Ranní úvaha
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Zbyněk Černík: O červených kobercích a záři reflektorů

Všichni jsme jenom lidé, a všichni máme své lidské slabosti. V neposlední řadě to platilo o švédském filmovém a divadelním režisérovi Ingmaru Bergmanovi, který byl pro mou generaci doslova kultovní, takřka nedotknutelnou postavou. Ze vzpomínek těch, kdo s ním za jeho života přišli do styku, totiž vyplývá, že s ním nebylo vždy snadné vyjít.

04:48

Ranní úvaha

Vydává: Český rozhlas

Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci. 

Web

Včera 04:32

Alena Zemančíková: Zakázané lásky v zahradách

Zdědila jsem knihovnu s díly anglických moderních klasiků, ale Virginia Woolfová mezi nimi chyběla. Kupodivu, protože její Orlando vyšel v češtině už rok po vydání anglickém v roce 1928 a v překladu Staši Jílovské, výrazné postavy české žurnalistiky, spolužačky a přítelkyně Mileny Jesenské.

Před dvěma dny 03:44

Markéta Pilátová: Jak se dělá tradice

Třetí rok pořádám spolu s Kamilou Šeligovou, ředitelkou knihovny v Šumperku, malý festival literárních čtení Kniha v lázni. A nejde mi o nic jiného, než o to, aby se z toho stala tradice. Za tři roky se samozřejmě žádná tradice neudělá, ale je to tak trochu jako když se u nás v Jeseníkách pokoušíte něco vypěstovat. Třeba nějaký keř.

Před třemi dny 04:51

Magdalena Platzová: Podivná místa touhy

Přítel mi vyprávěl o poutníkovi, jeho jméno jsem zapomněla, který cestou do Jeruzaléma překonal mnohé těžkosti a nebezpečenství jen proto, aby se, ve chvíli, kdy měl svaté město na dosah, obrátil a vrátil domů.

Před šesti dny 04:53

Daniel Raus: Večeře

Traduje se vtipný příběh z dob, kdy Leonardo da Vinci maloval svoji slavnou Poslední večeři. Šlo, jak známo, o obří fresku v jídelně řádu milánských dominikánů. Není jasné, kdy přesně se do zakázky pustil, záznamy se totiž ztratily. Předpokládá se, že to bylo v roce 1495 a práce na fantastické fresce trvaly tři roky.

Před týdnem 04:07

Petr Vizina: Gormleyho anděl a logika kalkulačky

Kdybych mohl přepsat dějiny, neusiloval bych o nic velkého. Tak třeba – oč bychom přišli, kdyby na světě nebylo pořekadlo „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“? Anebo rčení „Vystudovali za naše peníze“. Zároveň by mi nevadilo, kdyby se do horoucích pekel propadla hláška, že „umění si na sebe musí vydělat“.

Před týdnem 05:07

Petr Borkovec: Negroni

„Co děláte? Já nic.Jen čtu – a to je všechno.Koupání už skončilo.“

Před týdnem 04:56

Karel Hvížďala: Který z rozhovorů je nejpovedenější

Pane Hvížďalo, vydal jste asi třicet knížek rozhovorů, kterou z nich považujete za nejpovedenější? Tuto otázku jsem dostával letos skoro na všech besedách.

Před týdnem 04:26

Adam Borzič: Florentský odkaz

Opakovaně se vracím do Florencie, abych stvrdil nepsanou smlouvu mezi svojí duší a tímto městem, jemuž vládne nebeská i pozemská Venuše – bohyně krásy a lásky. Florencie – to je synonymum renesance a humanismu. Synonymum člověka a lidství.

Před týdnem 03:58

Markéta Pilátová: Horské poutě

Bydlím na horách, v Jeseníkách, kousek od Červenohorského sedla. Tam se dá báječně putovat po hřebeni, který připomíná hřbet nějakého ohromného, prastarého zvířete. Do Jeseníků jsem jezdila už jako malá hanácká holka a nikdy jsem se jim nevzdálila a nakonec se v nich i zabydlela.