Vlevo dole
Epizoda 19113. leden 2023

Poslechněte si podcast: Reaktor: „Kdybych byl mladší, tak…“ Bašta vyhrožoval Vlevo dole

Vy dnes jdete volit a Andrej Babiš včera (poprvé) přišel do televizní debaty s ostatními favority prezidentské volby. Podcast Vlevo dole byl u toho.

25:29

Vlevo dole

Vydává: Seznam Zprávy

Politické kauzy, boje o vliv i šeptanda z kuloárů Sněmovny. Podcast Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího o zákulisí české politiky. Každý týden na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 232Před dvěma dny 45:57

Bartoš je pod dredy rozený úředník, ale sráží ho chaos ve straně

Digitalizace, bydlení, místní rozvoj? Ne, Ivan Bartoš musí řešit, že se mu zase hádají straníci. Tentokrát kvůli Jance Michailidu, která je podle některých komunistka - a byla proto odvolána z vedení strany. V čem je tahle nejnovější pirátská hádka příznačná? Téma pro nejnovější díl politického podcastu Vlevo dole. „Přijde mi, že Bartošovi bere hrozně moc energie jeho strana, na níž se při každém sebemenším kroku musí pořád ohlížet. Kvůli extrémní vnitrostranické demokracii se pořád musí bát, aby nějaký naštvaný člen někdy v noci nevyvolal na internetovém pirátském fóru hlasování třeba o vystoupení z vlády,“ říká Václav Dolejší. Spíš než stranu to někdy připomíná nekonečnou schůzi SVJ: než se k něčemu dostanete, musíte dokola řešit pořád stejné historky. Kromě toho Bartošovi nesvědčí ani pozice ve vládě - Piráti jsou jediná čistokrevně liberální strana, jenže kvůli malému počtu poslanců si nemůžou moc dupnout. Voliči pak často mají pocit, že pro ně důležitá témata zůstávají nevyslyšena a Piráti příliš ustupují ODS nebo lidovcům. A digitalizace - výkladní skříň pirátské politiky - postupuje dopředu bolestně pomalu. „Kdo jiný než ministr pro digitalizaci z Pirátské strany by měl mít úplně jasnou koncepci a tu tvrdě tlačit. Jenže z Bartošových výroků člověk často není úplně moudrý a výsledkem je pro voliče chaos,“ myslí si Lucie Stuchlíková. Ustupuje Ivan Bartoš ostatním stranám příliš? V čem je podobný Andreji Babišovi? A je lepší mít svoji Michailidu, nebo svého Čunka? Poslechněte si celou epizodu politické talkshow! Na speciál Seznam Zpráv „Do důchodu bez důchodu?“ s podcastery z Ptám se já a Vlevo dole ve čtvrtek 15. června od 16:00 ve Vencovského aule na VŠE v Praze se registrujte zde [https://forms.office.com/e/FYb8LQ7VLp]. --- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 231Před čtyřmi dny 18:22

Reaktor: Babiš mohl mít Fialu na lopatě, ale promáchl

Po dlouhé době se v televizním duelu střetli premiér Petr Fiala (ODS) a opoziční lídr Andrej Babiš (ANO). Jak souboj dvou hlavních postav viděli autoři politického podcastu Vlevo dole, reportéři Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková? Do nedělní debaty musel jít v defenzivní pozici premiér Fiala, protože jeho vláda právě dělá nepopulární opatření, a dokonce i značná část jejích voličů zažívá rozčarování. „Čekal jsem, že toho Babiš využije. Že přijde připravený a prostě si to vychutná. Ale asi toho není schopen, spadl do svého klasického módu – byl to chaos, mluvil klasicky zmateně, neudržel myšlenku,“ hodnotí výkon opozičního šéfa Dolejší. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! Premiér Fiala toho naopak využil, z defenzivy přešel do útoku a z Babiše si občas přímo utahoval. Dotíral na něj, že pokud chce opravdu něco udělat pro lidi, ať jeho firmy zlevní potraviny. A pokud chce pomoci snižovat schodky, ať jeho holding přestane čerpat dotace. Ani premiér ale souboj zcela nevyužil. „Fiala byl lepší než Babiš, což je ale upřímně řečeno nízká laťka. Ale za mě to byla promarněná příležitost, jak promluvit k Babišovu publiku - premiér byl tradičně nekonkrétní, nevysvětloval, hodně to bylo vidět v části o obranné smlouvě s USA,“ říká Stuchlíková. Chtěli byste spravovat sociální sítě radši Andreji Babišovi, nebo Petru Fialovi? Kdo z nich by vyhrál v gorodkách? A s kým byste radši jeli na dovolenou? Poslechněte si čerstvý Reaktor ! --- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 230Před týdnem 21:14

