Live rozhovory
Epizoda 2031. září 2022

Poslechněte si podcast: Ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon upřesňuje program letošního ročníku festivalu

Jednou z novinek je Dvořákova Praha na Bořislavce. Tato nová programová řada podtrhuje propojení Karla Komárka a jeho nadace s festivalem Dvořákova Praha, jehož je největším mecenášem. Právě umístění nové koncertní řady do objektu Bořislavka, tedy nového sídla Karel Komárek Family Foundation, je vyjádřením sounáležitosti nadace s festivalem. Toto symbolické spojení posiluje i skutečnost, že program této řady je dominantně věnován mladým interpretům. Jejich umělecký rozvoj nadace intenzivně podporuje ve spolupráci s pořadatelem Dvořákovy Prahy, tedy Akademií klasické hudby. Všechny koncerty budou mít formát „soirée“, tedy podvečerních koncertů, které kladou menší důraz na formálnost, ale chtějí nabídnout hudební zážitek všem, kteří v okolí Bořislavky žijí nebo pracují.

07:03

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 213Před třemi dny 09:22

Tanečník a choreograf David Stránský zve na derniéru představení Kouzelný cirkus v Laterně magice

Představení bude mít 28. září na Nové scéně Národního divadla slavnostní derniéru. V žánru tanečního a nonverbálního divadla bylo nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Poetický příběh o putování dvou klaunů - veselého a smutného - za krásnou Venuší měl svou premiéru 15. dubna 1977 v tehdejším pražském sídle Laterny magiky, v paláci Adria. Tvůrci v čele s Evaldem Schormem a Josefem Svobodou vytvořili plnohodnotně multimediální i multižánrovou inscenaci. Jako snad žádné jiné představení té doby přinesl Kouzelný cirkus film, balet, moderní tanec, pantomimu, černé divadlo i náznak divadla loutkového - to vše na jednom jevišti.

Epizoda 200Před třemi dny 13:02

Houslový virtuóz Václav Hudeček zve na 31. ročník festivalu Svátky hudby v Praze - Václav Hudeček a jeho hosté

31. ročník přinese sedm koncertních zastavení. Zahajovací koncert proběhne v úterý 25. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Kromě Václava Hudečka na něm vystoupí celá řada dalších sólistů a hostů. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude řídit Robert Kružík.

Epizoda 212Před týdnem 08:52

Radek Baborák představuje projekt Showcase 2022

Festival Dvořákova Praha nabídne tento čtvrtek 22. září v 19:00 v Dvořákově síni Rudolfina přehlídku špičkových hudebníků současné mladé generace. Za doprovodu orchestru Ukrajinsko-česká Sinfonietta a Radka Baboráka se představí výběr mladých sólistů, kteří aspirují na členství v interpretační špičce. Projekt Showcase vznikl z iniciativy Institutu umění – Divadelního ústavu a proexportní hudební kanceláře SoundCzech za podpory Ministerstva kultury ČR. Současný patron a manažer Showcase Radek Baborák přizval do projektu rovněž Akademii klasické hudby - pořadatele mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha - a Hudební a taneční fakultu AMU.

Epizoda 211Před týdnem 06:44

Robert Lepage o svém projektu 887

Mezinárodní festival divadlo v Plzni otevřela inscenace kanadského divadelníka Roberta Lepage. Kanadský režisér, herec a dramatik spolupracoval například s Peterem Gabrielem, slavným Cirque du Soleil nebo Metropolitní operou v New Yorku. Do Plzně se po letech domlouvání konečně podařilo přivést jeho sólový projekt nazvaný 887. Multimediální inscenace diváky zavádí do Lepagova dětství, přímo do domu v Quebeku číslo 887, kde umělec vyrůstal v rodině spolu s dalšími třemi sourozenci. Představení nemá jen dokumentární a silnou technologickou složku, je také o paměti a historii.

Epizoda 210Před 2 týdny 09:03

Matyáš Kodl o podzimní aukci Galerie Kodl Artslimit Online 4

Aukční portál artslimit.com se zaměřením na umění v sobě spojuje moderní technologie a pečlivou kurátorskou práci. Uživatelům nabízí maximální komfort a zároveň přináší jedinečné kouzlo aukce. Do nabídky Artslimit se vždy dostanou jen díla prověřená kurátory Galerie KODL. Čtvrtá Artslimit online aukce představuje vyváženou kolekci děl 19. a 20. století s přesahy současné tvorby, ale i do starého umění. Jsou zde zastoupeni autoři, jejichž jména rezonují nejen v sálových aukcích Galerie KODL, ale i celá řada dalších zajímavých umělců.

Epizoda 209Před 3 týdny 09:14

Houslista Jiří Vodička zve na své koncerty v rámci Svatováclavského hudebního festivalu

Koncerty se konají zítra 9.9. v Bolaticích a v sobotu 10.9. v Ostravě-Pustkovci. Již 19. ročník Svatováclavského hudebního festivalu probíhá nyní od 2. září do 28. září a nabízí 33 koncertů po celém Moravskoslezském kraji. Uvádí nejen špičkově interpretovanou duchovní a starou hudbu, na kterou se specializuje, ale i jazz. Hlavní zahraniční hvězdou je tentokrát Elīna Garanča.

Epizoda 208Před 3 týdny 04:47

Ředitel Dvořákova festivalu Jakub Hrubý zve na Dvořákovo Stabat Mater v Mělníce

Letošní ročník probíhá už od 1. května a připravil téměř 60 koncertů ve více než 40 obcích v 7 krajích České republiky. Na závěrečný koncert nás v telefonickém rozhovoru pozval ředitel festivalu Jakub Hrubý. „Všechny svoje symfonie bych dal za to, kdybych vynalezl lokomotivu,“ řekl kdysi Antonín Dvořák. Jeho cestovatelskou vášeň i hudební odkaz spojuje Dvořákův festival. Letošní již 66. ročník nabídl během léta desítky koncertů, jejichž návštěvníci měli příležitost spojit hudební zážitek s poznáváním nejrůznějších míst v Čechách.

Epizoda 207Před 3 týdny 11:44

Lenka Bakešová zve na mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 2022

Prague Art Week zve ve dnech 9.-15.9.2022 do více než pěti desítek galerií, muzeí, ale i sbírek umění a dalších uměleckých institucí po celé Praze.

Epizoda 204Před 3 týdny 11:28

Předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libor Honzárek zve na Dny evropského dědictví 2022

Každý rok v září probíhají Dny evropského dědictví ((EHD), v jejichž rámci se nejširší veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letošní Dny evropského dědictví se uskuteční od 10. do 18. září 2022 a jejich tématem je: Sustainable Heritage - Udržitelné památky. Slavnostní zahájení letošního ročníku se uskuteční v sobotu 10. září v Chebu.

Epizoda 2062. září 2022 06:15

Markéta Cukrová o své roli v Tak tiše až

V divadle Komedie bude mít 5. a 6. září světovou premiéru intimní komorní opera Tak tiše až. V novém hudebním díle hledá dospělá žena odvahu se po letech vypořádat s traumatem, které prožila na přelomu dětství a dospívání, a snaží se veřejně ukázat na viníka.