Live rozhovory
Epizoda 17416. červen 2022

Poslechněte si podcast: Ředitel MHF Dvořákova Praha Jan Simon představuje aktuální ročník festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha představuje více než dva týdny naplněné hudebními událostmi, jejichž mimořádnost je dána jak dramaturgickým uchopením ústředního tématu festivalu, tak složením účinkujících hudebníků z řad světové interpretační extratřídy. Podzimní část pražské koncertní sezóny je tak zahájena velkolepým festivalem, který nese jméno světově nejproslulejšího českého skladatele.

12:54

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 374Včera 09:37

Dramaturgyně Cyklus S orchestru PKF-Prague Philharmonia Hana Dohnálková zve na narozeninový koncert orchestru 1.10.2023

V neděli 1. října ve Dvořákově síni Rudolfina oslaví orchestr PKF-Prague Philharmonia třicet let svého trvání. v Rámci večera zazní hudba Franze Schuberta, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a Jana Václava Hugo Voříška. Orchestr bude řídit dirigent Christoph-Mathias Mueller [https://www.pkf.cz/christoph-mathias-mueller].

Epizoda 373Před dvěma dny 05:28

Předsedkyně spolku Kruh a ředitelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová zve na letošní ročník festivalu

Spolek KRUH se věnuje propagaci architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh doposud uspořádal přes 300 přednášek a diskusí o architektuře, 10 ročníků festivalu Film a architektura a vydal sedm sborníků o architektuře mapující činnost Kruhu formou rozhovorů s autory přednášek. Od roku 2010 Kruh pořádá celorepublikový festival Den architektury. Letošní ročník se koná od 29. září do 5. října 2023.

Epizoda 372Před třemi dny 09:17

Klavíristka Čechová přibližuje své aktivity na letošním ročníku MHF Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica završí v tomto týdnu svoji první polovinu dvěma koncerty v Liberci a Novém Boru, kde se poprvé představí letošní umělecká garantka, klavíristka Jitka Čechová. Na Den české státnosti 28. září festival Lípa Musica již tradičně zařazuje koncerty do Městského divadla v Novém Boru. Letošní slavnostní večer bude současně i zahajovacím koncertem řady umělecké garantky, klavíristky Jitky Čechové, která je hlavní tváří letošního ročníku festivalu. Svatováclavský koncert nabídne unikátní formu „trojkoncertu“, neboť zaznějí tři instrumentální koncertní díla.

Epizoda 371Před týdnem 04:48

Violistka Kristina Nouzovská Fialová představuje letošní ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala

Ve dnech 29. září až 1. října proběhne další ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. O prestižní ocenění se utká 95 mladých hudebníků z více než tří desítek zemí. Vítěz si kromě peněžní ceny odnese i mistrovský smyčec, violové pouzdro a další ceny. Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala 2023 [https://www.violacompetition.com/cs/] je určena pro mladé violisty do 30 let. Do Prahy přijedou na konci září, aby tu předvedli své umění a poměřili své síly. Soutěž proběhne ve dnech 29. 9. až 1. 10. v sále Pražské konzervatoře.

Epizoda 370Před týdnem 07:46

Dětský sen Nikol Prokešové se proměnil v moderní varieté se stálou pevnou scénou v divadle Hybernia

Žánry kabaretu a varieté slavily svůj největší úspěch za první republiky a po druhé světové válce. Pražské divadlo Hybernia se ve čtvrtek 21. září po letech opět promění v elegantní a svůdný pařížský kabaret. Tato scéna v premiéře uvede Czech Cabaret Show s nádechem starých muzikálů v moderním provedení doplněné o akrobatické umění a pestré kostýmy.

Epizoda 369Před týdnem 05:17

Dvořákova Praha a debut v Japonsku. Sopranistka Kateřina Kněžíková prozrazuje svůj nebližší podzimní program

Světově uznávaná operní pěvkyně Kateřina Kněžíková má před sebou další nabitý podzim. Představí se v Rudolfinu na Dvořákově Praze a pak ji čeká podzimní turné s úplně prvním vystoupením v Japonsku.   Sopranistka se zkušenostmi ze světových pódií se ale předtím ještě několikrát představí v Česku. Nejblíže dnes v sérii árií z českých oper v doprovodu Orchestru Národního divadla a po boku svého manžela Adama Plachetky v pražském Rudolfinu. V rámci mezinárodního festivalu Dvořákova Praha tak zazní zpěv Lomikara z Kovařovicových Psohlavců, vystoupí Fibichova hrdinka dívčí války Šárka či Dvořákova kouzelnice Armida a chybět nebude ani Karel IV. v árii z opery na motivy Noci na Karlštejně a opery Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.