Reaktor: Lhali, tajili, podváděli? Nebo si prostě jen deficitu nevšimli?

Fialova vláda musí prudce šlápnout na brzdu už letos. Poté, co se schodek státního rozpočtu se v květnu prohloubil na 271 miliard to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! Co si o tom myslí političtí reportéři a autoři politického podcastu Vlevo dole, Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková?  „V původním balíčku nachystala vyšší daně a úspory pro roky 2024 a 2025. A teď najednou oznámí, že šetřit se musí začít hned už letos. Přijde mi to tak trochu jako podvod, jestliže to nevěděla už před měsícem. Všechny varianty jsou špatně – buď to nevěděla, nebo to tajila, anebo nám lhala,“ argumentuje Stuchlíková.  Stanjura chce v letošních výdajích seškrtat zhruba 50 miliard, třeba ve vědě nebo platech státních zaměstnanců. Kromě nepopulárních škrtů by se z ohromných deficitů veřejných financí dalo i „vyrůst“, tedy nastartovat znovu hospodářský růst, což by na daních přineslo nové příjmy do státního rozpočtu. Jenže mnozí ekonomové se teď zabývají záhadou, proč česká ekonomika narozdíl od většiny unijních zemí neroste.  „Já mám hypotézu, že jsme prostě v covidu zlenivěli. To jsou všechny ty kompenzace a homeofficy. A totéž se týká i firem - ony nejsou nuceny k inovacím nebo modernizaci, protože jen čekají, na co budou dotace. Prostě starý dobrý kapitalismus skončil,“ míní Dolejší. Poslechněte se celý Reaktor! * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 229Před týdnem 39:51

Rozklad státu. Neumí spočítat studenty, děti ani důchodce

Připusťme si to: stát selhává. Jakmile jakýkoliv úřad čelí většímu náporu, okamžitě se hroutí. Na vině je pravěká byrokracie postavená na papírování, tedy chybějící digitalizace státní správy. Pár konkrétních případů. Před úřady práce stojí fronty lidí, kteří žádají o příspěvek na bydlení. Lidé mířící do předčasné penze čekají na vyměření důchodu déle, než je zákonem stanovená hranice 90 dnů. Žáci ucházející se o místa na středních školách žijí týdny v nejistotě kvůli chaosu kolem přijímaček. A dětské skupiny, které suplují chybějící mateřské školky, dostávají od státu pozdě peníze na provoz. Jak je to vůbec možné? Téma pro politický podcast Vlevo dole a jeho autory, reportéry Václava Dolejšího s Lucií Stuchlíkovou. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! „Zmíněné problémy tady byly vždycky, jen nebyly tolik vidět. Dokud nehoří, nic neřešíme. Když se teď potíže nakupily a znásobily, tak to státu najednou vybouchlo po rukama,“ míní Dolejší. Mnohé by usnadnila a vyřešila tolik vzývaná digitalizace, ale státní správa je jí brání - jako každé jiné změně. „Pokud politici nemají sílu, vůli a odvahu, tak reformy fungování státní správy neprosadí. A asi moc nemají, mnozí o tom v minulosti hodně mluvili - a pak nic,“ dodává Stuchlíková. Proč je ve státní správě tolik „sirů Humphreyů“? Běží software na ministerstvu práce a sociálních věcí na děrné štítky? A kolik lidí se dneska domluví jazykem Cobol? Pusťte si celou epizodu se zbrusu novými rubrikami! -------- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 228Před 2 týdny 36:19

