Hobby magazín
13. duben 2023

Poslechněte si podcast: Řebčíky dodají zahradě na vznešenosti a zapudí krtky. Maloval je už van Gogh

Řebčík královský je jarní květina, která připomíná lilii. Proto se jí také přezdívá lilie biblická. Doputovala k nám z Ameriky. Od dubna do května je k vidění na mnoha zámeckých zahradách.

03:00

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Dnes 03:16

Zvěřiny se nebojte. Během přípravy stačí dodržovat několik praktických zásad

Máte rádi zvěřinu a bojíte se její přípravy? Nejde o to vybrat nějaký lákavý recept. K přípravě zvěřiny je potřeba znát i některé praktické rady a tipy. Ať už z hlediska skladování, kuchyňských přístrojů nebo samotné přípravy. Ostatně právě letos si připomínáme 100 let české myslivosti. Tak zkuste zvěřinu připravit třeba na grilu a překvapte své přátele.

Před dvěma dny 02:58

V sádce na pstruhové farmě je čtyřicet tisíc ryb. Generační kusy mají i tři kilogramy

Pstruh je ryba říční a rybáři si jejich lov určitě užívají. Do restaurací, obchodů, ale i do sportovních rybníků je ale třeba velké množství ryb. Po celý rok jsou schopné je produkovat pstruhové farmy.

Před čtyřmi dny 02:47

Brzké letnění může být pro rostliny fatální. Připomeňte si základní pravidlo

Letněním se snažíme napodobit podmínky, které rostliny mají ve své domovině. Zejména v subtropických oblastech to funguje tak, že den bývá velmi teplý a suchý, ale noční teploty jsou výrazně nižší. Navíc, venku jsou rostliny vystavené proudění vzduchu, a to jim dělá dobře.

Před týdnem 03:00

Na ryby na vozíku nebo bez pomoci očí? Handicapovaní rybáři z Kladrub jezdí i na mistrovství světa

Místní organizace Českého rybářského svazu (ČRS) Kladruby je jedinou rybářskou organizací v České republice, která sdružuje handicapované rybáře. Díky rybářskému sportu se po úrazu či nemoci lidi s handicapem vracejí zpátky do přírody.

Před týdnem 03:18

Jaká voda je pro bazény nejvhodnější a jak často pouštět filtraci?

Konečně je teplo a možná už začínáte stavět nadzemní bazény, případně je kupovat a přemýšlet nad tím, jakou vodou je napustíte. Ze studny? Vrtu? Vodovodního řadu? Nebo si necháte vodu přivézt přímo v cisterně z vodárny? Jaká voda je pro bazény nejvhodnější?

Před týdnem 02:57

Český svaz chovatelů má vlastní zverimex. Vybrané zboží uspokojí i ty nejnáročnější

Zverimex a já není jen prodejnou s nabídkou krmiv a dalších potřeb pro zvířata. Je to společný projekt Českého svazu chovatelů a společnosti Ergotep v Proseči na Chrudimsku.

Před 2 týdny 03:17

Koupě vhodné prodlužovačky není jednoduchá. Záleží, co na ni připojíme a kde se bude používat

Prodlužovací kabely, přezdívané obecně jako prodlužovačky, máme doma téměř všichni. Někdy je používáme jen pro jeden spotřebič a jsou po léta ukryty někde v prachu za skříní či stolem, jindy patří mezi často využívané pomocníky pro mnoho různých strojů a přístrojů v dílně či na zahradě. Právě jejich použití je hlavním vodítkem k tomu, jaké prodlužovačky při koupi vybrat.

Před 2 týdny 03:03

Někteří včelaři nerespektují plemenářský zákon, v důsledku kazí populaci včely kraňské v Česku

Zejména majitelům vyšších šlechtitelských chovů včely medonosné kraňské dělá starosti rozrůstající se dovoz matek jiných, u nás legálně neuznaných plemen včel. Nejčastěji se dováží buckfastská včela, ale také italská, tmavá a další.

Před 2 týdny 03:00

Zahradní traktůrek za 100 000 korun doputoval k vítězce. Pojmenovala ho Fešák

Šťastnou výherkyní zahradního traktůrku v naší Velké jarní soutěži se stala Eva Chalušová z Týnce u Malého Boru. Rozhodlo o tom losování v živém vysílání v pátek 5. května.

Před 2 týdny 03:03

Chcete pěkný trávník? Poradíme, jak bojovat s mechem v trávníku a proč zalévat odstátou vodou

Sekat a zalévat. A když to budete dělat tři sta let, budete mít trávník jedna radost... takhle nějak se to radí. Ale co dělat, když chcete mít krásný trávník dřív?