Epizoda 367Před týdnem 12:45

Dramaturg Opery ND a SOP Beno Blachut a vedoucí hudební přípravy Opery NF Zdeněk Klauda představují cyklus písňových recitálů ve Stavovském divadle

Kněžíková, Šrejma, Březina i Pučálková. Písňová tvorba nejen světových, ale i českých autorů ve Stavovském divadle. Na úspěšné provedení Schubertovy Zimní cesty v lednu 2023, při kterém si Opera Národního divadla ověřila nejen akustické možnosti prostoru obvykle vymezeného pouze účinkujícím, navážou v sezóně 2023/24 dopolední koncerty na jevišti Stavovského divadla. Vzájemná blízkost interpretů a diváků umožňuje intenzívní vzájemné prožití přednášených skladeb a mimořádný zážitek zvýrazněný jindy skrytým prostředím divadelního jeviště i samotným okolím staré Prahy. Právě z její bohaté hudební historie vychází dramaturgie recitálů, která ve své jarní části rozšiřuje svůj záběr s ohledem na Rok české hudby 2024 o další okruhy skladatelů. Zazní tak díla Richarda Wagnera, Carla Marii von Webera, Franze Liszta, Františka Škroupa, Ladislava Dusíka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka, Pavla Haase a mnohých dalších.

Epizoda 364Před 2 týdny 07:13

Galerista Tomáš Hejtmánek zve na výstavu děl Josefa Kotrby v Galerii Arthouse Hejtmánek

Radost ze života, optimismus a veselé, svěží barvy. To vše najdeme v obrazech naivistického malíře a samouka Josefa Kotrby (1896–1984). Výstavu jeho obrazů nazvanou Nalezený malíř Josef Kotrba pořádá od 15. září do 30. října letošního roku pražská galerie Arthouse Hejtmánek. „Poprvé se tak na veřejnost dostane více než sto obrazů tohoto téměř neznámého malíře,“ říká galerista Tomáš Hejtmánek. „O jeho osobním životě není známo téměř nic. Doufáme, že nám výstava pomůže získat nějaké informace o jeho osudu nebo podobě,“ pokračuje Hejtmánek.

Epizoda 366Před 2 týdny 06:51

Dora Štědroňová představuje program 31. ročníku Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni

31. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni nabídne od 13. do 20. září celkem čtyřicet představení a doprovodných akcí souborů z Polska, Slovenska, Litvy, Itálie, Ukrajiny a České republiky. Návštěvníci uvidí zahraniční inscenace Dmitrije Krymova, jednoho z nejoriginálnějších ruských režisérů, který Rusko po Putinově rozpoutání války na protest opustil, předního polského režiséra Jana Klaty, polské režisérky Katarzyny Kalwat a slovenské inscenace v režii Petry Tejnorové a Michala Vajdičky. Z České republiky se tradičně představí výběr z inscenací, které vznikly za uplynulou sezónu na domácích pódiích. Hlavní program doplní také open-air představení zdarma, sekce Johan uvádí v Moving Station, debaty, workshopy a výstava.

Epizoda 365Před 2 týdny 03:05

Dirigent Jakub Hrůša zve na koncert Vídeňských filharmoniků pražském Rudolfinu

Pět vystoupení zahraničních orchestrů během sedmi dní v rámci programové řady Světové orchestry. To je bilance, se kterou spěje programově nabitý začátek 16. ročníku Dvořákovy Prahy k pomyslnému vrcholu prvního festivalového týdne: 13. září se ve Dvořákově síni Rudolfina představí Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši, sólistou večera bude klavírista Igor Levit. Program složený z 2. klavírního koncertu Johannese Brahmse a 8. symfonie Antonína Dvořáka bude živě přenášet stanice ČT art a ČRo Vltava, zároveň se jedná o jedno z pouhých tří vystoupení tohoto prestižního orchestru, které každý rok pravidelně přenáší vysílací síť EBU.