Interview Martina Kováře
28. červen 2021

Poslechněte si podcast: Ředitel EP Energy Tomáš David: Za posledních 50 let se koncentrace oxidu uhličitého zdvojnásobila. Je potřeba s tím něco dělat, dopad na lidstvo je velký

Tzv. green deal, neboli zelená energetika je podle generálního ředitele EP Energy Tomáše Davida důležité téma. „Dnes je to hodně politické téma. Otázka ochrany klimatu je ale jedna z největších otázek, které lidstvo dnes na světě řeší,“ říká David, který byl hostem Interview Martina Kováře. Během posledního milionu let byla koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře mezi 160 a 220 ppm. Za posledních padesát let se tato hodnota zdvojnásobila. „Dopad na lidstvo je velký, je potřeba s tím něco dělat,“ vysvětluje David. Zlomovým byl v tomto ohledu rok 2000, kdy začalo být diskutováno zpoplatnění produkce oxidu uhličitého. „Systém obchodování s emisemi skleníkových plynů je strašně velký přelom v energetice, který ji totálně změnil. A mění ji dodnes mnohem větší dynamikou než kdykoliv předtím,“ říká David. Přizpůsobit se tomu musí nejen energetické odvětví, ale i všechna ostatní. Týká se to sektoru výroby stejně jako bydlení i dalších oblastí lidského působení. Důsledkem podle Davida bude značný zánik uhelných elektráren. Ve všech ekonomikách jsou dnes prioritou obnovitelné zdroje. Ty ale nejsou schopné zajistit dodávky energie neustále. „Uhelné elektrárny budou odpadat nejrychleji. Stále je ale potřebujeme,“ dodává David. Ani Německo, které vyrábí z obnovitelných zdrojů 50 procent energie se bez konvenční energetiky neobejde. Tématem rozhovoru byla také jaderná energetika. Francie, která má v evropském měřítku největší podíl výroby energie právě z jaderných elektráren, bude nadále sázet na tento zdroj. To je pro Českou republiku podle Davida extrémně důležité. 

20:19

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 20:40

Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Online justice je trend, který sleduji v celé Evropě i v celém světě v poslední době. Asi je to logické. Já sám v tom ale shledávám mnoho významných argumentů, které by měly být jakýmsi zdviženým ukazovákem. Ne do všeho se tato metoda vedení justice a komunikace hodí,” konstatuje host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala. 

Před třemi dny 19:57

Česká republika zastropováním cen energií předvedla na své poměry skvělý časový výkon, říká ekonom Štěpán Křeček

Energetická krize má mnoho příčin a válka na Ukrajině je jen jednou z nich. Stále probíhají diskuze na téma, jestli zastropování cen nepřišlo pozdě. Podle ekonoma Štěpána Křečka předvedla Česká republika na své poměry skvělý výkon. Poradce premiéra byl hostem Interview Martina Kováře

Před čtyřmi dny 20:31

Vláda čelí těžkým zkouškám. Není se čemu divit, že opozice posiluje, říká politolog Pehe

O víkendu se uskuteční komunální volby a volby do třetiny Senátu. Podle politologa Jiřího Pehe, ale bude těžké odhadnout, zda přinesou zlom i v celostátní politice. ,,Těmito volbami se nemění politické trendy, ale nepodceňoval bych volby prezidentské,” říká Jiří Pehe v Interview Martina Kováře. 

Před pěti dny 20:31

Královna byla pro Brity majákem stability na pozadí neustálých změn, myslí si Jan Brunner

Obyvatelé ostrovního státu se s Alžbětou více než týden emotivně loučili a v mnoha případech to bylo hodně osobní. Co všechno znamená pro Británii smrt Alžběty II.? „Odešla legenda. Skončila druhá alžbětinská éra. Pro Velkou Británii jako takovou to ale příliš znamenat nebude, protože Karel III. je podle mě asi vůbec nejpřipravenější král v dějinách a nastupuje na trůn jako vůbec nejstarší král,” říká v Interview Martina Kováře na Rádiu ZET bývalý zástupce velvyslance v Londýně Jan Brunner. 

Před 2 týdny 20:43

Kardiologie udělala velký pokrok, ale zodpovědnost leží v našich rukách, varuje kardiolog Linhart

V léčbě kardiologických onemocnění se věda velmi posunula. Vymyslelo se několik nových postupů a léků. Je to oblast zajímavá a velmi dynamická, říká kardiolog Aleš Linhart, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před 2 týdny 20:38

Miroslav Kalousek: Sklízí ten, kdo nezasel

Oficiálně z politiky odešel, ale velké slovo v ní stále má. Na Twitteru ho sleduje přes 280 tisíc lidí. „Demokracie potřebuje aktivní občany,” říká bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 2 týdny 21:05

Vidím světlo na konci tunelu, říká energetický poradce Michal Šnobr

,,Energetický kolaps hrozil a pokud by nezasáhla vláda nebo Evropská komise na evropském trhu, tak si nechci představit, jak bychom dopadli,” říká energetický poradce Michal Šnobr, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 2 týdny 20:47

Elektrárna není hračka pro děti, varuje jaderný fyzik Ivan Wilhelm

Rusové vedou už půl roku válku a jeden z mnoha problémů, které to s sebou nese, je skutečnost, že jsou v ohrožení tamní jaderné elektrárny. Aktuálním problémem je ostřelování Záporožské elektrárny, která je nejvýkonnější v Evropě. ,,Není to hračka pro děti,” varuje jaderný fyzik Ivan Wilhelm.

Před 3 týdny 20:52

Cukrovka je epidemie, říká diabetolog Škrha

Může se pyšnit československým patentem za výzkum izoamylázy specifické pro slinivku břišní. Díky tomu se dostal ke studiu diabetu. ,,Nosil jsem si na Bulovku vzorky v igelitce,” vzpomíná lékař Jan Škrha, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 3 týdny 20:27

Nechceme vytvářet ghetta, konstatuje Michael Černý

,,Nejlepší, co můžeme udělat, je skutečně integrovat ukrajinské děti do českých škol. Nechceme vytvářet ghetta, chceme vytvářet plnohodnotné občany naší republiky. Doufáme, že školy zůstanou otevřené, distanční výuka bude poslední volbou,” říká ředitel klíčového odboru základního vzdělávání Ministerstva školství Michael Černý v Interview Martina Kováře.