Live rozhovory
Epizoda 17416. červen 2022

Poslechněte si podcast: Ředitel MHF Dvořákova Praha Jan Simon představuje aktuální ročník festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha představuje více než dva týdny naplněné hudebními událostmi, jejichž mimořádnost je dána jak dramaturgickým uchopením ústředního tématu festivalu, tak složením účinkujících hudebníků z řad světové interpretační extratřídy. Podzimní část pražské koncertní sezóny je tak zahájena velkolepým festivalem, který nese jméno světově nejproslulejšího českého skladatele.

12:54

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 247Včera 07:13

Primárius Doležalova kvarteta Václav Dvořák zve na koncert 28.11.2022 v sále Martinů

Dnes, v pondělí 28. listopadu od 19:30 v Sále Martinů na HAMU, bude hostem Doležalova kvarteta ukrajinsko-americký klavírista Stanislav Khristenko. Rodák z Charkova, žijící momentálně ve Washingtonu, je oceňovaným interpretem, který bude měsíc po tomto svém vystoupení v Praze debutovat v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. Speciálním hostem večera bude také pianista Martin Kasík, který návštěvníky pozve na další ročník festivalu Qu@rtet+.

Epizoda 242Před třemi dny 07:32

Tomáš Hejtmánek zve do Arthouse Hejtmánek na tradiční vánoční aukci 8.12.2022

Předaukční výstava probíhá od 28.11. do 7.12. v Arthouse Hejtmánek v Goetheho 17/ 2, Praze-Bubenči.

Epizoda 246Před pěti dny 05:03

Ředitelka festivalu Den flamenca Karol Martincová představuje letošní ročník přehlídky

Flamenko je považováno za světový unikát, i proto jej UNESCO přidalo na seznam nehmotného kulturního dědictví. Festival Den flamenka (Día del flamenco) oslaví toto hudebně-taneční umění multižánrovou flamenko-balkánskou nocí 26. listopadu v Praze a 27. listopadu v Českých Budějovicích. Festival proběhne v sobotu 26.11. v pražském divadle U Hasičů a následně o den později - 27.11. - v Malém sále českobudějovického KD Metropol. Na jedno pódium přivede novou sestavu renomovaného slovensko-českého projektu Morenito de Triana Trio spolu se vzácnými hosty: první flamenkovou zpěvačkou v Chorvatsku Ninou Ćorić a mezinárodně respektovaným slovinským tanečníkem Mitjou Obedem. V Praze navíc program uvede flamenková fiesta, tedy tradiční exhibice tanečních akademií z celé České republiky i Slovenska.

Epizoda 245Před týdnem 10:37

Adam Plachetka přidává další podrobnosti o novém CD Molieri

Nové album Molieri, které Adam Plachetka nahrál za doprovodu orchestru Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka, přináší díla obou skladatelů a zaměřuje se konkrétně na basbarytonové árie z jejich komických oper. Jedná se o program, který už umělci v tomto spojení dříve několikrát provedli koncertně. Slavné árie z Mozartových oper na libreta Lorenza da Ponteho jsou zde konfrontovány s úryvky ze Salieriho oper Falstaff, Axur, La grotto di Trofonio a La scuola de' gelosi. Samotná Salieriho hudba objasňuje, proč měl skladatel svého času takový úspěch a proč u něj studovali takoví velcí skladatelé, jako byli například Beethoven, Schubert nebo Liszt.

Epizoda 244Před týdnem 07:17

Basbarytonista Adam Plachetka o svém novém CD s názvem Molieri

Mozart, nebo Salieri? Molieri! Adam Plachetka zítra pokřtí nové album, na kterém za doprovodu orchestru Czech Ensemble Baroque zpívá árie od dvou klasicistních velikánů, jež dramatické umění vykreslilo jako rivaly - zvláště Salieriho pak jako ztělesnění závistivé neschopnosti. Realita ovšem zdaleka nebyla tak jednoduchá.

