- Podcasty
- Řečí peněz
Poslechněte si podcast: Horská: Přínosy eura převažují. Ale musíme být schopni růst
Analýza dopadu případného přijetí společné evropské měny eura místo české koruny, kterou na popud vlády vypracovala její Národní ekonomická rada, nedala jasnou odpověď. Výčet pro a proti dopadl prakticky vyrovnaně. „Euro může pomoci udělat z České republiky atraktivní zemi nejenom pro mezinárodní investice, ale opravdu není samospásné,“ říká v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus členka Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Řečí peněz
Přední čeští ekonomové glosují aktuální nejen ekonomické události, které hýbou naší i světovou společností.
Rozpočet roku 2025. Co si o něm myslí ekonomové?
Tento týden patří v české politice především návrhu státního rozpočtu na příští rok. V poslanecké sněmovně čelí ve druhém čtení pozměňovacím návrhům a to nejen z řad opozice. Co si o něm myslí renomovaní čeští ekonomové? Pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus přináší jejich odpovědi.
Ekonom Marek: Trumpova volební hesla jsou seznamem hrozeb
Až dvacetiprocentní cla, které plánuje zavést nový americký prezident Donald Trump, výrazně zasáhnou ekonomiky států Evropské unie, včetně české. Podle hlavního ekonoma konzultační společnosti Deloitte Davida Marka je pravděpodobné, že Trump většinu slibů splní. „Pokud realizuje více nebo méně ze svých předvolebních slibů, tak se máme na co těšit,“ dodává ironicky v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Matesová: Trumpovi se podařilo zbavit závislosti na Číně
Exprezident Spojených států Donald Trump se vrací do Bílého domu. Jeho zvolení ovlivní nejen Spojené státy, ale také globální obchod „Musíme být připraveni na období vysoké nejistoty, kolísání cen surovin, paniku na kapitálových a finančních trzích,“ varuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus ekonomka Jana Matesová, která zastupovala Česko ve Světové bance.
Jahn ze Škody Auto: Čína investovala do elektromobilů 15 let. O úspěchu výrobků ale rozhodne kvalita
Podíl Číny na evropském trhu s elektromobily stále roste. Míří sem až třetina jejího exportu elektromobilů, které konkurují nižší cenovkou. Mluví se mimo jiné o začátku obchodní války mezi USA a Čínou. Měla by Evropská unie jít americkou cestou a uvalovat na čínské dovozy cla? V pořadu Řečí peněz odpovídá Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing.
Evropský automobilový průmysl se dostane do světové špičky i v elektromobilitě
Věří v to přední evropští dodavatelé komponent i samotné automobilky, které čelí tlaku čínských výrobců. V Řečí peněz dnes bude hostem nejvýše postavený Čech v koncernu Volkswagen Martin Jahn, který se po letech strávených v Číně vrátil zpět do mladoboleslavské Škody Auto, kde jako člen představenstva má na starosti prodej a marketing. Jaký je jeho pohled na čínskou konkurenci se ptal Václav Pešička.
Ekonom: Kdo chce bydlet ve vlastním, musí se uskromnit
Dostupnost vlastního bydlení v Česku se zhoršuje. Více než tři čtvrtiny lidí ve věku nad 43 let ji podle nedávného průzkumu finanční skupiny Partners vnímá jako ještě horší než v 90. letech. „Můžeme v předvolební době čekat, že se budou objevovat různé návody, jakým způsobem zlepšit dostupnost bydlení,“ předpovídá v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus ekonom a rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák.
Testování soupeře, říká o uvalování cel na Čínu ekonom
Obchodní válka mezi Evropou a Čínou nabírá na obrátkách. Poté co schválily uvalení cel na dovoz čínských elektromobilů do Unie členské státy, tak jejich definitivní zavedení už je jen na rozhodnutí Evropské komise. „Ekonomika si tím může pouze koupit čas, aby udělala něco s vlastní konkurenceschopností,“ domnívá se v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus ekonom Lubor Lacina.
(Ne)digitalizované Česko. Proč jsme předposlední v EU?
Česko se snaží, ale v digitalizaci pokulhává a ve srovnání s Evropou ztrácí, uvádí Index prosperity. „Velká část digitalizace probíhá v pozadí. To znamená, abychom neobíhali úřady my, ale aby je obíhala data,“ hodnotí v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus ekonom David Navrátil. „Ve státní správě máme tabulkové platy, které ale neodpovídají trhu práce,“ dodává Michal Bláha (Piráti) z Českého digitálního týmu.
Švihlíková: Obrana, digitalizace, zalesňování. Tohle chceme?
Evropa má další návod, jak se vrátit na špičku světové ekonomiky. Připravil jej tým kolem Super Maria, jak se přezdívá bývalému šéfovi Evropské centrální banky (ECB) a italské vlády Mariu Draghimu. „Je třeba si říct, jestli ty základní priority, které jsou ve zprávě vytyčeny, jsou žádoucí a realistické,“ upozorňuje v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus ekonomka Ilona Švihlíková.