Vertikála
3. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Reakce náboženských představitelů na zrušení práva na potrat ve Spojených státech

Zeptáme se, proč ve vrcholném úřadu skončil metropolita Illarion, mnohými doposud považovaný za nástupce patriarchy Kirilla. A pozveme na festival asijské kultury festival Eastern Tunes.

23:40

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před třemi dny 23:34

Poslechněte si i první část Vertikály

Náboženské organizace s ruským vlivem by měly být na Ukrajině zakázány, požaduje prezident Zelenskyj. Připomeneme Hebe de Bonafini, zakladatelku sdružení Matky z náměstí Plaza de Mayo, které už skoro půl století usiluje o spravedlnost pro oběti vojenské diktatury v Argentině, a která před dvěma týdny zemřela. Povíme, že křesťanů v Anglii ubývá a podíváme se na výstavu Africké umění - náboženství extáze.

Před třemi dny 25:39

Poslechněte si celou adventní debatu Vertikály

Vstoupili jsme do doby adventní. Jak se ztišit a zahloubat do jiných myšlenek než starostí všedních dní a stresu z předvánočního shonu? Odinstalovat zbytečné aplikace, odnést televizi na půdu a chvíle rozjímání si naplánovat. I to zaznívá v debatě Vertikály z prosince 2018. Diskuzi s dominikánským knězem Antoninem Krasuckim a propagátorkou digitálního detoxu Karolínou Presovou moderuje Martina Pouchlá.

Před 2 týdny 23:49

Poslechněte si magazín Vertikály s Adamem Šindelářem

V magazínu Vertikály představíme nový překlad biblického Nového zákona do romského jazyka. V Česku vychází poprvé. Náboženskou optikou se podíváme na americké volby i prezidentskou kandidaturu Donalda Trumpa. Italská katolická církev poslala od roku 2000 do Vatikánu přes 600 spisů o případech podezření na sexuální obtěžování v církevním prostředí. Moderuje Adam Šindelář.

Před 2 týdny 25:34

Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové

Nakolik se během posledních let proměnil v řadách církve postoj k ochraně klimatu a k osudu planety? Ocitáme se jako společnost na osudové křižovatce? Je toto téma opravdu prioritou, anebo vyléváme kyblíčkem vodu z Titaniku? Jaký je smysl mohutných summitů o klimatu, jako byl ten právě skončený v egyptském Šarm aš-Šajchu?

Před 3 týdny 25:51

Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové

Katolický publicista Jiří Zajíc a politolog Jan Charvát komentují význam listopadového převratu a cestu, kterou jsme za 33 let ušli.

Před 3 týdny 23:09

Poslechněte si magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Prokuratura v Marseille vyšetřuje kardinála Ricarda. Přiznal se k zneužití nezletilé. Ruský pravoslavný duchovní otec Nikandr byl odsouzen k pokutě sto tisíc rublů za kritiku války na Ukrajině. Řada náboženských představitelů zasáhla do předvolební kampaně v Brazílii.

6. listopad 2022 25:50

Poslechněte si celou debatu Vertikály Lucie Vopálenské

Ovlivnila veřejná diskuze o LGBT+ a výroky církevních představitelů (nejen) na Slovensku pachatele útoků před queer klubem v Bratislavě?

6. listopad 2022 23:54

Poslechněte si celý magazín

Všimneme si výsledků hospodaření katolické církve: dlouhodobé investice i lesní hospodaření jí loni zajistily zisk přes půl miliardy korun. Ve Francii se opět rozproudily debaty o nošení náboženských symbolů ve školách. Výstava nového kláštera v Drastech pokračuje i přes rostoucí ceny energií a materiálu. A představíme knihu Hebrejky komentátora Jana Fingerlanda.

30. říjen 2022 23:58

Poslechněte si magazín Vertikály

Vertikála se věnuje historicky první návštěvě papeže v Bahrajnu. Mluvit budeme z jednou z nositelek letošních Cen Charity Česká republika. Pařížská mešita slaví sto let. A podíváme se na neobyčejný koncert vážné hudby. Mezi lavicemi britského kostela během něj pobíhají a hrají si batolata. Moderuje Naděžda Hávová.

30. říjen 2022 25:59

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Památka zesnulých v nadcházejícím týdnu svátek, při kterém lidé navštěvují hroby svých zemřelých a hřbitovy se stávají místem společenských setkání. Jak důležité je prolínání světa živých a mrtvých, co symbolizují světla svíček, kterými zdobíme hřbitovy, Jaké fluidum se vznáší nad světem v dušičkovém čase a jak tyto cesty ke hrobům předků harmonizují naše nitro? Tyto a další otázky v debatě Vertikály Evy Hůlkové.