelně radost.

13:22

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Dnes 16:13

Adam Sedlák: BANGER! je film pro mladé, proto jsem natáčel na iPhone

,,Chtěl jsem natočit film pro mladé publikum. A k tomu rap, ulice a drogy patří. Po seriálu Semestr jsem plynule pokračoval. BANGER! není sonda do života mladých, ani do rapové scény, ale premisa je příběh kluka, který se chce dostat do rapového světa,” říká režisér Adam Sedlák, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. ¨

Včera 15:39

Zakladatelka Migréna help Rýza Blažejovská: Odborníci intenzitu bolesti při migréně přirovnávají k intenzitě bolesti při zlomenině nebo při porodu

„Každé roční období přináší výzvy pro lidi s migrénou. Léto kvůli vysokým teplotám, bouřkám, větru, extrémnímu suchu a protože se mění tlak,” popisuje úskalí migrény ranní host Rádia ZET Rýza Blažejovská. „Když přijde změna, mozek člověka s migrénou reaguje záchvatem migrény.” 

Před čtyřmi dny 16:55

Lékař a odborník na klíšťata Radek Klubal: Historicky bylo běžné, že si člověk odstranil klíště sám

„Kvůli globálnímu oteplování, kdy zima už není co bývala, hory nevymrznou a klíšťata, která se snaží přezimovat a přežít v listí, nevyhynou. Dochází tak k většímu celoplošnému šíření infekcí,” vysvětluje lékař a odborník na boreliózu Radek Klubal, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 14:38

Gregor Mendel a jeho výročí má záštitu UNESCO, říká organizátor Mendel festivalu Jakub Carda

Letos uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela. K příležitosti jeho narozenin se už několik let pořádá Mendel festival. „Není to jen hudební věc,” říká na úvod ředitel obecně prospěšné společnosti Společně a organizátor Mendel festivalu Jakub Carda, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 15:18

Vyprávěj byla herecká škola, říká představitelka Evy Andrea Růžičková

,,Role nechávám přijít samovolně, do ničeho se netlačím. Rafťáci byli letní zábava, zatímco v seriálu Vyprávěj jsem se herecky posouvala výš. Teď, když mám rodinu, nesmí natáčení ohrozit její chod, říká herečka Andrea Růžičková, která byla ranním hostem na Rádiu ZET.

Před týdnem 14:41

Lucie Hrdá: Mluvím o věcech bez obalu

,,Mluvím o věcech bez obalu, to je důvod, proč mě někdo může mít za drsnou. Beru to jako úhel pohledu. Pokud je vhodný okamžik, mluvím i sprostě. Nejsem kostýmková advokátka ani nemám hodinky za milion. Bylo by to u mě kontraproduktivní,” popisuje samu sebe Lucie Hrdá, advokátka se specializací sexualizované násilí. 

Před týdnem 17:11

Jednodušší je připravit se na konfrontační politický rozhovor, říká Čestmír Strakatý

„Určitě je pro mě výrazně jednodušší připravit se na konfrontační politický rozhovor než připravit se na společenský nebo umělecký rozhovor s nějakou osobností, kterou třeba tak dobře neznám a u které nevím, jak bude odpovídat. To je pro mě často složitější a jdu do těch rozhovorů s větší nervozitou, než když přijde třeba premiér,” říká ranní host Rádia ZET, moderátor Čestmír Strakatý. 

Před týdnem 20:37

Zažívali jsme nezvladatelné situace, říká terapeutka Boulterová

,,Mým impulsem k muzikoterapii byl autistický syn, s kterým jsme zažívali nezvladatelné situace. Nejdříve s ním, pak mezi sebou a nakonec i s okolím. Potřebovala jsem se zklidnit. Všechno se mě velmi dotýkalo,” říká Veronika Boulterová, muzikoterapeutka a energetická psycholožka. 

Před týdnem 16:07

Nejvíc si vychutnám zápas, když můžu ležet doma na gauči, říká komentátor Záruba

Nedílnou součástí Mistrovství světa v hokeji jsou televizní přenosy s komentářem Roberta Záruby. ,,Nejvíc si vychutnám zápas, když můžu ležet doma na gauči. Letošní rok měl úžasnou atmosféru,” říká sportovní komentátor, který byl ranním hostem Rádia ZET.  

Před týdnem 16:25

Zpívám víc při vědomí než před lety, říká zpěvák Dan Bárta

,,Existence kapely, která se po 30 letech vrací, aby potěšila lidi, kteří si s ní přišli zavzpomínat na své a její mládí, tak to patří k věci, že se člověk většinou nežinýruje a nesnaží se nad repertoárem vyzrát, ale nabízí lidem, co měli kdysi rádi,” popisuje příležitostný návrat kapely Alice její frontman Dan Bárta.