Okamura si to v Liberci rozdal s Rajchlem. Zvítězil Babiš

Liberečtí národovci tuhle středu nevěděli, kam dřív skočit. Odpoledne na náměstí řečnil Okamura a jeho SPD, vpodvečer do města přijel se svojí show konkurent Jindřich Rajchl ze strany PRO. Značná část voličů byla na vážkách a pro jistotu si přišla poslechnout obě akce. Stejně jako autoři politického podcastu Vlevo dole. Demonstraci Tomia Okamury narušila skupina Romů, která celou dobu hlasitě kritizovala jeho rétoriku proti „nepřizpůsobivým“. Okamura - který už je zvyklý hlavně na prostředí svého Facebooku, z něhož jsou všichni kritici vykázáni - na takovou situaci nebyl připraven. „Byl viditelně zaskočený, že je takto přímo konfrontován. V jednu chvíli úplně ztratil nervy a akce se mu rozpadla na vzájemné nedůstojné překřikování s davem,“ hodnotí Lucie Stuchlíková. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! U konkurenční strany PRO to byla jiná selanka - celé vystoupení energického Jindřicha Rajchla a jeho kolegů připomínalo spíš stand-up comedy. Na publikum se několik hodin z pódia valila kritika vlády, prezidenta a EU prokládaná těmi nejprimitivnějšími vtipy. „Je to šikovně vymyšlené. Lidé odtud neodcházejí jen s pocitem, že je všechno špatně a každý je chce okrást, ale že se i zasmáli. Být Okamurou, mám docela strach,“ myslí si Václav Dolejší. Co je nejlepší politická akvizice Tomia Okamury? Dá se kampaň utáhnout jako trapný stand-up? A vyhraje epický souboj SPD-PRO nakonec někdo třetí? Poslechněte si další reportážní speciál Vlevo dole! -------- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 227Před 2 týdny 35:19

Receptář Vlevo dole: Pan Nekula z Těšetic radí, jak na levné jídlo

Nejprve hrozil, že kvůli drahým potravinám zdvihá varovný prst. Pak se chlubil, že zařídil snížení ceny předraženého cukru. Následně se tvářil, že vyjednal slevovou akci v obchodním řetězci na mouku. Jako správný lidovec a rodák ze Znojma je ovšem nejšťastnější, že nedopustil konec privilegia pro víno, které jako jediný alkohol i nadále zůstává nezatíženo spotřební daní. Kdo je vlastně třiapadesátiletý ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který se v posledních týdnech stal hlavním vládním otloukánkem a z něhož si lidé utahují na sociálních sítích? Téma pro politický podcast Seznam zpráv Vlevo dole. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! „To je fakt skvělý příběh. Pan Nekula vstoupil do vlády jako zcela neznámý politik, neznali ho ani všichni v jeho KDU-ČSL. Bývalý bankéř, introvert, spíše úředník, rozhodně ne politik,“ říká Václav Dolejší a připomíná, že původně neviditelný ministr se nakonec stal hvězdou. Hlavně díky výroku, že víno není alkohol, ale kultura. Pravda, v interní diskusi v ministrově straně zazněly od některých členů výzvy k jeho rezignaci - hlavně po návštěvě Lidlu, kde Nekula děkoval za „dárek“: slevovou akci na mouku. Tím podle mnohých znemožnil sebe i celou vládu, když jen naletěl a udělal reklamu soukromé firmě. Nakonec převážel mezi lidovci názor, že i špatná reklama je reklama, a Zdeněk Nekula se tak alespoň zviditelnil. „Mě nejvíc dostávají jeho rady pro spotřebitele, aby omezili své nákupy, protože teprve pak prý budou zemědělci, potravináři a obchodníci nuceni zlevnit. Takže asi mají všichni najet na dietu a chléb bude příště lacinější,“ směje se Lucie Stuchlíková. Můžete za vysoké ceny potravin hlavně vy? Kde se vidíte na potravinové vertikále? A máte pro Václava Dolejšího nějaké rady na boj s mšicí a mandelinkou? Poslechněte si čerstvou epizodu politicko-zemědělské talkshow! -------- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 226Před 3 týdny 14:59

Reaktor: Chaos ve Sněmovně. Konzervativci pro sňatky gayů, liberálové proti?