Epizoda 243Před týdnem 09:43

Dramaturgyně cyklu soudobé hudby orchestru PKF Hana Dohnálková zve na koncert 22.11.2022, na němž zazní tvorba soudobého slovenského skladatele a dirigenta Mariána Lejavy

Koncert "Marián Lejava - dirigent, nebo skladatel?" uvede v Praze díla současného slovenského umělce. Slovenský dirigent a skladatel Marián Lejava (1976) pravidelně hostuje například ve Slovenském národním divadle nebo ve Slovenské filharmonii. Přestože v České republice je známa spíše jeho dirigentská stránka, úterní koncert orchestru PKF - Prague Philharmonia v rámci abonentního cyklu soudobé hudby S jej představí především v roli skladatele a dramaturga s bohatou fantazií. "Portrét plný premiér" se uskuteční v úterý 22. listopadu od 19:30 v Divadle NoD v Dlouhé ulici. Dvě skladby na koncertě zazní ve světové premiéře (Klavírní trio č.1 "Con Brio" a Walden pro basklarinet a smyčcové kvarteto) a jedna v české premiéře (Mo(o)nical(l) pro sólovou flétnu). Kromě toho bude uvedena také skladba Elogiaria pro sólové housle, která je "hommage variacemi" na Händelovo téma.

Epizoda 241Před týdnem 07:46

Režisérka Marianna Arzumanová zve na pohádkové představení Zimní kouzlo

Divadlo MA uvede v adventním čase hru podle pohádky O dvanácti měsíčkách. Hru inspirovanou tradiční pohádkou O dvanácti měsíčkách, ovšem v humorném převyprávění, uvede v předvánočním období pražské Divadlo MA. Režisérka a ředitelka divadla Marianna Arzumanová vybrala pro své ztvárnění příběhu o Marušce, která je vyhnána zlou macechou do lesa, kde se setkává s dvanácti měsíčky, název Zimní kouzlo. Inscenace je určena dětem i dospělým a její obnovená premiéra se odehraje 24. listopadu od 19:00 na scéně Divadla MA na adrese Žitná 41.

Epizoda 238Před týdnem 11:40

Kurátor Galerie Středočeského kraje Richard Drury zve na výstavu sester Květy a Jitky Válových

V Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře se 6. listopadu otevřela výstava sester-dvojčat Květy a Jitky Válových s názvem Cesta předurčena osudem, která představí životní dílo těchto dvou výrazných osobností u příležitosti stého výročí jejich narození. Sestry Válovy patří k nejvýraznějším osobnostem českého umění od konce 50. let 20. století, kdy se staly součástí výrazného nástupu mladé umělecké generace v rámci uvolňujících se poměrů společensko-kulturního „tání“. Od samého počátku vycházela tvůrčí výpověď obou sester z hlubokého soucítění s údělem člověka, nejdříve promítaného do konkrétních výjevů z průmyslového prostředí jejich rodného Kladna, posléze jako všelidská symbolika zobecněných figur.

Epizoda 226Před týdnem 08:29

Manažer Tanečního centra Praha Antonín Schneider zve na představení s názvem Elixír

Taneční centrum Praha - konzervatoř a gymnázium připravila se svými studenty, členy Baletu Praha Junior večer, sestávající ze čtyř děl významných českých a zahraničních choreografů a jednoho tanečního příběhu s detektivní zápletkou. Koná se 25.11. ve Švandově divadle a 28.11. v KD Ládví v Praze.

Epizoda 240Před 2 týdny 09:19

Projektová manažerka Festivalu francouzského filmu Anna Mitéran představuje program letošního 25. ročníku

Program Festivalu francouzského filmu od 24. do 30. listopadu nabídne v kinech v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě celkem 54 filmů. Letošní 25. ročník se ponese v duchu oslav francouzské kinematografie, v sekci TOP 10 uvede nejlepší francouzské filmy posledních let. Chybět nebudou předpremiérové novinky, krátkometrážní filmy a nové snímky z festivalu v Cannes. Festival uvede celkem 159 projekcí.