13. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco: Trend dárcovství je v Česku neobyčejně pozitivní

Nadace Via uspořádala sbírku pro lidi na jižní Moravě postižené tornádem, ve které se dosud vybralo téměř 220 milionů korun. Vybraná částka překvapila i výkonného ředitele této nadace Zdeňka Mihalca. „Ještě před třemi týdny by nás ani ve snu nenapadlo, že je v Čechách během několika dnů možná vybrat takovou sumu,“ říká Mihalco. Do sbírky nadace Via se zapojilo přes 150 tisíc lidí. Nejčastěji lidé darují 500 až 1000 korun. Sbírka poběží až dokonce července. Sbírek na pomoc jižní Moravě bylo ale mnohem více. Za obrovskou solidárností Čechů stojí podle Mihalca především to, že podobnou katastrofu Česko dosud nezažilo. Výrazný vliv mají také technologie, které sbírky výrazně usnadňují. „V dnešní době můžete darovat peníze na pár kliků. To je důležité pro tu prvotní emoci, protože lidé většinou darují v prvních 48 hodinách,“ dodává Mihalco, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná. Mihalco v rozhovoru také vysvětlil, že vzhledem k velkému počtu sbírek byla nutná koordinace mezi jednotlivými nadacemi. „Mohlo by se jednoduše stát, že nějaká rodina by dostala víc peněz, než potřebuje. A naopak jiná rodina, která není tak šikovná, by nedostala nic. Tomu jsme chtěli zabránit,“ vysvětluje výkonný ředitel. Vznikla proto společná databáze. Všechny postižené rodiny dostaly v první fázi 150 tisíc korun. V další fázi už jsou peníze rozdělovány podle individuálních potřeb. Trend dárcovství je v Česku podle Mihalca neobyčejně pozitivní. „Dárcovství roste výrazně rychleji než ekonomika. Souvisí to s tím, že společnost bohatne. Je za tím ale také kultivace společnosti i schopnost neziskovek říci si o dar a pracovat profesionálně,“ dodává Mihalco.

13:18

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Před třemi dny 16:55

Lékař a odborník na klíšťata Radek Klubal: Historicky bylo běžné, že si člověk odstranil klíště sám

„Kvůli globálnímu oteplování, kdy zima už není co bývala, hory nevymrznou a klíšťata, která se snaží přezimovat a přežít v listí, nevyhynou. Dochází tak k většímu celoplošnému šíření infekcí,” vysvětluje lékař a odborník na boreliózu Radek Klubal, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před čtyřmi dny 14:38

Gregor Mendel a jeho výročí má záštitu UNESCO, říká organizátor Mendel festivalu Jakub Carda

Letos uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela. K příležitosti jeho narozenin se už několik let pořádá Mendel festival. „Není to jen hudební věc,” říká na úvod ředitel obecně prospěšné společnosti Společně a organizátor Mendel festivalu Jakub Carda, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 15:18

Vyprávěj byla herecká škola, říká představitelka Evy Andrea Růžičková

,,Role nechávám přijít samovolně, do ničeho se netlačím. Rafťáci byli letní zábava, zatímco v seriálu Vyprávěj jsem se herecky posouvala výš. Teď, když mám rodinu, nesmí natáčení ohrozit její chod, říká herečka Andrea Růžičková, která byla ranním hostem na Rádiu ZET.

Před šesti dny 14:41

Lucie Hrdá: Mluvím o věcech bez obalu

,,Mluvím o věcech bez obalu, to je důvod, proč mě někdo může mít za drsnou. Beru to jako úhel pohledu. Pokud je vhodný okamžik, mluvím i sprostě. Nejsem kostýmková advokátka ani nemám hodinky za milion. Bylo by to u mě kontraproduktivní,” popisuje samu sebe Lucie Hrdá, advokátka se specializací sexualizované násilí. 

Před týdnem 17:11

Jednodušší je připravit se na konfrontační politický rozhovor, říká Čestmír Strakatý

„Určitě je pro mě výrazně jednodušší připravit se na konfrontační politický rozhovor než připravit se na společenský nebo umělecký rozhovor s nějakou osobností, kterou třeba tak dobře neznám a u které nevím, jak bude odpovídat. To je pro mě často složitější a jdu do těch rozhovorů s větší nervozitou, než když přijde třeba premiér,” říká ranní host Rádia ZET, moderátor Čestmír Strakatý. 

Před týdnem 20:37

Zažívali jsme nezvladatelné situace, říká terapeutka Boulterová

,,Mým impulsem k muzikoterapii byl autistický syn, s kterým jsme zažívali nezvladatelné situace. Nejdříve s ním, pak mezi sebou a nakonec i s okolím. Potřebovala jsem se zklidnit. Všechno se mě velmi dotýkalo,” říká Veronika Boulterová, muzikoterapeutka a energetická psycholožka. 

Před týdnem 16:07

Nejvíc si vychutnám zápas, když můžu ležet doma na gauči, říká komentátor Záruba

Nedílnou součástí Mistrovství světa v hokeji jsou televizní přenosy s komentářem Roberta Záruby. ,,Nejvíc si vychutnám zápas, když můžu ležet doma na gauči. Letošní rok měl úžasnou atmosféru,” říká sportovní komentátor, který byl ranním hostem Rádia ZET.  

Před týdnem 16:25

Zpívám víc při vědomí než před lety, říká zpěvák Dan Bárta

,,Existence kapely, která se po 30 letech vrací, aby potěšila lidi, kteří si s ní přišli zavzpomínat na své a její mládí, tak to patří k věci, že se člověk většinou nežinýruje a nesnaží se nad repertoárem vyzrát, ale nabízí lidem, co měli kdysi rádi,” popisuje příležitostný návrat kapely Alice její frontman Dan Bárta.  

Před týdnem 14:14

Nejlepší doporučení na tábor je od kamaráda, říká Miroslav Topinka z Asociace dětské rekreace

„Úplně nejlepší doporučení na tábor je to, když tam jel nějaký kamarád, kterého znáte. Pokud takového nemáte, ptejte se po referencích. Dál se podívejte, jak dlouho to ten provozovatel dělá,” říká ranní host Rádia ZET Miroslav Topinka. Dodává, že pokud provozovatel pořádá dětské tábory třeba deset dvacet let, nejspíš je to známka toho, že to umí. 

Před 2 týdny 15:36

Z přístupu univerzit jsem vyrozuměl, že chodit se studentkami je jednou z akademických svobod, říká ombudsman Technické univerzity v Liberci Petr Pavlík

„Moje první setkání s problematikou sexuálního obtěžování na akademické půdě bylo před dvanácti lety. Byl to velmi vážný případ. Ale myslím si, že tento fenomén tady asi byl vždycky, akorát se o něm nemluvilo,” říká ranní host Rádia ZET Petr Pavlík.