Co se to děje v Poslanecké sněmovně? Hnutí ANO, které nově vzhlíží k Orbánovi a chce být konzervativní, navrhuje projednat manželství gayů. A liberální poslanci z řad vládní koalice hlasují proti. Prohodili si snad poslanci role? Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! „Nenechte se zmást, hnutí ANO by pro zákon většinově nehlasovalo. Hlasů pro manželství homosexuálů není v tuhle chvíli dost a kdyby se teď hlasovalo, hrozilo by, že zákon skončí zamítnutím,“ vysvětluje Lucie Stuchlíková v Reaktoru, svižném formátu podcastu Vlevo dole. Manželství pro všechny je ve sněmovně citlivá otázka, která rozděluje strany bez ohledu na to, zda jsou v opozici či koalici. Momentálně převažují konzervativní hlasy a zastánci sňatků homosexuálů v zákulisí vyjednávají, aby získali poslance navíc. Hlasy pro se objevují i v některých konzervativních stranách, jako je ODS nebo lidovci. Klíčové ale nakonec bude, jak se rozhodne ANO – které mělo na prosazení celé minulé volební období, ale nebyla to pro něj priorita. „Vidím to jako snahu rozhádat vládní koalici. Ale nevím, jestli to od ANO bylo chytré – odvádějí pozornost od toho, co jejich voliče skutečně zajímá, a to je kritika vládního úsporného balíčku,“ dodává Václav Dolejší. Kdo se zčistajasna zjeví, když se ve sněmovně řekne „manželství pro všechny”? Je větší lobby kolem vína, nebo kolem sňatků homosexuálů? A kdo nakonec rozhodne? Poslechněte si celý Reaktor! -------- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 225Před 3 týdny 41:05

ODS pod palbou. Co si do programu nenapíšete, to později neporušíte

Před pár dny vláda představila svá úsporná opatření - a jednotlivé strany koalice teď sčítají, čím vším naštvou vlastní voliče a čím si u nich naopak šplhnou. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! Nejvíc to schytává ODS, která porušila svůj slib, že nebude zvyšovat daně. Jen obtížně budou vysvětlovat, že couvli u zdanění firem a vyšších odvodů pro OSVČ. Protože to jsou opatření, která dopadnou hlavně na jejich voliče. Ale ustupovat musely i ostatní strany - lidovci a Starostové neprosadili větší progresi, neuhájili ani daň z nemovitosti. Největší bitva se vedla kromě daní vedla o hazard, kde ODS narazila se snížením sazby pro loterie. A samozřejmě o výjimce ze spotřební daně na tiché víno, kterou nakonec uhájila moravská lobby. I tak ale vládní balíček bude vinaře bolet - skončí daňové zvýhodnění vína jako dárku. „Příští rok už nedostanete na Vánoce firemní lahev vína, protože se to nevyplatí. Místo toho budou firmy dávat med,“ glosuje Václav Dolejší. Některé strany přistoupily na zrušení školkovného. Ale jen proto, že už věděly, že se brzy bude zvyšovat rodičovský příspěvek o 50 tisíc. „Takže vláda horko těžko škrtá, kde může a pak jde a přidá do rozpočtu další velký mandatorní výdaj. Ale udělá to hezky mimo balíček, aby si nekazila ta hezká čísla,“ říká Lucie Stuchlíková. Kolik naměříte decibelů, když premiér Petr Fiala křičí? Kolik zbylo v ODS dinosaurů? A kdy počít dítě, abyste se na tom pořádně napakovali? Poslechněte si čerstvou epizodu politické talkshow Vlevo dole! -------- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 22411. květen 2023 29:49

Reaktor: Fiala se pochlapil. Teď ale začne eldorádo lobbistů

Konečně jsme se dočkali. Vláda po dlouhém jednání - a ještě delším alibistickém úvodu na čtvrteční tiskové konferenci - představila úsporný balíček a penzijní reformu. Téma pro Reaktor politického podcastu Vlevo dole. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz/]v anketě Podcast roku! „Abychom něco pochválili: Vláda místo slibovaných 70 miliard sníží schodek o 95 miliard. A většina z toho jsou úspory ve výdajích státu, konkrétně škrtání dotací pro firmy. Jen si člověk říká, když je to tak jednoduché, proč se to neškrtlo dávno,“ říká Lucie Stuchlíková. Jenže ono to nakonec zřejmě tak jednoduché nebude. Zatím totiž není jasné, kde přesně a jaké dotace se budou krátit. A první ministerstva sama přiznávají, že o tom budou teprve muset rozhodnout. „To teprve začne lobbistické eldorádo. Jestli si vinaři dokázali vylobbovat výjimku na spotřební daň, dovedete si představit, co předvedou velké firmy, když jim bude hrozit zkrouhnutí dotací?“ říká Václav Dolejší. Kdy ministr financí nejvíc skřípal zuby? Jaký je rozdíl mezi Chvilkou pro tebe a Mladou frontou Dnes? A jak jeden turniket málem zhatil celou akci? Poslechněte si celý Reaktor! -------- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 22310. květen 2023 38:41

Urážka majestátu! Vlevo dole kritizuje Petra Pavla

Petr Pavel je dva měsíce ve funkci prezidenta a pořád si může užívat euforii ze zvolení. Za každý krok sklízí chválu, ať už udělá cokoliv. Podpořte Vlevo dole [https://www.podcastroku.cz]v anketě Podcast roku! Když zrovna jmenuje ministra, vybírá ústavní soudce nebo hodnotí vládu, je označen za moudrého. Když předává hudební ceny, jede na korunovaci nebo zahajuje běžecký maraton, pochválí se jeho reprezentativní oblečení a bezprostřednost. I když na nějaké hlubší hodnocení Pavlova pojetí prezidentské funkce je ještě brzy, podcast Vlevo dole se o to pokusil. „Jeho tým má skvělý čuch na situace, ve kterých může Petr Pavel neformálně vyniknout. Třeba teď o víkendu, když prezident zašel po korunovaci britského krále Karla III. s českými studenty v Londýně na pivo. Nic ho to nestojí - a ještě se u toho na Twitteru dojmeme,“ říká Lucie Stuchlíková v aktuální epizodě Vlevo dole. „Oceňuju jeho cesty do strukturálně postižených regionů, kde se Pavel téměř vždy vyfotí s romskými dětmi, pozve tamní studenty na Hrad. Tomu zatleská jen velmi úzká skupina lidí, ale je skvělé, že to jeho tým dělá,“ dodává. Kredit mu stoupá i díky aktivní zahraniční politice. „Umí jazyky, umí jednat se státníky a na rozdíl od Miloše Zemana nejezdí jen do Ruska, Číny a postsovětských republik. Najednou máme hlavu státu, která je v cizině za hvězdu a těší se zájmu renomovaných médií. Jsem upřímně rád, že časy prezidentské ‚ekonomické diplomacie‘ jsou za námi ,“ chválí prezidenta Václav Dolejší. Političtí reportéři Dolejší a Stuchlíková kromě viditelných pozitiv, která nový prezident do funkce přinesl, poukázují i na to, co Petru Pavlovi zatím tolik nejde. „Nálada ve společnosti je taková, že jakákoliv kritika prezidenta Pavla je označena málem za urážku majestátu. Každý totiž namítne: Proti Zemanovi je to přece o tisíce světelných let lepší, ne? Odpovídám ano, ale doufám, že se Petr Pavel nechce poměřovat jen se svým předchůdcem,“ vysvětluje Václav Dolejší. „Podle mě celkový dojem shazuje tím, jak chce být skoro všude a ke všemu se vyjadřovat. Přece jen bych čekala, že nejvyšší ústavní činitel bude chtít být vzácnější,“ míní Lucie Stuchlíková. Co by si na korunovaci oblékla Monika Babišová? Není Petr Pavel až moc „woke“? A dokáže Lucie Stuchlíková někoho pochválit? Poslechněte si čerstvou epizodu politické talkshow! -------- * Vlevo dole [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/vlevo-dole] řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne. * Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková (@StuchlikovLucie [https://twitter.com/StuchlikovLucie]) a Václav Dolejší (@VacDol [https://twitter.com/vacdol]), reportéři Seznam Zpráv. * Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/] nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.